Nepatrné zbytky gotického hradu z 1. pol. 13. stol. založeného Vilémem z Hustopečí. O hradu se tvrdilo, že byl veliký, měl dvě válcové věže a dva metry silné zdi. Součástí byla hladomorna a tajná úniková podzemní chodba.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 06/2008
Povrch hradiště je silně narušen novodobými zásahy. Na východě těžbou kamene, kdy byl rozebrán i sklep zachycený ještě I. Borkovským, který zde v rozmezí let 1938–1940 podnikl několik zjišťovacích sondáží. Hrad byl jednodílný lichoběžníkového tvaru ze zaoblenými rohy. Největší rozměry byly 47x42 m. Příkop byl 10–15 metrů široký, původní hloubka nyní jde zjistit pouze revizním výkopem, protože dnes je z části zanesený. Nedaleko hradu je samostatný kruhový objekt, může jít buď o předsunuté opevnění, či obléhací baštu.
Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 14.4. 2010
historie

Terénní dispozice hradu v poloze „Hradisko“. Hrad pravděpodobně založil v polovině 13. století Vilém z Hustopečí, který získal od krále velký majetek na jižní a východní Moravě. Hrad pravděpodobně zanikl na počátku 14. století. Usuzujeme tak, protože není jmenován v kupní smlouvě z roku 1322, kdy ho kupuje od Vilémových vnuků královna Eliška. Brzo ho prodává Herbortovi ze Zlína, možná už on znovu obnovil hrad, nejpozději páni ze Šternberka, kteří Zlín získali v roce 1358 a stojící hrad je zmiňovaný už roku 1360. Zlínská větev zde sídlila do konce 14. století. Za husitských válek získává válečný zbohatlík Petr Roman z Vítovic a roku 1437 ho jako jeho majetek nechávají přepsat Šternberkové do desek. Umírá bez potomků a jeho majetek připadá králi jako odúmrť. Proto toto zboží daruje král Matyáš Korvín svému hejtmanovi Václavovi Tetourovi z Tetova. On nebo Petr Roman zakládají tvrz při městečku na místě nynějšího zámku. Za jejich…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 14.4. 2010

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© M. Plaček podle J. Kohoutka (in M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 13. století

  Hrad založil Vilém z Hustopečí, který získal od krále velký majetek na jižní a východní Moravě.

 • počátkem 14. století

  Pravděpodobný zánik hradu.

 • 1322

  Již není uváděn v kupní smlouvě.

 • 1358

  páni ze Šternberka získali Zlín a stojící hrad

 • koncem 14. století

  Byl osídlen Zlínskou větví do konce 14. století.

 • 1437

  Získává hrad Petr Roman z Vítovic.

 • 1571

  Václavov Tetourovi z Tetova nebo Petr Roman panství prodávají.

 • 1596

  Poslední zmínka o tvrzi.

 • 1605

  Je tvrz přestavěna na zámek. Doba zániku hradu není známa.

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Louky
 Malenovice
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sochařská vyhlídka
 Tečovice
 Štípa
 Klečůvka
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Rýsov
 kostel sv. Mikuláše
 Oberský vrch
 Žeranovice
 Mysločovice
 Starý Světlov
 Šarovy
 kostel sv. Josefa
 Podhradí
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Tusculum
 Žeranovice
 Otrokovice
 Engelsberg
 Pohořelice
 Velký Ořechov
 Svárov
 Lukov
 fara
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 Březolupy
 Částkov
 Napajedla
 Napajedla
 Janůvka
 Napajedla
 Augustiniánský dům
 Přílepy
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Přílep
 Pramen Ottovka
 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Nedachlebice
 Tlumačov
 Pramen Aloiska
 Luhačovice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Spytihněv
 pivovar
 Kvasice
 morový sloup
 Holešov
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Bílovice
 Dobrotice
 Mistřice
 Količín
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
Základní informace místa
ID místa: 3591
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama