Zámek byl postaven v r. 1723 hrabětem J.V. Příchovským. Poté ho v dražbě získal rytíř J. Bigatto z Chebu. Nemaje dědice odkazuje ho královskému komorníkovi a generálporučíkovi K.A. Junckerovi, ten si přidal k rodinnému jménu přídomek "Bigatto".
Hlavní obrázek místa
Svojšín
2003 © Václav Hodek
Graficke pismenko Zámek najdete na horním konci návsi ve stejnojmenné obci,na řece Mži, asi 7km západně od Stříbra. Obec patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech.
Nad zámkem, s kterým je spojen chodbou na emporu (tribunu pro šlechtu), se nachází dominanta obce, kostel sv. Petra a Pavla,
založený již okolo roku 1180, s románskou věží a barokní lodí kostela. V těsné blízkosti naleznete i barokní patrovou faru.
V současnosti je zámek v majetku obce a není využíván, obec však připravuje jeho záchranu zřízením turistické ubytovny,
včetně celkové rekonstrukce zámku a okolí.
V srpnu 2003 zde ve dvou místnostech probíhá výstavka dobových fotografií se vstupným dobrovolným. Parkovat automobil lze přímo pod zámkem.
24.8. 2003

  historie

  Svojšín
  Svojšínský zámek byl postaven na místě starší stavby v roce 1723 za hraběte Jana Václava Příchovského a jeho matky Judity. Posledním majitelem Svojšína z rodu Příchovských byl František, v jehož době byl statek a zámek prodán v dražbě rytíři Josefu Bigattovi z Chebu. Ten bez dědice odkazuje Svojšín královskému bavorskému komorníkovi a generálporučíkovi Karlu Antonínu Junckerovi a ten si přidává k rodinnému jménu přídomek "Bigatto". Rodina držela

  24.8. 2003

  pověsti

  Mezi nejvýznačnější kusy nábytku, který byl spolu s dalším mobiliářem po roce 1945 odvezen, náležela i postel s iniciálami Albrechta Valdštejna, ve které měl podle pověsti přespat před svou cestou do Chebu, kde byl roku 1634 zavražděn.
  24.8. 2003

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  zámek
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Tachov  (TC)
  Svojšín