Nejstarší panské sídlo v Chodové Plané stálo pravděpodobně již ve 14. stol. nejspíše u kostela sv. Jana Křtitele.
Hlavní obrázek místa
Budova mylně považovaná za panské sídlo
Zaniklá tvrz stála napravo od této budovy, pravděpodobně u kostela na odstraněném návrší v místě dnešní silnice. V některé starší literatuře je tato budova mylně vyobrazena jako zámek.
© Luděk Pitter 04/2007

Graficke pismenko Nejstarší sídlo v Chodové Plané se nacházelo v blízkosti kostela sv. Jana Křtitele, který stojí při silnici I/21 procházející středem Chodové Plané. Snad právě umístění této zaniklé tvrze někde do prostoru u kostel vedlo některé autory k tomu, že za zámek považovali budovu v průčelí dvora při jeho severovýchodním nároží. Tato budova je z roku 1887 a s panskými sídly v Chodové Plané podle nových výzkumů nijak nesouvisí a dnes slouží jako hotel.
L.P., 7.5. 2007

  historie

  Chodová Planá je poprvé zmiňována v letech 1316 – 1319. Později část vlastnil tepelský klášter a část další vlastníci. První zmínka o panském sídle v Chodové Plané je z roku 1413 , který získal od Henslina i zbývající část Chodové Plané s tvrzí. Tvrz stála s největší pravděpodobností na návrší u kostela sv. Jana Křtitele.
  L.P. (Procházka. Z., Úlovec J.: Hrady zámky a tvrze okresu Tachov - 1, OM v Tachově 1988), 7.5. 2007

  popis

  O vzhledu a rozsahu tvrze, stejně jako o jejím přesném umístění nejsou k dispozici jasnější údaje. Jen německá literatura zaznamenala, že při snižování návrší u kostela, kde dnes vede silnice, byly nalezeny staré zdi.
  L.P., 7.5. 2007


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole, se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Chodová Planá