Rokokový zámek, původně hrad ze 13. stol. V r. 1719 opraven po zpustošení Švédy za třicetileté války. Kolem r. 1770 přestavěn na rokokový zámek ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníka. Další úpravy v r. 1800. V 19. stol. byly obnoveny interiéry.
Hlavní obrázek místa
Zrekonstruovaná fasáda zámku v srpnu 2012.
© Jan Boukal, 8/2012
Na místě dnešního zámku v Libé stával hrad, který vznikl ve 13. století. První zpráva o něm je z r. 1264, kdy je uváděn chebský rychtář Ruprecht z Nového Libštejna (Libé) a jeho bratr. K hradu Libé patřilo v oné době několik vsí v jeho okolí. Libštejnové vymřeli rytířem Jindřichem († 1292) a jejich léna připadla jako odúmrtí říši. Dalšími jejich držiteli byli Persberkové, z nichž je Dětřich v r. 1298 prodal valdsaskému klášteru. Valdsaský opat Giebl (1339 – 1349) dal kolem hradu postavit mohutné hradby, ale později prodal Libou neznámému kupci. Ten však byl dán pro zrušení zemského míru do říšské klatby a jeho hrad Libá byl na pokyn bavorského vévody Rudolfa rozbořen a dnes z něj zbývá pouze okrouhlá románská věž (hláska). Panství Libou propůjčil v r. 1346 Jan Lucemburský jako české korunní léno Františku Gossweinovi ...
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 5.3. 2005

  historie

  Hrad a zámek sezóna 2017, otevřen od 1. dubna, otevírací doba - začátek prohlídek út,čt,so,ne od 10, 11, 14 , 15 hod Doba prohlídky 50 min - Expozice Běh času hrad Libá, věž tel. 733 313 722
  Jan Holoubek , 21.3. 2017
  Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Libá

  Místa v okolí

   Pomezná
   Hohenberg
   Ostroh
   kostel sv. Volfganga
   Hazlov
   Poustka
   Bříza
   Goethovy skalky
   Cetnov
   Bismarckova rozhledna
   Kapellenberg
   fara
   kostel sv. Anny
   metorologický sloup
   kostel sv. Olgy
   Císařské lázně
   Salingburg
   Starý Rybník
   Starý Rybník
   Thierstein
   pramen Natálie
   Chlumeček
   Skalná
   Skalná
   Václavský hrad
   Cheb
   kostel sv. Mikuláše
   Špalíček
   Schirdingerovský dům
   Dudácká kašna
   
   Neuhaus
   Minerální pramen
   Háj u Aše
   kostel sv. Vavřince
   Neuberg
   Podhradí
   Podhradí
   Kopaniny
   Doubravský pramen
   Doubrava
   Starý Hrozňatov
   Luby
   kostel sv. Ondřeje
   Luby
  Kontaktní informace
  Hrad a zámek Libá
  351 31 Libá 9
  Tel: +420603506790, +420 733 616 722
  http://www.libaczech.cz/
  j.h.ing@seznam.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 1413
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 28.3.2003
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama