Samostatně stojící vzpěradlová polodřevěná barokní zvonice z konce 17. či z počátku 18. století. Má čtvercový půdorys, přízemí je z lomového kamene, zvonové patro je dřevěné. Zvonice má stanovou střechu krytou šindelem. Dva zvony jsou zavěšeny na vzpěradlové konstrukci.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2020
Graficke pismenko Dolní Město (německy Unterstadt) je obec v okrese Havlíčkův Brod nedaleko Lipnice nad Sázavou. Původně se nazývala Lipnice, po vzniku podhradního městečka pak Dolní Lipnice. Písemně je doložena k roku 1226 jako majetek želivského premonstrátského kláštera. Dominantou obce je raně gotický kostel, zasvěcený původně sv. Janu Křtiteli, později sv. Martinu, dále je zde několik drobných památek místního významu. Do obce zajíždí autobus, parkovat lze na návsi u obecního úřadu, případně pod kostelem.
31.7. 2020

  historie

  Barokní vzpěradlová polodřevěná zvonice z konce 17. či počátku 18. století stojí na návrší severovýchodně od kostela sv. Martina. Zvonice má čtvercový půdorys. Přízemí je zděné, masivní, z lomového kamene. Vchod je na západní straně. Zvonové patro je dřevěné, na západní straně má dvě malá čtvercová okénka. Zvonice má stanovou střechu krytou šindelem. Dva zvony jsou zavěšeny na vzpěradlové konstrukci, stojící na zdivu přízemí.
  Milan Caha (zdroj: http://www.dedictvivysociny.cz), 31.7. 2020
  sakrální památky
  zvonice
  zachovalý
  nepřístupno
  Česká republika
  Vysočina
   Havlíčkův Brod  (HB)
  Dolní Město