Zámek byl vybudován na místě dřevěného loveckého zámečku v roce 1608 Přemkem ze Žerotína. V roce 1844 získali zámek železářští podnikatelé bratři Kleinové, kteří tu založili přírodní park se vzácnými dřevinami.
Hlavní obrázek místa
zahradní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 05/2011
Zámek lze stavebně rozdělit na část renesanční z počátku 17. stol. a část raně barokní z konce 17. století. Renesanční část je tvořena jednopatrovou čtyřkřídlou budovou s obdélníkovým dvorem uprostřed a raně barokní část je tvořena též jednopatrovou, ale trojkřídlou budovou s věžicemi na nárožích zahradního křídla. U věžice z jižního křídla vystupuje kněžiště kostela z konce 18. stol. Zámek je obklopen v současné době volně přístupným parkem.
L.P., 4.6. 2005
historie

Ve středu Loučné na Desnou stojí v parku zámek, jehož renezanční část vybudoval na místě dřevěného loveckého zámečku roku 1608 Přemek ze Žerotína. Roku 1774 byla k zámku přistavěna kaple a o deset let později rozšířena na farní kostel, zasvěcený sv. Cyrilu a Metoději. Je vyzdoben freskami barokního malíře Ignáce Raaba. Roku 1844 koupili panství a zámek železářští podnikatelé a stavitelé železnic bratři Kleinové, za nichž byl zámek nazýván duchovním centrem železničního stavitelství a železářství rakouské monarchie. U zámku založili Kleinové přírodní park se vzácnými dřevinami. Jednou z jeho ozdob je i 600 let stará lípa s obvodem kmene 730 cm. V parku najdeme novogotickou kašnou a litinové sochy sv. Floriána s atributem vědra a praporu a sv. Alžběty, podávající dítěti chléb, z druhé poloviny 19. století. Zámek je nepřístupný v současné době v rekonstrukci. 2.7.2003. (Podle Loučná nad Desnou…  číst dále

Luděk Pitter, 9.7. 2003

Půdorys místa

Půdorys přízemí
Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska, Academia 1999, svazek 2., str. 418, obr. 184
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

2.9.2009 09:51 Ferdinand Baláž
Vážení lidi.
Hledám všechny, kteří v letech 1961,1962, byli V Loučné nad Desnou v tom zámečku, kde byl DD se základní školou. Prosím ozvěte se mi na E-mail: B.Ferdinand@seznam.cz, nebo na mobil:736147154.
S pozdravem Ferdinand B.
30.11.2009 14:57 Verča
Jsem z Loučné a tak mám celkem přehled o tom co se se zámkem děje. V současné době je zámek nabízen v dražbě k prodeji cca 8 mil. Kč. Z bratrů Kleinů žije už jen jeden. Jejich a.s. vyhlásila úpadek. Aukce proběhla ale o zámek není zájem. Přilehlá kaple je opravena a park je po rozsáhlé rekonstrukci nově otevřen (je tam správce) vč. rekonstrukce "skleníku" který slouží jako kulturní dům. Skleník je přebudován do původního stavu - vzhledu (prosklená jižní část atd.) Park je krásný, dokonce je nově vybudovaná zřícená jeskyň s vodopádem a na rybníku byla osazena nová socha Neptuna. Celá rekonstrukce skončila v listopadu. Bohužel budova zámku dále chátrá.
12.10.2008 19:02 Filip
Hrali jsme tam minuli tyden je to tam fakt super zkuste to taky
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 hrobka rodiny Kleinů
 Maršíkov
 Kalvárie
 Sobotín
 ruční papírna
 kostel sv. Martina
 Žerotínská sýpka
 kostel sv. Vavřince
 Velké Losiny
 Strážník
 kostel sv. Isidora
 Červenohorské sedlo
 Františkova myslivna
 Ztracené kameny
 Pleče
 Jelení studánka
 Zelené kameny
 Vozka
 Vysoký vodopád
 chata Švýcárna
 hraniční sloup
 kostel sv. Wolfganga
 chata Barborka
 Praděd
 Petrovy kameny
 Alfrédova chata
 Vikýřovice
 Branná
 kostel sv. Mikuláše
 chata Ovčárna
 fojtství
 radnice
 kostel sv. Michala
 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel Všech svatých
 vodopády Bílé Opavy
 kostel Zjevení Páně
 Mrtvý muž
 Burgstein
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Linharta
 Rabštejn
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Rocha
 Frankštát
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Nová Ves
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Třemešek
 Bohdíkov
 Háj u Šumperka
 Dalimilova rozhledna
 Adolfovice
 Bludoveček
 Bludov
 lípa Hadí královna
 kostel sv. Linharta
 Janovice
 Spitzerova vila
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 lázně Bludov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 Rýmařov
Kontaktní informace
Loučná nad Desnou 1
788 11 Loučná nad Desnou
Majitel
Wisenberg, a.s.
Magistrů 2
14000 Praha Michle
Základní informace místa
ID místa: 1539
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama