Kamenný most pro pěší z let 1850–1 přes skalní průrvy mezi skaliskem se zbytky hradu Neurathen a hlavním pravobřežním masivem nad Labem. Nejfrekventovanější výletní místo v Saském Švýcarsku.
Hlavní obrázek místa
Most od severu, v pozadí Lilienstein
© Ivan Grisa 10/2009
Bastei je přístupná ze silnice Pirna - Sebnitz. U odbočky příjezdové komunikace se nachází parkoviště P+R, odkud zdarma pendlují autobusy. Autem lze dále pokračovat pod podmínkou zaplacení parkovného na ploše u jejich druhé konečné, asi 300 m západně od mostu. Z tohoto parkoviště a konečné autobusů je už nutno pokračovat pěšky kolem mnoha lákadel až na samotný most a ke zbytkům hradu (vstup do areálu hradu je rovněž zpoplatněn). Spojení veřejnou dopravou nabízí autobusová linka 253 Bad Schandau - Bastei (ve volných dnech dva páry spojů) a stanice železniční rychlodráhy S1 Kurort Rathen a Stadt Wehlen. Od obou je nutno překonat Labe přívozem (ten v Rathenu není zahrnut do tarifu VVO!) a vystoupat velmi příkrými stezkami. Z Rathenu činí vzdálenost asi 1 km, z Wehlen 3 km.
Ivan Grisa, 10.10. 2009
historie

Kamenný most na Bastei

Na skalisku nad pravým břehem Labe byl v 15. století postaven skalní hrad Neurathen, který měl zlepšit obranu Míšeňska před nájezdy z Čech, zmítaných v té době husitskými a následnými válkami. Tento hrad od západu chránilo několik hlubokých skalních průrev, které ho oddělovaly od hlavního masivu nad pravým břehem mezi obcemi Rathen a Wehlen. Hrad zanikl nejpozději v 16. století, dnes z něj zbývají v podstatě jen otisky ve skalách. Od konce18. století se v pískovcových skalách Saského Švýcarska začala rozvíjet turistika. Snaha po zpřístupnění nejromantičtějších partií vedla saského krále Friedricha Augusta II. k rozhodnutí o stavbě mostu, který by strže překlenul a umožnil tak přímou cestu z Rathen na vyhlídkové místo Bastei nad někdejším hradem. Most byl postaven v letech 1850–51 a slouží svému účelu dodnes. Vzhledem k terénu a době stavby se jedná o podivuhodné dílo klasického mostního…  číst dále

Ivan Grisa, 10.10. 2009

Německo, Sasko,

Místa v okolí

 Neurathen
 Altrathen
 Wehlen
 Lilienstein
 evangelický kostel
 Königstein
 Sonnenstein
 radnice/Rathaus
 Canalettův dům
 Stolpen
 evangelický kostel
 poštovní milník
 Grosssedlitz
 Frienstein
 Neuer Wildenstein
 Pillnitz
 Winterstein
 Suchá Kamenice
 Belveder
 rozhledna Janov
 Arnoltice
Základní informace místa
ID místa: 8414
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama