Zcela zaniklý zámek, který nechal pro svoji matku postavit Jan mladší z Valdštejna někdy ve druhé polovině 16. století. V roce 1945 přešel do majetku státu jako ubytovna zaměstnanců státních lesů, v roce 1961 byl pro svůj neutěšený stav zbořen.
Hlavní obrázek místa
Cesta a bytovky stojící v areálu bývalého zámku
© Dušan Dohňanský 03/2017
Přesná doba vzniku obce Hynčice není jednoznačně stanovena. Jedna verze mluví o roku 1377, kdy jejich držiteli byli vévodové Mikuláš a Hanuš, druhá se přiklání k založení až ve druhé polovině 16. století. O něco později byl vybudován i renesanční zámeček, který pro svoji matku nechal postavit Jan z Valdštejna. Byla to nevelká jednopatrová budova, která stávala uprostřed vsi na levém břehu řeky Opavice a východně od ústí Valštejnského potoka do ní. Objekt byl obklopen valem a příkopem, což by mohlo nasvědčovat tomu, že předchůdcem zámečku byla tvrz, která vznikla souběžně se vsí a byla sídlem prvních držitelů Hynčic. Po konfiskaci albrechtického panství Janu Kryštofovi z Valdštejna ztratil zámek funkci šlechtického sídla a sloužil jen hospodářským potřebám panství, především jako lesní správa. V roce 1945 přešel do majetku státu a byla v něm zřízena ubytovna zaměstnanců státních lesů. V roce 1961 byl velmi zchátralý a nepoužitelný zámeček zbořen. Terénní nerovnosti byly srovnány, takže po něm nezbylo absolutně žádné stopy. Na jeho místě je dnes cesta vedoucí na statek a bytovky čp. 201, 202 a 203.
D.Dohňanský, zdroj : F. Musil, M. Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska., 11.6. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Město Albrechtice

Místa v okolí

 Eldorado
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Dolní Holčovice
 Město Albrechtice
 Burkvíz
 Hraniční vrch
 Linhartovy
 Jindřichov
 Hošťálkovy
 Heřmanovice
 kosárna
 Kobylí
 Dívčí Hrad
 kostel sv. Jiří
 Biskupská hora
 Tlustá Berta
 Mnichov
 Leuchtenštejn
 Ježník
 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
 Edelštejn
 Slezské Rudoltice
 kaple sv. Anny
 Drakov
 kaple sv. Rocha
 evangelická zvonice
 vysoká pec Drakov
 kašna
 Široká Niva
 radnice
 Široká Niva
 kostel sv. Kříže
 Zlatorudné mlýny
 Quinburk
 Hrozová
 Zátor
 Fürstenwalde
 Koberštejn
 Lurdská jeskyně
 Fulštejn
 Brantice
 Gebauerova hrobka
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 evangelický kostel
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
 Cvilín
 Slezské Pavlovice
Základní informace místa
ID místa: 14975
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama