R.1224 založen románský hrad, ve14.st. přeměněn na gotický. Později postupně změněn na zámek. Až do padesátých let 20.st. zachován v dobrém stavu. Pak se změnil v zříceninu. Část v 60. letech zbořena. Demolice zbytku doposud neprovedena.
Hlavní obrázek místa
Hazlov od východu
Zastřešená část napravo od věže slouží jako hospoda.
© Pavel Jarý, 20.8.2006
Obec Hazlov leží při hlavní silnice z Františkových Lázní do Aše. Předpokládá se, že Hazlov vznikl již v první polovině 12. století. První písemná zmínka o Hazlovu pochází z roku 1224, kdy se připomíná majitel zdejšího hradu, Bedřich z Hazlova. Hrad střežil důležitou obchodní cestu z Chebska přes Ašsko do Německa. Později byl hrad přebudován na tvrz a v 17 století byla tvrz přebudována na barokní zámek, který je zachován dodnes. Je však ve velmi špatném stavu a spíše připomíná zříceninu. Chystá se však jeho rekonstrukce, doufejme, že k ní dojde dřív, než bude zámek úplně zdevastován.
Pavel Vítek, 18.11. 2006
historie

První písemná zmínka o Hazlovu pochází z roku 1224, kdy se připomíná Bedřich z Hazlova. Tehdy byl nejspíš založen hrad. Potomci Bedřicha z Hazlova jej udrželi do počátku 15. stol. Pak se v držení majetku střídaly různé chebské měšťanské rody a po nich následovali v v rychlém sledu další rody z nichž poslední byli Moserové, kteří Hazlov drželi až do počátku 19. století. Pak se opět majitelé rychle střídali až do roku 1853, kdy se majitelé stali Helmfeldové, v jejichž byl zámek až do r. 1945. Z původního románského hradu se zachovala jen čtverhranná věž. Ta je dnes součástí kostela. Během 14. století prodělal hrad přeměnu z románského na gotický hrad. Během renesance a baroka byl hrad postupně změněn na zámek, rozšířen a mezi lety 1687-88 byl mezi starou románskou věž a západní palác postaven nový kostel. V průběhu celého svého trvání sloužil Hazlov jako panské sídlo. Proto se až do padesátých let 20. stol.…  číst dále

Pavel Vítek, 18.11. 2006

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Hazlov

Místa v okolí

 Poustka
 Ostroh
 kostel sv. Wolfganga
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Libá (Liebenstein)
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 hrobka Hendrich
 Pomezná
 Skalná
 Skalná
 Neuhaus
 fara
 kostel sv. Olgy
 metorologický sloup
 Bříza
 Hohenberg
 Císařské lázně
 Cetnov
 vodní nádrž Skalka
 Salingburg
 Liebeneck
 pramen Natálie
 Skalka
 minerální pramen
 Chlumeček
 kostel sv. Mikuláše
 Soos
 
 kostel sv. Vavřince
 Háj u Aše
 Bismarckova rozhledna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Václavský hrad
 Cheb
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 železniční viadukt
 Dudácká kašna
 Doubravský pramen
 Doubrava
 Podhradí
 Podhradí
 Neuberg
 Kopaniny
 Thierstein
 Bad Elster
 Hartoušovské mofety
 Luby
 kostel sv. Ondřeje
 Luby
 Starý Hrozňatov
 Doubrava
Základní informace místa
ID místa: 1399
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama