Dochovaná kamenná věžovitá stavba tvrze byla v 15. stol sídlem nižší šlechty. Její jméno je spojeno s Janem Sudkem z Dolu, který zemřel roku 1475. V jejím sousedství dnes vypuštěný rybník.
Hlavní obrázek místa
Budova tvrze přes rybník od jihu
© Filip Matoušek 08/2006

Graficke pismenko Poměrně zachovalá gotická tvrz, dnes bohužel součástí chalupy. Nachází se nedaleko zastávky Sudkův Důl na úzkorozchodné trati Obrataň - Jindřichův Hradec ve stejnojmenné vesnici (cca 5 km od Obrataně).
1.7. 2006

  turistické

  Tvrz se nachází přibližně uprostřed osady Sudkův Důl, při domu čp. 10, na okraji dnes vypuštěného rybníka, který byl nepochybně součástí její obrany.
  L.P., 8.7. 2006

  historie

  Historie tvrze
  Prvním držitelem statku byl Maršík zvaný Kosten z Dolu. Původně byl zdejší statek zván jen Důl. Dnešní název je spojen se jménem Jana Sudka z Dolu, který zemřel roku 1475. Vlastní tvrz je poprvé připomínána až roku 1531, je však pravděpodobně starší, neboť bylo dendrochronologicky potvrzeno, že stropní trámy budovy byly zhotoveny ze dřeva káceného těsně před r. 1490.
  L.P. / Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, III., Argo, s. 772 -774, 8.7. 2006
  Popis tvrze
  Z původní tvrze se dochovala kamenná dvoupatrová věžovitá stavba ve tvaru obdélníka krytá valbovou střechou. Dendrochronologicky bylo potvrzeno, že stropní trámy budovy byly zhotoveny ze dřeva káceného těsně před r. 1490. Prostor prvního patra byl rozdělen přibližně na dvě stejně velké části. Podle některých autorů byla tato obytná část tvrze charakteru věžovitého paláce vyšší ještě o hrázděné či dřevěné polopatro.
  L.P. / Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, III., Argo, s. 772 -774, 8.7. 2006
  Tvrz se nachází na východním okraji stejnojmenné vsi v rámci hospodářské usedlosti na břehu rybníka. Ves Sudkův Důl leží zhruba 3 km jižně od Obratáně na Pacovsku. Nedaleko nalezneme hrad Kámen. Prvním držitelem, o kterém hovoří písemné prameny je Maršík zvaný Kosten z Dolu. Ten držel dvůr a 2 lány a platil desátky faře v Křeči, roku 1408 uzavřel s faráře smlouvu, že míst desátku mu bude platit 25 grošů platu ze vsi Blanice… (A. Sedláček, díl 4,

  Jan Švejkar, 2011. Prameny: Encyklopedie českých tvrzí, díl 3, kolektiv autorů, Praha 2005, s. 772-774; A. Sedláček, hrady, zámky a tvrze Království českého, díl 4, s.300., 10.11. 2011


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Sudkův Důl
  OOO