Bývalý dřevěný lovecký zámeček na kamenném základu založil hr. Alfréd Harrach koncem 19. stol. Později turistická chata. R. 1954 vyhořela. V 70. l. 20. stol. obnovena v rekreační chatu. R. 2002 opětovně vyhořela a od té doby jen ruina základů.
Hlavní obrázek místa
Pohled od východu na základy bývalého loveckého zámečku, pozdější turistické chaty
© Jan P. Štěpánek 02/2007
Alfrédka, Alfrédova chata - známá turistická chata, dnes zřícenina, v samém srdci překrásné přírody Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 1078 m při úpatí Jelenky (1205 m.n.m), nedaleko pramenů Stříbrného potoka. Při chatě se stýká několik značených turistických tras. Chata byla založena koncem 19. století jako lovecký zámeček pro hraběte Alfréda Harracha, po kterém získala i své jméno. Jednalo se o prostou dřevěnou přízemní stavbu na kamenném základě. Po vzniku Čekoslovenské republiky byl zámeček přeměněn na turistickou chatu. Po požáru v 50. letech 20. století byla chata přestavěna v podnikovou rekreační chatu. Bohužel, na Velikonoce roku 2002 chata vyhořela podruhé a dodnes nebyla obnovena. Současní turisté a návštěvníci tak dnes mohou vidět jen chátrající kamenné základy a polosuterén někdejšího loveckého zámečku, pozdější chaty. Turisté, kteří sem však i dnes v hojném počtu přicházejí nepřijdou zkrátka. Nedaleko bývalého zámečku a chaty vyrostl alespoň malý bufet, který vyhladovělým a unaveným návštěvníkům poskytne skromné občerstvení v zimě i v létě.
Jan P. Štěpánek, 10.2. 2007
historie

Historie loveckého zámečku (chaty) hraběte Alfréda Harracha

Lovecký zámeček (chatu) si nechal na konci 19. století pro sebe a své hosty v době honů postavit majitel janovického panství hrabě Alfréd Harrach. Chata podle hraběte dostala i své jméno. Hrabě Harrach vlastnil panství v letech 1884 až 1914. Chatu tvořila přízemní do svahu posazená dřevěná budova na kamenné obdélné podezdívce. Kryla jí poměrně plochá sedlová střecha. Ustoupením dřevěné horní části od spodní kamenné podezdívky vznikla na průčelní straně objektu úzká krytá terasa. Část zděné spodní části stavby posloužila pro zřízení polosuterénních prostorů. Roku 1926 byla provedena v Československu první pozemková reforma v rámci níž byl objekt zámečku (chaty) i s lesním hospodářstvím převzat státem. Následně byl objekt bývalého zámečku upraven v turistickou chatu. Podoba budovy se však výrazněji nezměnila. V roce 1933 získalo chatu do nájmu ústředí Klubu československých turistů a chata se stala centrem české turistiky…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005, 10.2. 2007

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Jelení studánka
 Zelené kameny
 Ztracené kameny
 Františkova myslivna
 hraniční sloup
 Nová Ves
 Petrovy kameny
 chata Ovčárna
 chata Barborka
 Praděd
 lípa Hadí královna
 Malá Morávka
 Janovice
 Spitzerova vila
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 kaple sv. Josefa
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 kostel sv. Vavřince
 hudební pavilon
 chata Švýcárna
 Rabštejn
 Moravická kyselka
 barokní most
 Sobotín
 hrobka rodiny Kleinů
 kaple sv. Hedviky
 Vysoký vodopád
 Loučná nad Desnou
 kostel sv. Michala
 Malá Štáhle
 mincovna
 radnice
 Rýmařov
 městské hradby
 Maršíkov
 Mrtvý muž
 kostel sv. Václava
 Červenohorské sedlo
 Strálek
 ruční papírna
 Kalvárie
 Burgstein
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Strážník
 kostel sv. Barbory
 Rešov
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Martina
 Fürstenwalde
 Vikýřovice
 Vikýřovice
 kostel sv. Kateřiny
 Rapotín
 Pustý zámek
 Frankštát
 Rabenštejn
 kašna
 evangelická zvonice
 kostel sv. Josefa
 Vrbno pod Pradědem
 Vozka
 kaple sv. Antonína
 Freudenštejn
 Mnichov
 Branná
 fojtství
 radnice
 kostel sv. Michala
Základní informace místa
ID místa: 4980
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama