gotická kaple z r. 1348, přestavěna renesančně r. 1554 a 1595. R. 1841 pod kaplí zřízena krypta. Osmiboká stavba s jehlancovitou střechou. Interiér zaklenut osmidílnou klenbou, zdi zdobeny malbami z 16. století.
Hlavní obrázek místa
Brádlo - kaple sv. Máří Magdaleny.
© Štěpán Kučera 07/2006
Gotická kaple sv. Máří Magdaleny byla založena roku 1348 Dobešem z Bechyně, při kapli byla zřízena také poustevna. V letech 1554 a 1595 byla kaple renesančně přestavěna. Roku 1841 postavili majitelé Kamenice Geymüllerové pod kaplí rodovou hrobku. Posledním významnějším zásahem byla oprava fasády v roce 1997. Kaple je centrální osmiboká stavba původně ze všech stran otevřená (zazděna r. 1595) s vysokou jehlancovitou střechou zakončenou cibulí. Od severozápadu přiléhá ke kapli drobná obdélná sakristie. Interiér kaple zaklenutý osmidílnou klenbou na pilířích osvětlují dvě uzavřená půlkruhová a dvě čtyřlistá okna, zdi jsou vyzdobeny malbami z 16. století.
Zany, 28.7. 2006
historie

Brádlo - kaple sv. Máří Magdalény

Na dveřích kaple sv. Máří Magdalény, je připevněn (7/2006) informační leták, ze kterého se můžeme dozvědět zajímavé detaily. Kaple sv. Máří Magdaleny na Brádle je významnou kulturní památkou. Její základy byly dány roku 1348 Dobešem II. z Bechyně. Kaple je osmiúhlá o úhlopříčce 10,1 m a má vysokou jehlancovou, šindelem pokrytou střechu s cibulkou. K základním přestavbám došlo v letech 1554, 1595 a 1840. Charakter spíše letité pověsti má informace, že „byla původně otevřená ze všech osmi stran“, takže byla vhodná „spíš pro setkávání a konání bohoslužeb lidu pod obojí“. Podle této tradice byly pilíře zazděny až roku 1554 za Zdeňka Malovce z Malovic. V roce 1554 (eventuelně už 1534) byla kaple opatřena okrouhlou kopulí. Na konci téhož století roku 1595, za Jana Malovce byla klenba kaple shozena a znovu zaklenuta. Pravděpodobně byl tedy objekt nejprve sklenut gotickou žebrovou klenbou, která byla v roce 1595 snesena…  číst dále

(Jan Šimák: Dějiny farnosti Kamenice nad Lipou 2000), 29.7. 2006

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Kamenice nad Lipou

Místa v okolí

 Kamenice nad Lipou
 židovský hřbitov
 Včelnička
 Nová Včelnice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Mnich
 Višněvice
 Višněvice
 Žirovnice
 Pejdlova Rosička
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Božejov
 Čertův kámen
 boží muka
 Veselá
 kostel sv. Jakuba
 Popelín
 kostel sv. Ottona
 Černovice
 boží muka
 nová radnice
 stará radnice
 kostel Božího těla
 Ústrašín
 Tůmův vrch
 synagoga
 Libkova Voda
 Česká Olešná
 boží muka
 židovský hřbitov
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 synagoga
 Červená Lhota
 Chotěmice
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Pluhův Žďár
 Kámen
 návesní kaple
 fara
 kostel sv. Vavřince
 Palupín
 mlýn Zahrádky
 Sudkův Důl
 kaple sv. Mikuláše
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Pavlov
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 Rýdův kopec
 Údolský hrádek
 Nemojov
 kaple sv. Floriana
 kostel sv. Barbory
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kamenice nad Lipou
Husovo nám. 94
39470 Kamenice nad Lipou
Tel: 565 432 792; 565 432 794
Základní informace místa
ID místa: 4450
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama