Bývalý dřevěný lovecký zámeček na kamenném základu založil hr. Alfréd Harrach koncem 19. stol. Později turistická chata. R. 1954 vyhořela. V 70. l. 20. stol. obnovena v rekreační chatu. R. 2002 opětovně vyhořela a od té doby jen ruina základů.
Hlavní obrázek místa
ruiny Alfrédky 7 let po požáru
© Zuzana Holasová, 08/2009
Alfrédka, Alfrédova chata - známá turistická chata, dnes zřícenina, v samém srdci překrásné přírody Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 1078 m při úpatí Jelenky (1205 m.n.m), nedaleko pramenů Stříbrného potoka. Při chatě se stýká několik značených turistických tras. Chata byla založena koncem 19. století jako lovecký zámeček pro hraběte Alfréda Harracha, po kterém získala i své jméno. Jednalo se o prostou dřevěnou přízemní stavbu na kamenném základě. Po vzniku Čekoslovenské republiky byl zámeček přeměněn na turistickou chatu. Po požáru v 50. letech 20. století byla chata přestavěna v podnikovou rekreační chatu. Bohužel, na Velikonoce roku 2002 chata vyhořela podruhé a dodnes nebyla obnovena. Současní turisté a návštěvníci tak dnes mohou vidět jen chátrající kamenné základy a polosuterén někdejšího loveckého zámečku, pozdější chaty. Turisté, kteří sem však i dnes v hojném počtu přicházejí nepřijdou zkrátka. Nedaleko bývalého zámečku a chaty vyrostl alespoň malý bufet, který vyhladovělým a unaveným návštěvníkům poskytne skromné občerstvení v zimě i v létě.
Jan P. Štěpánek, 10.2. 2007
historie

Historie loveckého zámečku (chaty) hraběte Alfréda Harracha

Lovecký zámeček (chatu) si nechal na konci 19. století pro sebe a své hosty v době honů postavit majitel janovického panství hrabě Alfréd Harrach. Chata podle hraběte dostala i své jméno. Hrabě Harrach vlastnil panství v letech 1884 až 1914. Chatu tvořila přízemní do svahu posazená dřevěná budova na kamenné obdélné podezdívce. Kryla jí poměrně plochá sedlová střecha. Ustoupením dřevěné horní části od spodní kamenné podezdívky vznikla na průčelní straně objektu úzká krytá terasa. Část zděné spodní části stavby posloužila pro zřízení polosuterénních prostorů. Roku 1926 byla provedena v Československu první pozemková reforma v rámci níž byl objekt zámečku (chaty) i s lesním hospodářstvím převzat státem. Následně byl objekt bývalého zámečku upraven v turistickou chatu. Podoba budovy se však výrazněji nezměnila. V roce 1933 získalo chatu do nájmu ústředí Klubu československých turistů a chata se stala centrem české turistiky…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005, 10.2. 2007

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Jelení studánka
 Zelené kameny
 Ztracené kameny
 Františkova myslivna
 hraniční sloup
 Nová Ves
 Petrovy kameny
 chata Ovčárna
 chata Barborka
 Praděd
 lípa Hadí královna
 Malá Morávka
 Janovice
 Spitzerova vila
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 kaple sv. Josefa
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 kostel sv. Vavřince
 hudební pavilon
 chata Švýcárna
 Rabštejn
 Moravická kyselka
 barokní most
 Sobotín
 hrobka rodiny Kleinů
 kaple sv. Hedviky
 Vysoký vodopád
 Loučná nad Desnou
 kostel sv. Michala
 Malá Štáhle
 mincovna
 radnice
 Rýmařov
 městské hradby
 Maršíkov
 Mrtvý muž
 kostel sv. Václava
 Červenohorské sedlo
 Strálek
 ruční papírna
 Kalvárie
 Burgstein
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Strážník
 kostel sv. Barbory
 Rešov
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Martina
 Fürstenwalde
 Vikýřovice
 Vikýřovice
 kostel sv. Kateřiny
 Rapotín
 Pustý zámek
 Frankštát
 Rabenštejn
 kašna
 evangelická zvonice
 kostel sv. Josefa
 Vrbno pod Pradědem
 Vozka
 kaple sv. Antonína
 Freudenštejn
 kostel sv. Isidora
 Mnichov
 Branná
 fojtství
 radnice
 kostel sv. Michala
Základní informace místa
ID místa: 4980
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama