Liptaňský bludný balvan byl vyhlášen přírodní památkou v r. 1966. Tento bludný balvan přinesl ledovec v období sálského zalednění před 170–230 tisíci lety. Patří mezi největší bludné balvany v ČR, jeho hmotnost činí téměř 4 700 kg. Je to největší bludný balvan nalezený na Osoblažsku
Hlavní obrázek místa
Liptaň-bludný balvan
© Hana Kuchaříková 09/2010
Obec Liptaň (dříve něm. Liebental, resp. Grossliebental)) leží u vstupu do Osoblažského výběžku východně od silnice I/57 spojující Krnov s hraničním přechodem do Polska ve Vysoké-Bartultovicích. Jako ves je doložena od r. 1256 a žije tu nyní asi 450 obyvatel. Obec má také zastávku na úzkokolejné železniční trati 298 Třemešná ve Slezsku-Osoblaha. Přírodní památka Liptaňský bludný balvan se nachází asi 1,5 km jižně od obce po modré značce, vedoucí do Města Albrechtice.
Jiří Špaček, 22.3. 2022
popis

Bludné balvany jsou různě velké valouny až bloky exotických, na našem území se nevyskytujících hornin, které k nám byly dopraveny ledovcem při kontinentálním zalednění během středního pleistocénu zhruba v období před 250 až 800 tisíci lety. Liptaňský bludný balvan byl vyhlášen přírodní památkou v r. 1966. Bludný balvan, který přinesl ledovec v období sálského zalednění před 170–230 tisíci lety, patří mezi největší bludné balvany v České republice, jeho hmotnost činí téměř 4 700 kg. Je to největší bludný balvan nalezený na Osoblažsku. Na současné stanoviště byl přemístěn začátkem 60. let 20. století a doplněn dvěma menšími balvany. V případě Liptaňského bludného balvanu se jedná o porfyrický jemnozrnný granit (žulu) pocházející s největší pravděpodobností z masivů jižního Švédska. Se svými rozměry 220×130×120 cm a hmotností asi 4 700 kg je jedním z největších balvanů v České republice. Barva horniny je hnědě růžová.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 22.3. 2022

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Liptaň

Místa v okolí

 Strážnice
 Dívčí Hrad
 Hraniční vrch
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Jindřichov
 Hynčice
 kostel sv. Jiří
 Slezské Rudoltice
 Eldorado
 Linhartovy
 Fulštejn
 Hrozová
 Gebauerova hrobka
 Burkvíz
 Dolní Holčovice
 Kobylí
 Matějovická jeskyně
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Hošťálkovy
 kostel sv. Mikuláše
 Slezské Pavlovice
 Na Skalce
 Ježník
 Biskupská hora
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Rocha
 Heřmanovice
 evangelický kostel
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kosárna
 Cvilín
 Tlustá Berta
 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
Základní informace místa
ID místa: 13830
Typ místa: příroda
Podkategorie: skála
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama