Hrad Neuberg založen na začátku 13. stol. R. 1395 jej zdědil Konrád Zedtwitz. Věž je ze 14. stol. Hrad opakovaně poškozen jak ve 14. stol. tak v 15. stol., zcela vyhořel roku 1610. Do té doby byl hlavním střediskem panství Zedtwitzů na Ašsku.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2005
Přímo v obci Podhradí, 6 km severozápadně od Aše, je možné nalézt zříceniny hradu a zámku. Věž hradu je dominantou tohoto místečka. Dnes zůstala z celého hradního areálu prakticky dochována jen věž. Tyčí se na skále téměř 30 m nad silnicí, dříve starou cestou do Saska. Je asi 22 m vysoká s obvodem okolo 19 m a až do výše 6 m je plně vyzděná. Věž není přístupná. Hradní zříceniny jsou přístupné celoročně. Nejkrásnější jsou během léta a podzimu.
21.3. 2005
historie

Hrad Neuberg byl založen na začátku 13. stol. První zmínka je z roku 1288. Roku 1395 jej zdědil Konrád Zedtwitz, manžel Hedviky z Neubergu. Věž, která se do dnes dochovala, je s největší pravděpodobností ze 14. stol. Hrad byl opakovaně poškozen jak ve 14. stol. tak v 15. stol., ale vždy byl opraven. Podle některých autorů stál u hradu renesanční zámek, který sloužil k bydlení a při severním okraji areálu stával pivovar. Hrad s okolními budovami zcela vyhořel roku 1610. Až do té doby byl hlavním střediskem panství Zedtwitzů na Ašsku.

21.3. 2005

Další texty historie

Vývoj událostí místa

 • počátkem 13. století

  Hrad postavili švábští Najperkové nedaleko svých starých (švábských) panství v (pozdějším) Bavorsku a Sasku.

 • 1288

  První písemná zpráva o hradě, kdy jej císař Rudolf I. Habsburský propůjčil pánům z Plavna

 • 1422

  osvobozením Najperku i jejich držav od daní ve prospěch Chebu.

 • 1610

  Starý hrad Podhradí přestal sloužit po velkém požáru a zpustl.

 • po roce 1945

  Začalo se používat jeho dnešní české jméno Podhradí.

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Podhradí

Místa v okolí

 Podhradí
 Podhradí
 Kopaniny
 Háj u Aše
 Doubravský pramen
 Doubrava
 minerální pramen
 
 kostel sv. Mikuláše
 Bad Elster
 evangelický kostel
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Trojmezí
 Neuhaus
 Hazlov
 židovský hřbitov
 Luby
 Luby
 Libá (Liebenstein)
 hrobka Hendrich
 Poustka
 Skalná
 kostel sv. Ondřeje
 Ostroh
 Skalná
 kostel sv. Wolfganga
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Vysoký kámen
 fara
 kostel sv. Olgy
 Soos
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 221
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama