Tvrz snad ze 14. stol. za Supů z Fulštejna ve druhé polovině 16. stol. přestavěná na jednopatrový čtyřkřídlý renesanční zámek z rozsáhlým opevněním. Zbytky opevnění byly odstraněny již v roce 1956 a vlastní zámek byl zbořen v roce 1980.
Hlavní obrázek místa
nezastavěné místo zaniklého zámku
© Jan P. Štěpánek 10/2012
Ještě dnes můžeme na některých mapách vidět při centru Města Albrechtice ikonu zámku. Bohužel, ve skutečnosti dnes již můžeme vidět jen místo, kde zámek dříve stával. Místo se nachází při Zámecké ulici, v areálu dnešní zemědělské společnosti, západně od autobusového nádraží a srovnaná plocha slouží jako sklad spíše nevyužívané techniky. Z hospodářských budov se v blízkosti zachovala část bývalého pivovaru, jedna z budov dvora a stáje, které jsou již přestavěny a slouží obchodním účelům. Prostor je oplocen, ale dobře přehlédnutelný.
L.P., 6.2. 2007
historie

Původním centrem této oblasti byl nejspíše hrad Luginsland, který byl opuštěn ji v polovině 14. stol. a centrem se stala tvrz, která se nacházela při západním okraji Města Albrechtice. První písemná zmínka o tvrzi je však až z roku 1474, kdy vojska Matyáše Korvína dobyla a vypálila tvrz. V té době byly Albrechtice v dědičném vlastnictví Jiřího Stoše z Kounic, který však spolu se synem Zikmundem stál na straně českých králů Jiřího z Poděbrad a později Vladislava Jagellonského proti uherskému králi Matyáši Korvínovi. To asi připravilo rod Štosů o tvrz a od roku 1492 patřily Albrechtice Adolfu Mrakotovi ze Studnic a po něm Arnoštu Mrákotovi. Tvrz byla nejspíše obnovena a Adolf Mrakota získal pro Albrechtice od krále Vladislava II. městská práva. Od roku 1503 se vlastníky Města Albrechtice stali Supové z Fulštejna. S největší pravděpodobností právě Supové z Fulštejna přestavěli albrechtickou tvrz ve druhé…  číst dále

L.P. (Musil F., Plaček M., Úlovec J.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, 2003), 6.2. 2007

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Město Albrechtice

Místa v okolí

 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Hynčice
 Linhartovy
 Eldorado
 Dolní Holčovice
 Hošťálkovy
 Kobylí
 Strážnice
 kostel sv. Jiří
 Ježník
 Na Skalce
 Slezské Rudoltice
 Jindřichov
 Dívčí Hrad
 kosárna
 Tlustá Berta
 Hrozová
 Zátor
 evangelický kostel
 Brantice
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 Široká Niva
 Široká Niva
 Heřmanovice
 Fulštejn
 Freudenštejn
 Gebauerova hrobka
 Mnichov
 Matějovická jeskyně
 Vrbno pod Pradědem
 Cvilín
 Biskupská hora
 kašna
 evangelická zvonice
 Leuchtenštejn
 Cvilín
 kaple sv. Antonína
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 městské hradby
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 Zlatorudné mlýny
 zvonice
 Vartnov
 kostel sv. Barbory
 Branice
Kontaktní informace
Zemědělský podnik, a.s.
Zámecká 83/1,
793 95 Město Albrechtice
Tel: 554 652 151
Základní informace místa
ID místa: 4960
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama