Dřevený hrádek neznámého jména základy vtesaný do skály vznikl ve 13. století poblíž dálkové zemské stezky ze snahy krále Přemysla Otakara II. zajstit severní hranice českého státu. Ve 14. století však již zanikl. Dnes patrné příkopy a tesaná lůžka.
Hlavní obrázek místa
Brtnický hrádek
© Michal Brůža, 07/2009

Graficke pismenko Patrně nejzajímavější odbočkou zelené turistické značky procházející severovýchodním cípem Národního parku České Švýcarsko (asi 3 km JZ od obce Brtníky) je Brtnický hrádek, zvaný též Loupežný zámek. Původní název se bohužel nedochoval. K neveliké stavbě, jejíž základem byla věž vede stezka překonávající čtveřici přirozených příkopů – skalních rozsedlin. Ta poslední, navíc člověkem rozšířená, dosahuje hloubky 8 metrů. Po stranách tohoto pískovcového ostrohu je příkrý sráz. Jádro hradu dnes tvoří především do skály vytesané sklepení bývalé věže o rozměrech asi 4 x 5m. Vrcholová plošinka tohoto skalního suku je plna různých tesaných lůžek bývalé zejména dřevěné stavby. Směrem na východ se do Německa otevírá výhled na zalesněné údolí.
Mass, Turyna Petr, 21.6. 2005

  historie

  Tento hrádek, neznámého jména, vzniknul ve 13. století poblíž dálkové zemské stezky. Vznik patrně souvisí se snahou krále Přemysla Otakara II. o zajištění severní hranice českého státu po odstoupení Budyšínska Braniborsku. Ve 14. století však již zanikl.
  podle Zdeněk Fišera: Skalní hrady zemí Koruny české, Libri, Praha 2004, 26.3. 2005
  Brtnický Hrádek (Loupežnický Zámek)
  Zdejší území patřívalo od dob Přemysla Otakara II. Žitavským a po nich Berkům z Dubé, kteří zřejmě již od přelomu 13. a 14. století začali v souvislosti s kolonizací oblasti se zakládáním zdejší soustavy skalních hradů, sahající od Bad Schandau ke Krásné Lípě. Důvodem bylo snížení rizika při dopravě zboží od Labe do vnitrozemí. Tak vznikl i Brtnický hrádek. Písemné zmínky o něm se nedochovaly, ani jeho pravé jméno není známé. Název Loupežnický

  vladimír kotek , 2.2. 2010


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Brtníky
  OOO