Technicky unikátní dílo nádrže přečerpávací elektrárny ve vrcholu hory Mravenečník stavěné od roku 1978 a spuštěné v roce 1996. Nádrž o objemu tři milony kubických metrů v nadmořské výšce 1350 m s plochou 15 ha vodní plochy je největší v Evropě.
Hlavní obrázek místa
horní nádrž elektrárny Dlouhé stráně
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Přečerpávací vodní elektrárna je místem, vyvolávajícím rozporuplné pocity. Její stavba v chráněné krajinné oblasti jistě byla zvěrstvem a ekologickou katastrofou. V současné době již ale jsou nejhorší rány zaceleny a křivdy zapomenuty a přehrada láká turisty. Je to nejen unikátní stavebně-technická památka, ale hráz horní nádrže poskytuje úžasné výhledy. Je odtud jako na dlani celý hřeben Jeseníků a široké okolí. Na JV je dobře vidět i Beskydy, na J Českomoravskou vysočinu a na V kromě Orlických hor i Krkonoše. Na SZ je pohled přes Červenohorské sedlo do polských rovin, na S pak vévodí pohled na Praděd.
nero, 20.10. 2004
turistické

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Před návštěvou elektrárny je nutné se objednat telefonicky (tel. 583 235 091) a vstupenky pak koupit na benzínové stanici v Loučné nad Desnou - cena 50 Kč. Počet návštěvníků je omezen kapacitou návštěvnického centra. Promítání a přednáška spolu s celou prohlídkou podzemní elektrárny jsou časově dané. Naopak, následná jízda na horní nádrž spolu s její prohlídkou již časově omezená není. Rezervujte si minimální čas cca 2,5 hodiny. Provoz jen do 28. října. Průvodce je bývalý pracovník elektrárny a má velice poutavý a zajímavý projev.

Libor Buganský - 10/2005, 9.10. 2005

historie

PVE Dlouhé stráně

Stavba probíhala s přestávkami (pro nedostatek financí a ekologické problémy) asi 14 let a uvedena do provozu byla v roce 1996. Skládá se z dolní sypané nádrže s elektrárnou a rozvodnou zapuštěnou v hloubce skalního masivu, odkud je v době nadbytku levnější noční elektřiny voda přečerpávána dvěma potrubími o průměru 3,6 m a délce 1,5 km do horní nádrže. Ta byla nasypána na vrcholu hřebenu Dlouhé stráně, má plochu 15 h a obsah 2,7 mil. m3. V době nedostatku elektřiny je do 90 vteřin možno obráceným postupem vypustit vodu na podzemní turbiny a vykrývat tak špičkovou potřebu elektřiny.

nero, 20.10. 2004

otvíračka

Celá stavba je na soukromém pozemku ČEZu a přístup je jen na povolení. ČEZ sem organizuje hromadné zájezdy i s exkurzí do informačního centra a podzemní elektrárny. Pro individuální návštěvy je možno zakoupit povolení k vjezdu autem se vstupenkou a podle pokynů správy díla pak i kyvadlově vyjet nahoru. Výkonní cykloturisté mohou nahoru vyjet taky, musí ale počítat s ohromným "krpálem" - výškový rozdíl je přes 500 m na délce asi 3,5 km. Zájezdy a exkurze jsou pořádány celoročně.

nero, 20.10. 2004

Další texty otvíračka
okruhy, vstupné

EXKURZE: otevřeno celoročně včetně sobot, nedělí a svátků vždy po předchozím objednání od 8 - 15 hodin. V zimním období se příjezdová komunikace na horní nádrž neudržuje a je - li pokryta sněhem, se exkurze nekonají. Kontakt pro objednání: Helia sport, Kouty nad Desnou č. p. 1, 788 11 Kouty nad Desnou, tel.: 602 322 244, 585 438 100. Vstupenky je nutno vyzvednout půl hodiny před začátkem exkurze, odjíždí se autobusy z parkoviště v Koutech nad Desnou, kde je možno zdarma odstavit auta. Vlastním vozem již exkurzi nelze absolvovat. Cena vstupného: dospělí - 40 Kč + 50 Kč doprava děti 10 - 18 let, ZTP, důchodci - 25 Kč + 35 Kč doprava

Zuzana Holasová , 4.12. 2009

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 Františkova myslivna
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 chata Švýcárna
 chata Barborka
 Jelení studánka
 Praděd
 Petrovy kameny
 Vysoký vodopád
 hraniční sloup
 Červenohorské sedlo
 chata Ovčárna
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 Alfrédova chata
 Maršíkov
 Sobotín
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Vavřince
 Vozka
 Kalvárie
 ruční papírna
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 kostel sv. Martina
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Strážník
 Nová Ves
 Malá Morávka
 Pleče
 kaple sv. Josefa
 Branná
 kostel sv. Michala
 fojtství
 kostel sv. Wolfganga
 Rabštejn
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 lípa Hadí královna
 Adolfovice
 Vikýřovice
 Mrtvý muž
 Fürstenwalde
 Rapotín
 Vikýřovice
 kaple sv. Rocha
 Burgstein
 Janovice
 Spitzerova vila
 Moravická kyselka
 barokní most
 Quinburk
 Frankštát
 Malá Štáhle
 kostel sv. Barbory
 radnice
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 Šumperk
 Třemešek
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Dalimilova rozhledna
 Koberštejn
Kontaktní informace
IC Dlouhé Stráně
Kouty nad Desnou
788 11
Tel: 585 283 282, 602 322 244 602
http://www.dlouhe-strane.cz
infocentrum.eds@cez.cz
Základní informace místa
ID místa: 2649
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.10.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama