Zřícenina tvrze. Již r. 1225 se psali bratři Konrád a Berchtold z Markhausen. Ve 14. stol. v majetku kláštera ve Waldsassen, r. 1348 Rüdigera ze Sparnecku. Někdy ve 14. stol. byla stará tvrz nahrazena novou. V pol. 15. stol. koupena Paulsdorfery. R. 1629 koupena městem Cheb a vlastněna do 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Pomezná
2003 © Petr Kasparovsky
Vesnice Pomezná stávala asi 9 kilometrů severozápadně od Chebu, v těsné blízkosti Ohře. Její původní jméno dobře vyjadřovalo polohu vsi, neboť "Markhausen" znamenalo "domy stojící na hranicích dvou zemí". Pomezná byla založena zřejmě již ve 12. století. Počátkem 13. věku na ní seděli členové stejnojmenného rodu, patřící k chebským ministeriálům. Již roku 1225 se v písemných pramenech objevují bratři Konrád a Berchtold z Markhausen, přičemž o druhém z nich slyšíme ještě roku 1245. Jejich potomkem snad byl Kneussl, připomínaný na listině Oldřicha ze Schönbrunnu z roku 1303. To je poslední člen tohoto rodu, kterého dosud známe. Záhy po Kneusslovi se dostali do držení jedné části Pomezné bratři Mikuláš Krepfl, Konrád Hüller a Ludvík Kornbühler, zmiňovaní roku 1309. Poté se Pomezná ocitla v majetku kláštera ve Waldsassen, od něhož ji roku 1348 koupil Rüdiger ze Sparnecku. V dalších letech pak následovala držba Pomezné Sparnecky a jejich leníky. Za některého z nich byla roku 1417 vypálena vojenskými oddíly norimberských purkrabí. Kolem poloviny 15. století se Pomezné zmocnili Paulsdorferové, po nich se v jejím držení vystřídalo ještě množství majitelů. V závěru 16. století tu seděli Jähelové, Brunnerové a další chebské měšťanské rodiny. Prakticky celou ves i s pozemky však postupně skupovalo samotné město Cheb, které do roku 1629 získalo její podstatnou část. V držení vsi pak zůstalo až do 19. století. Problematika panských sídel v Pomezné je složitá. První z nich vzniklo jistě již ve 13. století za Markhausenů, jeho podobu a místo, kde stávalo, však bohužel neznáme. Snad již ve 14. století bylo nahrazeno sídlem novým. To vzniklo nedaleko Ohře pod mírným svahem, v areálu pozdější usedlosti č. 1. Jeho pozůstatkem je velká čtyřhranná věž o hraně přibližně osm metrů, dosahující ještě dnes výšky dvou pater. Věž byla podsklepená; vstup do…  číst dále
Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Libá

Místa v okolí

 Hohenberg
 Bříza
 Libá (Liebenstein)
 vodní nádrž Skalka
 Liebeneck
 kostel sv. Wolfganga
 Cetnov
 Ostroh
 Poustka
 Bismarckova rozhledna
 Skalka
 kostel sv. Anny
 Hazlov
 metorologický sloup
 fara
 kostel sv. Olgy
 Císařské lázně
 Salingburg
 pramen Natálie
 Václavský hrad
 Cheb
 Chlumeček
 Goethovy skalky
 Špalíček
 Dudácká kašna
 železniční viadukt
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Kapellenberg
 hrobka Hendrich
 Skalná
 Thierstein
 kostel sv. Vavřince
 Skalná
 Soos
 Neuhaus
 Starý Hrozňatov
 kostel sv. Mikuláše
 
 minerální pramen
 Háj u Aše
 židovský hřbitov
 Doubrava
Základní informace místa
ID místa: 1160
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama