Původní kostel renesanční ze 16. stol. Nynější kostel postaven v letech 1638 až 1655. Věž pochází z původního kostela. Kostel renovován r. 1717 a po požáru r. 1732. Trojlodní stavba ve svahu uprostřed náměstí. Kostel zastřešen mohutnou sedlovou střechou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Andělské Hoře
© Pavel Vítek 10/2015
Město Andělská Hora se nachází 10 km severozápadně od Bruntálu. Leží při silnici II/452, která vede z Bruntálu do Vrbna pod Pradědem a dále do Zlatých Hor. Kostel Narození Panny Marie najdeme v centru města, po levé ruce při cestě z Bruntálu. Kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 17.11. 2015
popis

Kostel je trojlodní stavbou stojící ve svahu uprostřed čtvercového náměstí. Západní průčelí představuje 54 m vysoká hranolová věž s polygonální nadstavbou. Je korunována barokní přilbou a dvěma věžními báněmi. Přístupná je malým vchodem v jižní stěně. Osvětlení věže zajišťují malá okénka se segmentovými záklenky a velká okna s polokruhovým zakončením v horním patře. Kostelní loď je zaklenuta valeně se štukovým zrcadlem. K severní a jižní straně lodi přiléhají přízemní předsíně čtvercového půdorysu s odsazenými zaoblenými nárožími. Ty byly přistavěny po požáru z roku 1732. Na střeše se nachází oktogonální barokní sanktusník. V západní zdi byl umístěn původní hlavní vstup do kostela. Dodnes je patrný uvnitř podvěží. Zazděn byl zřejmě až ve 2. polovině 19. století. Sakristie s oratoří jsou vkomponovány do sceleného korpusu stavby, takže zvnějšku nejsou patrné. Presbytář zaklenutý valenou klenbou odděluje od lodi barokní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

historie

Podrobným bádáním bylo zjištěno, že první renesanční kostel byl postaven v Andělské Hoře roku 1579. Farní kostel Narození P. Marie byl postaven v letech 1638 až 1655. Z původního kostela pochází věž, tedy nejstarší část kostela. Renovován byl roku 1717, ale v roce 1732 ho silně zasáhl mohutný požár. Zanedlouho jej opravili a nově vysvětili roku 1734. Kostel pak opětovně opravovali v polovině 19. století. Ve věži se nacházely tři zvony. Ty padly za oběť sběru kovů za I. světové války. Po válce byly nahrazeny novými zvony, ale i ty musely být zrekvírovány za II. světové války. Poslední zvony byly na věž usazeny v roce 2004.

Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Andělská Hora

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Antonína
 Freudenštejn
 kaple sv. Josefa
 Tlustá Berta
 Vrbno pod Pradědem
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kašna
 Široká Niva
 kosárna
 Široká Niva
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 evangelická zvonice
 Malá Morávka
 Fürstenwalde
 Mnichov
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 kaple sv. Hedviky
 barokní most
 Na Skalce
 Pustý zámek
 Moravická kyselka
 Rabenštejn
 lípa Hadí královna
 chata Ovčárna
 Malá Štáhle
 Nová Ves
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 chata Barborka
 Praděd
 kostel sv. Michala
 Quinburk
 Dolní Holčovice
 Alfrédova chata
 chata Švýcárna
 Zátor
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Jelení studánka
 Františkova myslivna
 Heřmanovice
 Vysoký vodopád
 Burkvíz
 Eldorado
 Zelené kameny
 Janovice
 Hošťálkovy
 Spitzerova vila
 kostel sv. Michala
 Hynčice
 mincovna
 radnice
 Rýmařov
 městské hradby
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 kostel sv. Michala
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Malá Morávka
793 36 Malá Morávka 31
Tel: 554 273 110
http://www.farnost-malamoravka.cz
rkf.malamoravka@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12585
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama