Technicky unikátní dílo nádrže přečerpávací elektrárny ve vrcholu hory Mravenečník stavěné od roku 1978 a spuštěné v roce 1996. Nádrž o objemu tři milony kubických metrů v nadmořské výšce 1350 m s plochou 15 ha vodní plochy je největší v Evropě.
Hlavní obrázek místa
Horní nádrž
V dálce Praděd (1492 m.n.m.)
© Libor Buganský 10/2005
Přečerpávací vodní elektrárna je místem, vyvolávajícím rozporuplné pocity. Její stavba v chráněné krajinné oblasti jistě byla zvěrstvem a ekologickou katastrofou. V současné době již ale jsou nejhorší rány zaceleny a křivdy zapomenuty a přehrada láká turisty. Je to nejen unikátní stavebně-technická památka, ale hráz horní nádrže poskytuje úžasné výhledy. Je odtud jako na dlani celý hřeben Jeseníků a široké okolí. Na JV je dobře vidět i Beskydy, na J Českomoravskou vysočinu a na V kromě Orlických hor i Krkonoše. Na SZ je pohled přes Červenohorské sedlo do polských rovin, na S pak vévodí pohled na Praděd.
nero, 20.10. 2004
turistické

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Před návštěvou elektrárny je nutné se objednat telefonicky (tel. 583 235 091) a vstupenky pak koupit na benzínové stanici v Loučné nad Desnou - cena 50 Kč. Počet návštěvníků je omezen kapacitou návštěvnického centra. Promítání a přednáška spolu s celou prohlídkou podzemní elektrárny jsou časově dané. Naopak, následná jízda na horní nádrž spolu s její prohlídkou již časově omezená není. Rezervujte si minimální čas cca 2,5 hodiny. Provoz jen do 28. října. Průvodce je bývalý pracovník elektrárny a má velice poutavý a zajímavý projev.

Libor Buganský - 10/2005, 9.10. 2005

historie

PVE Dlouhé stráně

Stavba probíhala s přestávkami (pro nedostatek financí a ekologické problémy) asi 14 let a uvedena do provozu byla v roce 1996. Skládá se z dolní sypané nádrže s elektrárnou a rozvodnou zapuštěnou v hloubce skalního masivu, odkud je v době nadbytku levnější noční elektřiny voda přečerpávána dvěma potrubími o průměru 3,6 m a délce 1,5 km do horní nádrže. Ta byla nasypána na vrcholu hřebenu Dlouhé stráně, má plochu 15 h a obsah 2,7 mil. m3. V době nedostatku elektřiny je do 90 vteřin možno obráceným postupem vypustit vodu na podzemní turbiny a vykrývat tak špičkovou potřebu elektřiny.

nero, 20.10. 2004

otvíračka

Celá stavba je na soukromém pozemku ČEZu a přístup je jen na povolení. ČEZ sem organizuje hromadné zájezdy i s exkurzí do informačního centra a podzemní elektrárny. Pro individuální návštěvy je možno zakoupit povolení k vjezdu autem se vstupenkou a podle pokynů správy díla pak i kyvadlově vyjet nahoru. Výkonní cykloturisté mohou nahoru vyjet taky, musí ale počítat s ohromným "krpálem" - výškový rozdíl je přes 500 m na délce asi 3,5 km. Zájezdy a exkurze jsou pořádány celoročně.

nero, 20.10. 2004

Další texty otvíračka
okruhy, vstupné

EXKURZE: otevřeno celoročně včetně sobot, nedělí a svátků vždy po předchozím objednání od 8 - 15 hodin. V zimním období se příjezdová komunikace na horní nádrž neudržuje a je - li pokryta sněhem, se exkurze nekonají. Kontakt pro objednání: Helia sport, Kouty nad Desnou č. p. 1, 788 11 Kouty nad Desnou, tel.: 602 322 244, 585 438 100. Vstupenky je nutno vyzvednout půl hodiny před začátkem exkurze, odjíždí se autobusy z parkoviště v Koutech nad Desnou, kde je možno zdarma odstavit auta. Vlastním vozem již exkurzi nelze absolvovat. Cena vstupného: dospělí - 40 Kč + 50 Kč doprava děti 10 - 18 let, ZTP, důchodci - 25 Kč + 35 Kč doprava

Zuzana Holasová , 4.12. 2009

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 Františkova myslivna
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 chata Švýcárna
 Jelení studánka
 chata Barborka
 Praděd
 Petrovy kameny
 Vysoký vodopád
 hraniční sloup
 Červenohorské sedlo
 chata Ovčárna
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 Alfrédova chata
 Maršíkov
 Sobotín
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Vavřince
 Vozka
 Kalvárie
 ruční papírna
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 kostel sv. Martina
 hudební pavilon
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Strážník
 kostel sv. Isidora
 Nová Ves
 Malá Morávka
 Pleče
 kaple sv. Josefa
 Branná
 fojtství
 kostel sv. Michala
 radnice
 Pustý zámek
 Rabštejn
 kostel sv. Wolfganga
 lípa Hadí královna
 Rabenštejn
 Adolfovice
 Vikýřovice
 Mrtvý muž
 kostel Zjevení Páně
 Fürstenwalde
 Rapotín
 Vikýřovice
 kaple sv. Rocha
 Burgstein
 Janovice
 Spitzerova vila
 Moravická kyselka
 barokní most
 Quinburk
 Frankštát
 Malá Štáhle
 kostel sv. Barbory
 Šumperk
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Třemešek
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Dalimilova rozhledna
 Koberštejn
Kontaktní informace
IC Dlouhé Stráně
Kouty nad Desnou
788 11
Tel: 585 283 282, 602 322 244 602
http://www.dlouhe-strane.cz
infocentrum.eds@cez.cz
Základní informace místa
ID místa: 2649
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama