R.1224 založen románský hrad, ve14.st. přeměněn na gotický. Později postupně změněn na zámek. Až do padesátých let 20.st. zachován v dobrém stavu. Pak se změnil v zříceninu. Část v 60. letech zbořena. Demolice zbytku doposud neprovedena.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 01/2000
Obec Hazlov leží při hlavní silnice z Františkových Lázní do Aše. Předpokládá se, že Hazlov vznikl již v první polovině 12. století. První písemná zmínka o Hazlovu pochází z roku 1224, kdy se připomíná majitel zdejšího hradu, Bedřich z Hazlova. Hrad střežil důležitou obchodní cestu z Chebska přes Ašsko do Německa. Později byl hrad přebudován na tvrz a v 17 století byla tvrz přebudována na barokní zámek, který je zachován dodnes. Je však ve velmi špatném stavu a spíše připomíná zříceninu. Chystá se však jeho rekonstrukce, doufejme, že k ní dojde dřív, než bude zámek úplně zdevastován.
Pavel Vítek, 18.11. 2006
historie

První písemná zmínka o Hazlovu pochází z roku 1224, kdy se připomíná Bedřich z Hazlova. Tehdy byl nejspíš založen hrad. Potomci Bedřicha z Hazlova jej udrželi do počátku 15. stol. Pak se v držení majetku střídaly různé chebské měšťanské rody a po nich následovali v v rychlém sledu další rody z nichž poslední byli Moserové, kteří Hazlov drželi až do počátku 19. století. Pak se opět majitelé rychle střídali až do roku 1853, kdy se majitelé stali Helmfeldové, v jejichž byl zámek až do r. 1945. Z původního románského hradu se zachovala jen čtverhranná věž. Ta je dnes součástí kostela. Během 14. století prodělal hrad přeměnu z románského na gotický hrad. Během renesance a baroka byl hrad postupně změněn na zámek, rozšířen a mezi lety 1687-88 byl mezi starou románskou věž a západní palác postaven nový kostel. V průběhu celého svého trvání sloužil Hazlov jako panské sídlo. Proto se až do padesátých let 20. stol.…  číst dále

Pavel Vítek, 18.11. 2006

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Hazlov

Místa v okolí

 Poustka
 Ostroh
 kostel sv. Volfganga
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Libá (Liebenstein)
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Pomezná
 Skalná
 Neuhaus
 Skalná
 fara
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 Bříza
 Hohenberg
 Císařské lázně
 Cetnov
 Salingburg
 pramen Natálie
 minerální pramen
 Chlumeček
 kostel sv. Mikuláše
 
 kostel sv. Vavřince
 Háj u Aše
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Anny
 Václavský hrad
 Cheb
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 Dudácká kašna
 Doubravský pramen
 Doubrava
 Podhradí
 Podhradí
 Neuberg
 Kopaniny
 Thierstein
 Bad Elster
 Luby
 Luby
 kostel sv. Ondřeje
 Starý Hrozňatov
 Doubrava
Základní informace místa
ID místa: 1399
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama