Reliéfní pozůstatky hrádku, jehož vznik zřejmě souvisel s prvotním osazováním krajiny, tj. ještě před rokem 1373, kdy byla ves již součástí okareckého panství.
Hlavní obrázek místa
Hrádek od jv.
© Dušan Dohňanský 12/2017
Malá obec Vlčatín se 150 obyvateli leží na Českomoravské vrchovině jižně od Velkého Meziříčí na vedlejších silnicích. Prochází jí však železniční trať 257 z Křižanova u Velkého Meziříčí do Studence, která tu má zastávku. Stopy středověkého hradu se nacházejí na kopci Hradisko (589 m n. m.) západně od vsi. Turisticky značené cesty se tomuto kraji vyhýbají.
3.2. 2021
historie

V době, kdy se Vlčatín objevuje v písemných pramenech, byl tento hrádek patrně již opuštěn, neboť v letech 1373-1447 byla ves již součástí okareckého panství a následně nakrátko patřila k k Pozďatínu. Na hrádku tedy sídlili majitelé ve starším období a možná souvisel s osazováním krajiny. Pro zodpovězení základních otázek bude potřebná podpovrchová sondáž. Jádro hrádku je tvořeno plochým čtyřbokým pahorkem, jenž je částečně zasažen těžbou kamene, která o to víc pronikla do jihozápadní části areálu. Hrádek byl obehnán dvojicí příkopů a valů zachovaných především na východní straně. Jakési předhradí na západě mohlo být využito pro hospodářské potřeby sídla.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 1.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vlčatín

Místa v okolí

 Přeckov
 Sáblíkův lesopark
 Nárameč
 Budišov
 Velký javor
 boží muka
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 Obecník
 Stará synagoga
 Velké Meziříčí
 židovský hřbitov
 Stránecká Zhoř
 Hostákov
 Zátiší
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hrádek
 Dub
 Černý dům
 Třebíč
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Pyšel
 pivovar
 Stařík
 Tasov
 Vaneč
 boží muka
 Krahulov
 Bransouze
 Kamenice
 Černá
 Okříšky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Ořechov
 Zahradiště
 Přímělkov
 Čechočovice
 Ocmanice
 Střeliště
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Přímělkov
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 Holý mlýn
 Moravec
Základní informace místa
ID místa: 15493
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama