Technicky unikátní dílo nádrže přečerpávací elektrárny ve vrcholu hory Mravenečník stavěné od roku 1978 a spuštěné v roce 1996. Nádrž o objemu tři milony kubických metrů v nadmořské výšce 1350 m s plochou 15 ha vodní plochy je největší v Evropě.
Hlavní obrázek místa
Horní nádrž
V dálce Praděd (1492 m.n.m.)
© Libor Buganský 10/2005
Přečerpávací vodní elektrárna je místem, vyvolávajícím rozporuplné pocity. Její stavba v chráněné krajinné oblasti jistě byla zvěrstvem a ekologickou katastrofou. V současné době již ale jsou nejhorší rány zaceleny a křivdy zapomenuty a přehrada láká turisty. Je to nejen unikátní stavebně-technická památka, ale hráz horní nádrže poskytuje úžasné výhledy. Je odtud jako na dlani celý hřeben Jeseníků a široké okolí. Na JV je dobře vidět i Beskydy, na J Českomoravskou vysočinu a na V kromě Orlických hor i Krkonoše. Na SZ je pohled přes Červenohorské sedlo do polských rovin, na S pak vévodí pohled na Praděd.
nero, 20.10. 2004
turistické

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Před návštěvou elektrárny je nutné se objednat telefonicky (tel. 583 235 091) a vstupenky pak koupit na benzínové stanici v Loučné nad Desnou - cena 50 Kč. Počet návštěvníků je omezen kapacitou návštěvnického centra. Promítání a přednáška spolu s celou prohlídkou podzemní elektrárny jsou časově dané. Naopak, následná jízda na horní nádrž spolu s její prohlídkou již časově omezená není. Rezervujte si minimální čas cca 2,5 hodiny. Provoz jen do 28. října. Průvodce je bývalý pracovník elektrárny a má velice poutavý a zajímavý projev.

Libor Buganský - 10/2005, 9.10. 2005

historie

PVE Dlouhé stráně

Stavba probíhala s přestávkami (pro nedostatek financí a ekologické problémy) asi 14 let a uvedena do provozu byla v roce 1996. Skládá se z dolní sypané nádrže s elektrárnou a rozvodnou zapuštěnou v hloubce skalního masivu, odkud je v době nadbytku levnější noční elektřiny voda přečerpávána dvěma potrubími o průměru 3,6 m a délce 1,5 km do horní nádrže. Ta byla nasypána na vrcholu hřebenu Dlouhé stráně, má plochu 15 h a obsah 2,7 mil. m3. V době nedostatku elektřiny je do 90 vteřin možno obráceným postupem vypustit vodu na podzemní turbiny a vykrývat tak špičkovou potřebu elektřiny.

nero, 20.10. 2004

otvíračka

Celá stavba je na soukromém pozemku ČEZu a přístup je jen na povolení. ČEZ sem organizuje hromadné zájezdy i s exkurzí do informačního centra a podzemní elektrárny. Pro individuální návštěvy je možno zakoupit povolení k vjezdu autem se vstupenkou a podle pokynů správy díla pak i kyvadlově vyjet nahoru. Výkonní cykloturisté mohou nahoru vyjet taky, musí ale počítat s ohromným "krpálem" - výškový rozdíl je přes 500 m na délce asi 3,5 km. Zájezdy a exkurze jsou pořádány celoročně.

nero, 20.10. 2004

Další texty otvíračka
okruhy, vstupné

EXKURZE: otevřeno celoročně včetně sobot, nedělí a svátků vždy po předchozím objednání od 8 - 15 hodin. V zimním období se příjezdová komunikace na horní nádrž neudržuje a je - li pokryta sněhem, se exkurze nekonají. Kontakt pro objednání: Helia sport, Kouty nad Desnou č. p. 1, 788 11 Kouty nad Desnou, tel.: 602 322 244, 585 438 100. Vstupenky je nutno vyzvednout půl hodiny před začátkem exkurze, odjíždí se autobusy z parkoviště v Koutech nad Desnou, kde je možno zdarma odstavit auta. Vlastním vozem již exkurzi nelze absolvovat. Cena vstupného: dospělí - 40 Kč + 50 Kč doprava děti 10 - 18 let, ZTP, důchodci - 25 Kč + 35 Kč doprava

Zuzana Holasová , 4.12. 2009

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 Františkova myslivna
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 chata Švýcárna
 chata Barborka
 Jelení studánka
 Praděd
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 Červenohorské sedlo
 chata Ovčárna
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 Alfrédova chata
 Maršíkov
 Sobotín
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Vavřince
 Vozka
 Kalvárie
 ruční papírna
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 kostel sv. Martina
 hudební pavilon
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Strážník
 Malá Morávka
 Pleče
 kaple sv. Josefa
 Branná
 fojtství
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Wolfganga
 Rabštejn
 Pustý zámek
 lípa Hadí královna
 Rabenštejn
 Adolfovice
 Vikýřovice
 Mrtvý muž
 kostel Tří králů
 Fürstenwalde
 Rapotín
 Vikýřovice
 kaple sv. Rocha
 Burgstein
 Janovice
 Spitzerova vila
 Moravická kyselka
 barokní most
 Quinburk
 Frankštát
 Malá Štáhle
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Třemešek
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Koberštejn
Kontaktní informace
IC Dlouhé Stráně
Kouty nad Desnou
788 11
Tel: 585 283 282, 602 322 244 602
http://www.dlouhe-strane.cz
infocentrum.eds@cez.cz
Základní informace místa
ID místa: 2649
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama