Původní kostel renesanční ze 16. stol. Nynější kostel postaven v letech 1638 až 1655. Věž pochází z původního kostela. Kostel renovován r. 1717 a po požáru r. 1732. Trojlodní stavba ve svahu uprostřed náměstí. Kostel zastřešen mohutnou sedlovou střechou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Andělské Hoře
© Pavel Vítek 10/2015
Město Andělská Hora se nachází 10 km severozápadně od Bruntálu. Leží při silnici II/452, která vede z Bruntálu do Vrbna pod Pradědem a dále do Zlatých Hor. Kostel Narození Panny Marie najdeme v centru města, po levé ruce při cestě z Bruntálu. Kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 17.11. 2015
popis

Kostel je trojlodní stavbou stojící ve svahu uprostřed čtvercového náměstí. Západní průčelí představuje 54 m vysoká hranolová věž s polygonální nadstavbou. Je korunována barokní přilbou a dvěma věžními báněmi. Přístupná je malým vchodem v jižní stěně. Osvětlení věže zajišťují malá okénka se segmentovými záklenky a velká okna s polokruhovým zakončením v horním patře. Kostelní loď je zaklenuta valeně se štukovým zrcadlem. K severní a jižní straně lodi přiléhají přízemní předsíně čtvercového půdorysu s odsazenými zaoblenými nárožími. Ty byly přistavěny po požáru z roku 1732. Na střeše se nachází oktogonální barokní sanktusník. V západní zdi byl umístěn původní hlavní vstup do kostela. Dodnes je patrný uvnitř podvěží. Zazděn byl zřejmě až ve 2. polovině 19. století. Sakristie s oratoří jsou vkomponovány do sceleného korpusu stavby, takže zvnějšku nejsou patrné. Presbytář zaklenutý valenou klenbou odděluje od lodi barokní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

historie

Podrobným bádáním bylo zjištěno, že první renesanční kostel byl postaven v Andělské Hoře roku 1579. Farní kostel Narození P. Marie byl postaven v letech 1638 až 1655. Z původního kostela pochází věž, tedy nejstarší část kostela. Renovován byl roku 1717, ale v roce 1732 ho silně zasáhl mohutný požár. Zanedlouho jej opravili a nově vysvětili roku 1734. Kostel pak opětovně opravovali v polovině 19. století. Ve věži se nacházely tři zvony. Ty padly za oběť sběru kovů za I. světové války. Po válce byly nahrazeny novými zvony, ale i ty musely být zrekvírovány za II. světové války. Poslední zvony byly na věž usazeny v roce 2004.

Pavel Vítek – zdroj: www.farnost-malamoravka.cz, 17.11. 2015

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Andělská Hora

Místa v okolí

 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Barbory
 Freudenštejn
 kaple sv. Josefa
 Tlustá Berta
 Vrbno pod Pradědem
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kašna
 Široká Niva
 kosárna
 Široká Niva
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 evangelická zvonice
 Malá Morávka
 Fürstenwalde
 Mnichov
 městské hradby
 Bruntál
 kaple sv. Michala
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 barokní most
 kaple sv. Hedviky
 Moravická kyselka
 Na Skalce
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 lípa Hadí královna
 chata Ovčárna
 Malá Štáhle
 Nová Ves
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 chata Barborka
 Praděd
 kostel sv. Michala
 Quinburk
 Dolní Holčovice
 chata Švýcárna
 Alfrédova chata
 Drakov
 Zátor
 vysoká pec Drakov
 Jelení studánka
 Františkova myslivna
 Heřmanovice
 Vysoký vodopád
 Burkvíz
 Eldorado
 Zelené kameny
 Janovice
 Hošťálkovy
 Spitzerova vila
 Hynčice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 Rýmařov
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 kostel sv. Michala
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Malá Morávka
793 36 Malá Morávka 31
Tel: 554 273 110
http://www.farnost-malamoravka.cz
rkf.malamoravka@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12585
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama