Kamenný most pro pěší z let 1850–1 přes skalní průrvy mezi skaliskem se zbytky hradu Neurathen a hlavním pravobřežním masivem nad Labem. Nejfrekventovanější výletní místo v Saském Švýcarsku.
Hlavní obrázek místa
Most od severu, v pozadí Lilienstein
© Ivan Grisa 10/2009
Bastei je přístupná ze silnice Pirna - Sebnitz. U odbočky příjezdové komunikace se nachází parkoviště P+R, odkud zdarma pendlují autobusy. Autem lze dále pokračovat pod podmínkou zaplacení parkovného na ploše u jejich druhé konečné, asi 300 m západně od mostu. Z tohoto parkoviště a konečné autobusů je už nutno pokračovat pěšky kolem mnoha lákadel až na samotný most a ke zbytkům hradu (vstup do areálu hradu je rovněž zpoplatněn). Spojení veřejnou dopravou nabízí autobusová linka 253 Bad Schandau - Bastei (ve volných dnech dva páry spojů) a stanice železniční rychlodráhy S1 Kurort Rathen a Stadt Wehlen. Od obou je nutno překonat Labe přívozem (ten v Rathenu není zahrnut do tarifu VVO!) a vystoupat velmi příkrými stezkami. Z Rathenu činí vzdálenost asi 1 km, z Wehlen 3 km.
Ivan Grisa, 10.10. 2009
historie

Kamenný most na Bastei

Na skalisku nad pravým břehem Labe byl v 15. století postaven skalní hrad Neurathen, který měl zlepšit obranu Míšeňska před nájezdy z Čech, zmítaných v té době husitskými a následnými válkami. Tento hrad od západu chránilo několik hlubokých skalních průrev, které ho oddělovaly od hlavního masivu nad pravým břehem mezi obcemi Rathen a Wehlen. Hrad zanikl nejpozději v 16. století, dnes z něj zbývají v podstatě jen otisky ve skalách. Od konce18. století se v pískovcových skalách Saského Švýcarska začala rozvíjet turistika. Snaha po zpřístupnění nejromantičtějších partií vedla saského krále Friedricha Augusta II. k rozhodnutí o stavbě mostu, který by strže překlenul a umožnil tak přímou cestu z Rathen na vyhlídkové místo Bastei nad někdejším hradem. Most byl postaven v letech 1850–51 a slouží svému účelu dodnes. Vzhledem k terénu a době stavby se jedná o podivuhodné dílo klasického mostního…  číst dále

Ivan Grisa, 10.10. 2009

Komentáře

Německo, Sasko,

Místa v okolí

 Neurathen
 Altrathen
 Wehlen
 Lilienstein
 evangelický kostel
 Königstein
 Sonnenstein
 Canalettův dům
 radnice/Rathaus
 Stolpen
 evangelický kostel
 poštovní milník
 Grosssedlitz
 Frienstein
 Neuer Wildenstein
 Pillnitz
 Clarova kaple
 Suchá Kamenice
 Winterstein
 Belveder
 Janov
 rozhledna Janov
 socha sv. Vojtěcha
 Arnoltice
Základní informace místa
ID místa: 8414
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama