Původní kostel renesanční ze 16. stol. Nynější kostel postaven v letech 1638 až 1655. Věž pochází z původního kostela. Kostel renovován r. 1717 a po požáru r. 1732. Trojlodní stavba ve svahu uprostřed náměstí. Kostel zastřešen mohutnou sedlovou střechou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Andělské Hoře
© Pavel Vítek 10/2015
Město Andělská Hora se nachází 10 km severozápadně od Bruntálu. Leží při silnici II/452, která vede z Bruntálu do Vrbna pod Pradědem a dále do Zlatých Hor. Kostel Narození Panny Marie najdeme v centru města, po levé ruce při cestě z Bruntálu. Kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 17.11. 2015
popis

Kostel je trojlodní stavbou stojící ve svahu uprostřed čtvercového náměstí. Západní průčelí představuje 54 m vysoká hranolová věž s polygonální nadstavbou. Je korunována barokní přilbou a dvěma věžními báněmi. Přístupná je malým vchodem v jižní stěně. Osvětlení věže zajišťují malá okénka se segmentovými záklenky a velká okna s polokruhovým zakončením v horním patře. Kostelní loď je zaklenuta valeně se štukovým zrcadlem. K severní a jižní straně lodi přiléhají přízemní předsíně čtvercového půdorysu s odsazenými zaoblenými nárožími. Ty byly přistavěny po požáru z roku 1732. Na střeše se nachází oktogonální barokní sanktusník. V západní zdi byl umístěn původní hlavní vstup do kostela. Dodnes je patrný uvnitř podvěží. Zazděn byl zřejmě až ve 2. polovině 19. století. Sakristie s oratoří jsou vkomponovány do sceleného korpusu stavby, takže zvnějšku nejsou patrné. Presbytář zaklenutý valenou klenbou odděluje od lodi barokní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

historie

Podrobným bádáním bylo zjištěno, že první renesanční kostel byl postaven v Andělské Hoře roku 1579. Farní kostel Narození P. Marie byl postaven v letech 1638 až 1655. Z původního kostela pochází věž, tedy nejstarší část kostela. Renovován byl roku 1717, ale v roce 1732 ho silně zasáhl mohutný požár. Zanedlouho jej opravili a nově vysvětili roku 1734. Kostel pak opětovně opravovali v polovině 19. století. Ve věži se nacházely tři zvony. Ty padly za oběť sběru kovů za I. světové války. Po válce byly nahrazeny novými zvony, ale i ty musely být zrekvírovány za II. světové války. Poslední zvony byly na věž usazeny v roce 2004.

Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Andělská Hora

Místa v okolí

 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Barbory
 Freudenštejn
 kaple sv. Josefa
 Tlustá Berta
 Vrbno pod Pradědem
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kašna
 Široká Niva
 kosárna
 Široká Niva
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 evangelická zvonice
 Malá Morávka
 Fürstenwalde
 Mnichov
 Bruntál
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 barokní most
 kaple sv. Hedviky
 Na Skalce
 Pustý zámek
 Moravická kyselka
 Rabenštejn
 lípa Hadí královna
 chata Ovčárna
 Malá Štáhle
 Petrovy kameny
 Nová Ves
 hraniční sloup
 chata Barborka
 Praděd
 kostel sv. Michala
 Quinburk
 Dolní Holčovice
 chata Švýcárna
 Alfrédova chata
 Drakov
 Zátor
 vysoká pec Drakov
 Františkova myslivna
 Jelení studánka
 Heřmanovice
 Vysoký vodopád
 Burkvíz
 Eldorado
 Zelené kameny
 Janovice
 Hošťálkovy
 Spitzerova vila
 kostel sv. Michala
 Hynčice
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 Rýmařov
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 kostel sv. Michala
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Malá Morávka
793 36 Malá Morávka 31
Tel: 554 273 110
http://www.farnost-malamoravka.cz
rkf.malamoravka@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12585
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama