Rozhledna, 940 m n. m. Před 2. svět. válkou zde stála dřevěná turist. chata s rozhlednou. R. 1970 post. nová rozhledna sloužící vojenským účelům jako radarová stanice. Dnes v soukr. vlastnictví. Byla vystavěna bez kousku železa (silikonové šrouby).
Hlavní obrázek místa
Dyleň v roce 2006
Zima 2006
© 01/2006 Jörg Rösch
Na hoře Dyleň 940,3 m n.m. se nachází věž, která sloužila vojenským účelům jako pozemní stanoviště radiotechnického průzkumu, dnes je v soukromém majetku radia Egrensis.
Zvláštností této věže bylo, že celá stavba byla provedena bez jediného kousku železa a trámy jsou spojeny šrouby ze silikonu.
Věž je obehnána ploty a je hlídána třemi vlčáky a stálou službou. Na místo je možné dojít pouze pěšky nebo na kolech.
Upr. 2017, 24.11. 2002

  pověsti

  DYLEŇSKÉ MĚSTO
  Před dávnými časy leželo na vrcholu Dyleně mocné a velmmi bohaté město. Tato rozlehlé město mělo skvostné domy s vysokými kupolemi, často krytými zlatem. Obklopeno vysokou kamennou zdi s mnoha střílnami a strážnírrmi věžrni odolávalo všem útokům. Občané chodili oblečeni v sametu a šlapali po cestách vykládaných českými granáty a zlatými deskami. Nejbohatšími obyvateli byli zlatníci, zbrojaři a

  Pověsti hory Dyleň 1999, 24.11. 2002
  TRHOVEC A TRPASLÍCI
  V dávných dobách, ještě když byla důlní činnost na Dyleni v plném rozkvetu, žil v Neualbenreuthu jeden starý a poctivý horník. Jednou na něj při práci spadl těžký dřevěný trám, a stal se tak doživotním mrzákem, nuceným žít v naprosté bídě. Neměl nikoho blízkého ani příbuzné, musel se tedy o sebe postarat sám. S námahou nasil každý večer z přilehlých lesů dříví na topeni. Jednoho dne, zrovna když

  Pověsti hory Dyleň 1999, 24.11. 2002
  Ovčák a hodiny na Dyleni
  Kdysi dávno pásl starý ovčák stádo ovcí na svahu Dyleně. Několik ovcí se ale zatoulalo a tak musel ovčák na samou nastávající noc zbytek stáda hledat až na samém vrcholku Dyleně. Ovce sice našel, ale noc přišla tak rychle, že se ovčák rozhodl přenocovat i s ovcemi ve skalách na vrcholku kopce. Rozdělal oheň, podřimoval u něj a čekal na svítání. Náhle se ocitl v nádherné komnatě plné bohatství a

  David Holubec, Marianskolazensko, 11.6. 2005
  Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Stará Voda

  Místa v okolí

   kostel sv. Anny
   Doubrava
   Boršengrýn
   židovský hřbitov
   Manský dvůr
   Kynžvart
   Broumov
   Starý Hrozňatov
   Panská rozhledna
   Okrouhlá
   pramen Richard
   Kynžvart
   Svatovítský zámek
   kostel sv. Anny
   Jánský zámek
   židovský hřbitov
   Kladská
   Kladský rybník
   anglikánský kostel
   Berchembogen
   Kamenný Dvůr
   Hamelika
   Dudácká kašna
   Špalíček
   Schirdingerovský dům
   Cheb
   Václavský hrad
   kostel sv. Anny
   Chlumeček
   Bismarckova rozhledna
   Cetnov
  Základní informace místa
  ID místa: 1307
  Typ místa: věž
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 24.11.2002
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Jak se topilo na hradech?

  Reklamní sdělení

  Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.


  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  reklama