Kamenný most pro pěší z let 1850–1 přes skalní průrvy mezi skaliskem se zbytky hradu Neurathen a hlavním pravobřežním masivem nad Labem. Nejfrekventovanější výletní místo v Saském Švýcarsku.
Hlavní obrázek místa
Most od severu, v pozadí Lilienstein
© Ivan Grisa 10/2009
Bastei je přístupná ze silnice Pirna - Sebnitz. U odbočky příjezdové komunikace se nachází parkoviště P+R, odkud zdarma pendlují autobusy. Autem lze dále pokračovat pod podmínkou zaplacení parkovného na ploše u jejich druhé konečné, asi 300 m západně od mostu. Z tohoto parkoviště a konečné autobusů je už nutno pokračovat pěšky kolem mnoha lákadel až na samotný most a ke zbytkům hradu (vstup do areálu hradu je rovněž zpoplatněn). Spojení veřejnou dopravou nabízí autobusová linka 253 Bad Schandau - Bastei (ve volných dnech dva páry spojů) a stanice železniční rychlodráhy S1 Kurort Rathen a Stadt Wehlen. Od obou je nutno překonat Labe přívozem (ten v Rathenu není zahrnut do tarifu VVO!) a vystoupat velmi příkrými stezkami. Z Rathenu činí vzdálenost asi 1 km, z Wehlen 3 km.
Ivan Grisa, 10.10. 2009
historie

Kamenný most na Bastei

Na skalisku nad pravým břehem Labe byl v 15. století postaven skalní hrad Neurathen, který měl zlepšit obranu Míšeňska před nájezdy z Čech, zmítaných v té době husitskými a následnými válkami. Tento hrad od západu chránilo několik hlubokých skalních průrev, které ho oddělovaly od hlavního masivu nad pravým břehem mezi obcemi Rathen a Wehlen. Hrad zanikl nejpozději v 16. století, dnes z něj zbývají v podstatě jen otisky ve skalách. Od konce18. století se v pískovcových skalách Saského Švýcarska začala rozvíjet turistika. Snaha po zpřístupnění nejromantičtějších partií vedla saského krále Friedricha Augusta II. k rozhodnutí o stavbě mostu, který by strže překlenul a umožnil tak přímou cestu z Rathen na vyhlídkové místo Bastei nad někdejším hradem. Most byl postaven v letech 1850–51 a slouží svému účelu dodnes. Vzhledem k terénu a době stavby se jedná o podivuhodné dílo klasického mostního…  číst dále

Ivan Grisa, 10.10. 2009

Německo, Sasko,

Místa v okolí

 Neurathen
 Altrathen
 Wehlen
 Lilienstein
 evangelický kostel
 Königstein
 Sonnenstein
 radnice/Rathaus
 Canalettův dům
 Stolpen
 evangelický kostel
 poštovní milník
 Grosssedlitz
 Frienstein
 Neuer Wildenstein
 Pillnitz
 Winterstein
 Suchá Kamenice
 Belveder
 rozhledna Janov
 Arnoltice
Základní informace místa
ID místa: 8414
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama