
Zřícenina hradu na 704 m vysokém kopci 5,5 km jihovýchodně od centra Bystřice pod Hostýnem a 2,5 km východně od poutního místa na Hostýně. Jedná se o druhý nejvýše položený hrad Moravy. Hrad Obřany má velmi netypický protáhlý a úzký tvar, který je dán přizpůsobením dispozice tvaru vrcholového hřebene. Z hradu, na kterém se žilo asi pouze jen sto let, se mnoho nedochovalo. Rozměry dispozice dávají tušit pouze výrazné terénní náznaky a pak ucelený kus původní středověké hradby zakončené přízemním torzem válcové věžice. Na hrad vede červená turistická značka, na kterou se napojuje mnoho turistických tras z okolí. Výlet na hrad Obřany lze krásně spojit s asi 12 km dlouhým okruhem přes Hostýn a hrádek Skalný.
Hrad Obřany má tvar velmi přizpůsobený úzkému a protáhlému vrcholovému hřebeni. Na západním pólu dispozice stojí pozůstatky okrouhlé strážní věžice a na opačném, východním, se rýsují terénní náznaky rozměrného paláce. Hradní válcová věž stojí na nejvíce chráněném místě s širokým výhledem na Hostýn a do údolí říčky Bystřice. K přístupové straně na jihu se hrad otáčel rozepjatým obloukem své dispozice. Na této jižní straně hradu se nacházejí výrazné terénní pozůstatky náznaků příkopu a valu, které však budí dojem značné nedokončenosti. Právě v těchto místech se někde nacházela vstupní brána do jádra hradu, respektive dvora mezi objekty při věži na západě a palácem na východě. Před ní se zřejmě nacházelo menší předbraní či předhradí. Významný badatel PhDr. M. Plaček soudí, že v případě Obřan šlo o kvalitní práci velmi dobrého zedníka (stavitele), ale na nevhodném místě či podle špatného projektu.
Hrad Obřany byl založen patrně někdy před rokem 1365 Bočkem z Kunštátu a Poděbrad, pradědem krále Jiřího z Poděbrad. Název Obřany hrad získal podle zaniklého rodového hradu u Brna. Boček však hrad vystavěl bez svolení moravského markraběte Jana Jindřicha, který se obrátil na bratra, císaře Karla IV., aby prosadil demolici Obřan. Karel IV. opravdu roku 1366 nařídil zboření hradu, avšak došlo patrně jen k zastavení prací na stavbě. Nedokončený hrad byl dále patrně využíván jen provizorně. V roce 1415 se po něm píše Smil z Kunštátu a Obřan, který však trvale sídlil na nedalekém hradě Chlum. Obřany byly definitivně opuštěny v době husitských válek a nahradila je nově zbudovaná tvrz v městečku Bystřice.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.