Farní kostel postaven r. 1867, po vysídlení německého obyvatelstva po r. 1945 prováděna jen nejnutnější údržba, kostel dnes značně zchátralý. Orientovaná obdélná stavba s mírně odsazeným půlkruhem zakončeným závěrem, hranolovou věží před západním průčelím a čtyřhrannou sakristií od severu.
Hlavní obrázek místa
Kostel Navštívení Panny Marie v Křišťanovicích
© Pavel Vítek 01/2014
Obec Křišťanovice se nachází 18 km jižně od Bruntálu a 35 km jihozápadně od Opavy. Obec je vzdálena cca 6 km severovýchodním směrem na hráz přehrady Slezská Harta. Kostel Navštívení Panny Marie najdeme v centru obce u silnice vedoucí z Dvorců do Roudna a Nové Pláně. Obě tyto vesnice leží na břehu přehrady Slezská Harta.
Pavel Vítek, 23.3. 2014
popis

První zmínka o obci pochází z roku 1397. V obci se nachází kostel Navštívení Panny Marie. Vystavěn byl roku 1867, od té doby byl kostelem farním. V důsledku osídlení lidmi německé národnosti byla obec po r. 1945 téměř vysídlena. Nově přistěhované obyvatelstvo o kostel nejevilo mnoho zájmu, kromě nejnutnější údržby nebyly prováděny žádné opravy. Kostel tedy chátral a i nyní jeho stav není nejlepší, přesto se v něm pořádají církevní obřady. V obci stával ještě evangelický kostel, který byl ale pro špatný stavební stav a nedostatek financí na jeho opravy v roce 2002 zbourán. Toto snad katolickému kostelu Navštívení Panny Marie nehrozí. Kostel je orientovaná obdélná stavba s mírně odsazeným půlkruhově zakončeným presbyteriem. Hlavní vstup je podvěžím hranolové věže postavené před západním průčelím. Do severního koutu mezi loď a závěr je vetknuta čtyřhranná sakristie.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.kristanovice.cz/obec-244d/historie/, 23.3. 2014

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Křišťanovice

Místa v okolí

 Nové Valteřice
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Markéty
 Velký Roudný
 Slezská Harta
 Šternek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Medlice
 Vildštejn
 kaple
 Moravský Beroun
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Michala
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Lafayettův dům
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 Polzerova kaple
 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 Staré Heřminovy
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Josefa
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 Stará Voda
 kostel sv. Trojice
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Jánské Koupele
 kamenný most
 větrný mlýn
 Malý Rabštýn
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 kaple sv. Michala
 větrný mlýn
 Těšíkovská kyselka
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kaple
 Mladecko
 kostel sv. Markéty
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Malá Štáhle
 barokní most
 Moravická kyselka
 Zelená budka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Křišťanovice
Smetanova 63
79368 Dvorce
rkf.kristanovice@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 11643
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.3.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama