Zcela zaniklý zámek, který nechal pro svoji matku postavit Jan mladší z Valdštejna někdy ve druhé polovině 16. století. V roce 1945 přešel do majetku státu jako ubytovna zaměstnanců státních lesů, v roce 1961 byl pro svůj neutěšený stav zbořen.
Hlavní obrázek místa
Cesta a bytovky stojící v areálu bývalého zámku
© Dušan Dohňanský 03/2017
Přesná doba vzniku obce Hynčice není jednoznačně stanovena. Jedna verze mluví o roku 1377, kdy jejich držiteli byli vévodové Mikuláš a Hanuš, druhá se přiklání k založení až ve druhé polovině 16. století. O něco později byl vybudován i renesanční zámeček, který pro svoji matku nechal postavit Jan z Valdštejna. Byla to nevelká jednopatrová budova, která stávala uprostřed vsi na levém břehu řeky Opavice a východně od ústí Valštejnského potoka do ní. Objekt byl obklopen valem a příkopem, což by mohlo nasvědčovat tomu, že předchůdcem zámečku byla tvrz, která vznikla souběžně se vsí a byla sídlem prvních držitelů Hynčic. Po konfiskaci albrechtického panství Janu Kryštofovi z Valdštejna ztratil zámek funkci šlechtického sídla a sloužil jen hospodářským potřebám panství, především jako lesní správa. V roce 1945 přešel do majetku státu a byla v něm zřízena ubytovna zaměstnanců státních lesů. V roce 1961 byl velmi zchátralý a nepoužitelný zámeček zbořen. Terénní nerovnosti byly srovnány, takže po něm nezbylo absolutně žádné stopy. Na jeho místě je dnes cesta vedoucí na statek a bytovky čp. 201, 202 a 203.
D.Dohňanský, zdroj : F. Musil, M. Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska., 11.6. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Hynčice

Místa v okolí

 Eldorado
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Dolní Holčovice
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Na Skalce
 Strážnice
 Linhartovy
 Jindřichov
 Hošťálkovy
 Heřmanovice
 kosárna
 Kobylí
 Dívčí Hrad
 kostel sv. Jiří
 Biskupská hora
 Tlustá Berta
 Mnichov
 Leuchtenštejn
 Ježník
 Freudenštejn
 Edelštejn
 Vrbno pod Pradědem
 Slezské Rudoltice
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 evangelická zvonice
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 kašna
 Široká Niva
 radnice
 Široká Niva
 kostel sv. Kříže
 Zlatorudné mlýny
 Quinburk
 Hrozová
 Zátor
 kaple sv. Antonína
 Fürstenwalde
 Koberštejn
 Lurdská jeskyně
 Fulštejn
 Brantice
 Gebauerova hrobka
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 evangelický kostel
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
 Cvilín
 Slezské Pavlovice
Základní informace místa
ID místa: 14975
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama