Předpokládá se, že obranná stavba sloužila jako sídlo drobného šlechtice, který pravděpodobně patřil do bezprostředního doprovodu pánů z hradu Hardegg. Vznik stavby lze datovat do počátku 14. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Hardegg (česky Hardek) je nejmenším a možná i nejmalebnějším rakouským městečkem. Nachází se v okrese Hollabrunn ve Weinviertelu v Dolním Rakousku, přímo na rakousko-moravské hranici. Patří mezi nejnavštěvovanější místa Národního parku Podyjí (Thayatal). Kromě hlavního turistického cíle, nádherného hardeggského hradu, je v městečku farní kostel sv. Víta s farou a kostnicí z 12. století. K dalším turistickým cílům patří několik vyhlídkových míst, z nichž nejzajímavější je Reginafelsen (Reginina skála) se zbytky menšího hrádku. Mimo zájem turistů je poměrně neznámá středověká věžová stavba Brandlesturm, která je pravděpodobně pozůstatkem tvrze. Přímo ke stavbě nevede žádná ze tří kolem procházejících turistických cest a nic na ni nepoukazuje. Brandlesturm stojí na severním okraji městečka, asi deset metrů od břehu Dyje, která tvoří rakousko-moravskou hranici. Stavbu je možné si prohlédnout pouze zvenčí.
Luděk Vláčil, 2.10. 2020
historie

Věžová stavba Brandlesturm byla součástí bývalého rozsáhlého předhradí hradu Hardegg a ležela v jeho západní části na břehu řeky Dyje, která tvoří rakousko-moravskou hranici. Přesný účel stavby není znám. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy o dalších přilehlých stavbách či obytných budovách, nelze samostatné šlechtické sídlo prokázat. Výrazná stavba však ukazuje na drobného šlechtického majitele, který byl pravděpodobně součástí bezprostředního doprovodu pánů z hradu Hardegg. Dnes se věž, zřejmě kvůli pozdější regulaci toku Dyje, nachází asi 10 metrů od břehu. Do přízemí věže o rozměrech 6,5x6,5 m s tloušťkou stěny 1,2 m lze vstoupit druhotným vchodem. Světelné štěrbiny a zazděný vysoký vchod do patra dokazují dřívější obrannou funkci. Vzhledem k tomu, že je věž pouze dvoupodlažní, lze předpokládat dřívější dřevěnou nadstavbu. Technologie výstavby zdiva z drobného lomového kamene s mírně většími rohovými kamennými deskami,…  číst dále

Luděk Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/ a další, 30.9. 2020

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg II
 Hardegg
 Braitava
 Čížov
 Kaja
 jez
 Vranov nad Dyjí
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 měšťanský dům
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Vlčí dvůr
 Lesná
 Claryho kříž
 Ruegers
 Vranovská přehrada
 Fronsburg
 Niederfladnitz
 boží muka
 židovský hřbitov
 Šenkenberk
 Galgen/šibenice
 Šobes
 Papírna
 Oberhöflein
 Králův stolec
 Svatý Kámen
 Kravsko
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 sousoší Piety
 Popice
 socha sv. Floriána
 Plenkovice
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Pavlický dvůr
 malovaný sklep
 Frejštejn
 Cornštejn
 boží muka
 Vrbkův kámen
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Znojmo
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 boží muka
 Rumburak
 kostel sv. Mikuláše
 Ugartův palác
 Althanský palác
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Radniční věž
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 městské hradby
 poklona
 Vlkova věž
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Bítov
 Louka
 Boskovštejn
 Louka
 kostel sv. Prokopa
 Lapikus
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Hornice
Základní informace místa
ID místa: 15246
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama