
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Před návštěvou elektrárny je nutné se objednat telefonicky (tel. 583 235 091) a vstupenky pak koupit na benzínové stanici v Loučné nad Desnou - cena 50 Kč. Počet návštěvníků je omezen kapacitou návštěvnického centra. Promítání a přednáška spolu s celou prohlídkou podzemní elektrárny jsou časově dané. Naopak, následná jízda na horní nádrž spolu s její prohlídkou již časově omezená není. Rezervujte si minimální čas cca 2,5 hodiny. Provoz jen do 28. října. Průvodce je bývalý pracovník elektrárny a má velice poutavý a zajímavý projev.
Stavba probíhala s přestávkami (pro nedostatek financí a ekologické problémy) asi 14 let a uvedena do provozu byla v roce 1996. Skládá se z dolní sypané nádrže s elektrárnou a rozvodnou zapuštěnou v hloubce skalního masivu, odkud je v době nadbytku levnější noční elektřiny voda přečerpávána dvěma potrubími o průměru 3,6 m a délce 1,5 km do horní nádrže. Ta byla nasypána na vrcholu hřebenu Dlouhé stráně, má plochu 15 h a obsah 2,7 mil. m3. V době nedostatku elektřiny je do 90 vteřin možno obráceným postupem vypustit vodu na podzemní turbiny a vykrývat tak špičkovou potřebu elektřiny.
Celá stavba je na soukromém pozemku ČEZu a přístup je jen na povolení. ČEZ sem organizuje hromadné zájezdy i s exkurzí do informačního centra a podzemní elektrárny. Pro individuální návštěvy je možno zakoupit povolení k vjezdu autem se vstupenkou a podle pokynů správy díla pak i kyvadlově vyjet nahoru. Výkonní cykloturisté mohou nahoru vyjet taky, musí ale počítat s ohromným "krpálem" - výškový rozdíl je přes 500 m na délce asi 3,5 km. Zájezdy a exkurze jsou pořádány celoročně.
EXKURZE: otevřeno celoročně včetně sobot, nedělí a svátků vždy po předchozím objednání od 8 - 15 hodin. V zimním období se příjezdová komunikace na horní nádrž neudržuje a je - li pokryta sněhem, se exkurze nekonají. Kontakt pro objednání: Helia sport, Kouty nad Desnou č. p. 1, 788 11 Kouty nad Desnou, tel.: 602 322 244, 585 438 100. Vstupenky je nutno vyzvednout půl hodiny před začátkem exkurze, odjíždí se autobusy z parkoviště v Koutech nad Desnou, kde je možno zdarma odstavit auta. Vlastním vozem již exkurzi nelze absolvovat. Cena vstupného: dospělí - 40 Kč + 50 Kč doprava děti 10 - 18 let, ZTP, důchodci - 25 Kč + 35 Kč doprava
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.