Zřícenina tvrze. Již r. 1225 se psali bratři Konrád a Berchtold z Markhausen. Ve 14. stol. v majetku kláštera ve Waldsassen, r. 1348 Rüdigera ze Sparnecku. Někdy ve 14. stol. byla stará tvrz nahrazena novou. V pol. 15. stol. koupena Paulsdorfery. R. 1629 koupena městem Cheb a vlastněna do 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Pomezná
2003 © Petr Kasparovsky
Vesnice Pomezná stávala asi 9 kilometrů severozápadně od Chebu, v těsné blízkosti Ohře. Její původní jméno dobře vyjadřovalo polohu vsi, neboť "Markhausen" znamenalo "domy stojící na hranicích dvou zemí". Pomezná byla založena zřejmě již ve 12. století. Počátkem 13. věku na ní seděli členové stejnojmenného rodu, patřící k chebským ministeriálům. Již roku 1225 se v písemných pramenech objevují bratři Konrád a Berchtold z Markhausen, přičemž o druhém z nich slyšíme ještě roku 1245. Jejich potomkem snad byl Kneussl, připomínaný na listině Oldřicha ze Schönbrunnu z roku 1303. To je poslední člen tohoto rodu, kterého dosud známe. Záhy po Kneusslovi se dostali do držení jedné části Pomezné bratři Mikuláš Krepfl, Konrád Hüller a Ludvík Kornbühler, zmiňovaní roku 1309. Poté se Pomezná ocitla v majetku kláštera ve Waldsassen, od něhož ji roku 1348 koupil Rüdiger ze Sparnecku. V dalších letech pak následovala držba Pomezné Sparnecky a jejich leníky. Za některého z nich byla roku 1417 vypálena vojenskými oddíly norimberských purkrabí. Kolem poloviny 15. století se Pomezné zmocnili Paulsdorferové, po nich se v jejím držení vystřídalo ještě množství majitelů. V závěru 16. století tu seděli Jähelové, Brunnerové a další chebské měšťanské rodiny. Prakticky celou ves i s pozemky však postupně skupovalo samotné město Cheb, které do roku 1629 získalo její podstatnou část. V držení vsi pak zůstalo až do 19. století. Problematika panských sídel v Pomezné je složitá. První z nich vzniklo jistě již ve 13. století za Markhausenů, jeho podobu a místo, kde stávalo, však bohužel neznáme. Snad již ve 14. století bylo nahrazeno sídlem novým. To vzniklo nedaleko Ohře pod mírným svahem, v areálu pozdější usedlosti č. 1. Jeho pozůstatkem je velká čtyřhranná věž o hraně přibližně osm metrů, dosahující ještě dnes výšky dvou pater. Věž byla podsklepená; vstup do…  číst dále
Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Libá

Místa v okolí

 Hohenberg
 Bříza
 Libá (Liebenstein)
 kostel sv. Volfganga
 Cetnov
 Ostroh
 Bismarckova rozhledna
 Poustka
 kostel sv. Anny
 Hazlov
 fara
 metorologický sloup
 Salingburg
 Císařské lázně
 kostel sv. Olgy
 pramen Natálie
 Václavský hrad
 Cheb
 Chlumeček
 Goethovy skalky
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Kapellenberg
 Skalná
 Thierstein
 kostel sv. Vavřince
 Skalná
 Neuhaus
 Starý Hrozňatov
 kostel sv. Mikuláše
 
 Minerální pramen
 Háj u Aše
 Doubrava
Základní informace místa
ID místa: 1160
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama