Tvrz snad ze 14. stol. za Supů z Fulštejna ve druhé polovině 16. stol. přestavěná na jednopatrový čtyřkřídlý renesanční zámek z rozsáhlým opevněním. Zbytky opevnění byly odstraněny již v roce 1956 a vlastní zámek byl zbořen v roce 1980.
Hlavní obrázek místa
nezastavěné místo zaniklého zámku
© Jan P. Štěpánek 10/2012
Ještě dnes můžeme na některých mapách vidět při centru Města Albrechtice ikonu zámku. Bohužel, ve skutečnosti dnes již můžeme vidět jen místo, kde zámek dříve stával. Místo se nachází při Zámecké ulici, v areálu dnešní zemědělské společnosti, západně od autobusového nádraží a srovnaná plocha slouží jako sklad spíše nevyužívané techniky. Z hospodářských budov se v blízkosti zachovala část bývalého pivovaru, jedna z budov dvora a stáje, které jsou již přestavěny a slouží obchodním účelům. Prostor je oplocen, ale dobře přehlédnutelný.
L.P., 6.2. 2007
historie

Původním centrem této oblasti byl nejspíše hrad Luginsland, který byl opuštěn ji v polovině 14. stol. a centrem se stala tvrz, která se nacházela při západním okraji Města Albrechtice. První písemná zmínka o tvrzi je však až z roku 1474, kdy vojska Matyáše Korvína dobyla a vypálila tvrz. V té době byly Albrechtice v dědičném vlastnictví Jiřího Stoše z Kounic, který však spolu se synem Zikmundem stál na straně českých králů Jiřího z Poděbrad a později Vladislava Jagellonského proti uherskému králi Matyáši Korvínovi. To asi připravilo rod Štosů o tvrz a od roku 1492 patřily Albrechtice Adolfu Mrakotovi ze Studnic a po něm Arnoštu Mrákotovi. Tvrz byla nejspíše obnovena a Adolf Mrakota získal pro Albrechtice od krále Vladislava II. městská práva. Od roku 1503 se vlastníky Města Albrechtice stali Supové z Fulštejna. S největší pravděpodobností právě Supové z Fulštejna přestavěli albrechtickou tvrz ve druhé…  číst dále

L.P. (Musil F., Plaček M., Úlovec J.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, 2003), 6.2. 2007

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Město Albrechtice

Místa v okolí

 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Hynčice
 Linhartovy
 Eldorado
 Dolní Holčovice
 Hošťálkovy
 Kobylí
 kostel sv. Jiří
 Ježník
 Slezské Rudoltice
 Jindřichov
 Dívčí Hrad
 kosárna
 Tlustá Berta
 Hrozová
 Zátor
 evangelický kostel
 Brantice
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 Široká Niva
 Široká Niva
 Heřmanovice
 Fulštejn
 Freudenštejn
 Gebauerova hrobka
 Mnichov
 Vrbno pod Pradědem
 Matějovická jeskyně
 Cvilín
 Biskupská hora
 kašna
 evangelická zvonice
 Leuchtenštejn
 Cvilín
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 městské hradby
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Zlatorudné mlýny
 Vartnov
 kostel sv. Barbory
 Branice
Kontaktní informace
Zemědělský podnik, a.s.
Zámecká 83/1,
793 95 Město Albrechtice
Tel: 554 652 151
Základní informace místa
ID místa: 4960
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama