gotická kaple z r. 1348, přestavěna renesančně r. 1554 a 1595. R. 1841 pod kaplí zřízena krypta. Osmiboká stavba s jehlancovitou střechou. Interiér zaklenut osmidílnou klenbou, zdi zdobeny malbami z 16. století.
Hlavní obrázek místa
Brádlo - kaple sv. Máří Magdaleny.
© Štěpán Kučera 07/2006
Gotická kaple sv. Máří Magdaleny byla založena roku 1348 Dobešem z Bechyně, při kapli byla zřízena také poustevna. V letech 1554 a 1595 byla kaple renesančně přestavěna. Roku 1841 postavili majitelé Kamenice Geymüllerové pod kaplí rodovou hrobku. Posledním významnějším zásahem byla oprava fasády v roce 1997. Kaple je centrální osmiboká stavba původně ze všech stran otevřená (zazděna r. 1595) s vysokou jehlancovitou střechou zakončenou cibulí. Od severozápadu přiléhá ke kapli drobná obdélná sakristie. Interiér kaple zaklenutý osmidílnou klenbou na pilířích osvětlují dvě uzavřená půlkruhová a dvě čtyřlistá okna, zdi jsou vyzdobeny malbami z 16. století.
Zany, 28.7. 2006
historie

Brádlo - kaple sv. Máří Magdalény

Na dveřích kaple sv. Máří Magdalény, je připevněn (7/2006) informační leták, ze kterého se můžeme dozvědět zajímavé detaily. Kaple sv. Máří Magdaleny na Brádle je významnou kulturní památkou. Její základy byly dány roku 1348 Dobešem II. z Bechyně. Kaple je osmiúhlá o úhlopříčce 10,1 m a má vysokou jehlancovou, šindelem pokrytou střechu s cibulkou. K základním přestavbám došlo v letech 1554, 1595 a 1840. Charakter spíše letité pověsti má informace, že „byla původně otevřená ze všech osmi stran“, takže byla vhodná „spíš pro setkávání a konání bohoslužeb lidu pod obojí“. Podle této tradice byly pilíře zazděny až roku 1554 za Zdeňka Malovce z Malovic. V roce 1554 (eventuelně už 1534) byla kaple opatřena okrouhlou kopulí. Na konci téhož století roku 1595, za Jana Malovce byla klenba kaple shozena a znovu zaklenuta. Pravděpodobně byl tedy objekt nejprve sklenut gotickou žebrovou klenbou, která byla v roce 1595 snesena…  číst dále

(Jan Šimák: Dějiny farnosti Kamenice nad Lipou 2000), 29.7. 2006

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Kamenice nad Lipou

Místa v okolí

 Kamenice nad Lipou
 židovský hřbitov
 Nová Včelnice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Mnich
 Višněvice
 Višněvice
 Žirovnice
 Pejdlova Rosička
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Božejov
 Čertův kámen
 boží muka
 Veselá
 kostel sv. Jakuba
 Popelín
 kostel sv. Ottona
 Černovice
 boží muka
 nová radnice
 stará radnice
 kostel Božího těla
 Ústrašín
 Tůmův vrch
 synagoga
 Libkova Voda
 Česká Olešná
 boží muka
 židovský hřbitov
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 synagoga
 Červená Lhota
 Chotěmice
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Pluhův Žďár
 Kámen
 návesní kaple
 fara
 kostel sv. Vavřince
 Palupín
 mlýn Zahrádky
 Sudkův Důl
 kaple sv. Mikuláše
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Pavlov
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 Rýdův kopec
 Údolský hrádek
 Nemojov
 kaple sv. Floriana
 kostel sv. Barbory
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kamenice nad Lipou
Husovo nám. 94
39470 Kamenice nad Lipou
Tel: 565 432 792; 565 432 794
Základní informace místa
ID místa: 4450
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama