Původní kostel renesanční ze 16. stol. Nynější kostel postaven v letech 1638 až 1655. Věž pochází z původního kostela. Kostel renovován r. 1717 a po požáru r. 1732. Trojlodní stavba ve svahu uprostřed náměstí. Kostel zastřešen mohutnou sedlovou střechou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Andělské Hoře
© Pavel Vítek 10/2015
Město Andělská Hora se nachází 10 km severozápadně od Bruntálu. Leží při silnici II/452, která vede z Bruntálu do Vrbna pod Pradědem a dále do Zlatých Hor. Kostel Narození Panny Marie najdeme v centru města, po levé ruce při cestě z Bruntálu. Kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 17.11. 2015
popis

Kostel je trojlodní stavbou stojící ve svahu uprostřed čtvercového náměstí. Západní průčelí představuje 54 m vysoká hranolová věž s polygonální nadstavbou. Je korunována barokní přilbou a dvěma věžními báněmi. Přístupná je malým vchodem v jižní stěně. Osvětlení věže zajišťují malá okénka se segmentovými záklenky a velká okna s polokruhovým zakončením v horním patře. Kostelní loď je zaklenuta valeně se štukovým zrcadlem. K severní a jižní straně lodi přiléhají přízemní předsíně čtvercového půdorysu s odsazenými zaoblenými nárožími. Ty byly přistavěny po požáru z roku 1732. Na střeše se nachází oktogonální barokní sanktusník. V západní zdi byl umístěn původní hlavní vstup do kostela. Dodnes je patrný uvnitř podvěží. Zazděn byl zřejmě až ve 2. polovině 19. století. Sakristie s oratoří jsou vkomponovány do sceleného korpusu stavby, takže zvnějšku nejsou patrné. Presbytář zaklenutý valenou klenbou odděluje od lodi barokní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

historie

Podrobným bádáním bylo zjištěno, že první renesanční kostel byl postaven v Andělské Hoře roku 1579. Farní kostel Narození P. Marie byl postaven v letech 1638 až 1655. Z původního kostela pochází věž, tedy nejstarší část kostela. Renovován byl roku 1717, ale v roce 1732 ho silně zasáhl mohutný požár. Zanedlouho jej opravili a nově vysvětili roku 1734. Kostel pak opětovně opravovali v polovině 19. století. Ve věži se nacházely tři zvony. Ty padly za oběť sběru kovů za I. světové války. Po válce byly nahrazeny novými zvony, ale i ty musely být zrekvírovány za II. světové války. Poslední zvony byly na věž usazeny v roce 2004.

Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Andělská Hora

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Freudenštejn
 kaple sv. Josefa
 Tlustá Berta
 Vrbno pod Pradědem
 hudební pavilon
 Široká Niva
 Maxmiliánův pramen
 kašna
 kosárna
 Široká Niva
 vodopád
 evangelická zvonice
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Malá Morávka
 Fürstenwalde
 Mnichov
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 barokní most
 kaple sv. Hedviky
 Pustý zámek
 Moravická kyselka
 Rabenštejn
 lípa Hadí královna
 chata Ovčárna
 Malá Štáhle
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 chata Barborka
 Praděd
 kostel sv. Michala
 Quinburk
 Dolní Holčovice
 chata Švýcárna
 Alfrédova chata
 Zátor
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Františkova myslivna
 Jelení studánka
 Heřmanovice
 Burkvíz
 Eldorado
 Zelené kameny
 Janovice
 Hošťálkovy
 Spitzerova vila
 Hynčice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 Rýmařov
 městské hradby
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 kostel sv. Michala
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Malá Morávka
793 36 Malá Morávka 31
Tel: 554 273 110
http://www.farnost-malamoravka.cz
rkf.malamoravka@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12585
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama