Tvrz snad ze 14. stol. za Supů z Fulštejna ve druhé polovině 16. stol. přestavěná na jednopatrový čtyřkřídlý renesanční zámek z rozsáhlým opevněním. Zbytky opevnění byly odstraněny již v roce 1956 a vlastní zámek byl zbořen v roce 1980.
Hlavní obrázek místa
Zde stával zámek
Vlevo jsou zbytky hospodářských budov a pivovaru, které se dochovaly dodnes
© Luděk Pitter 02/2007
Ještě dnes můžeme na některých mapách vidět při centru Města Albrechtice ikonu zámku. Bohužel, ve skutečnosti dnes již můžeme vidět jen místo, kde zámek dříve stával. Místo se nachází při Zámecké ulici, v areálu dnešní zemědělské společnosti, západně od autobusového nádraží a srovnaná plocha slouží jako sklad spíše nevyužívané techniky. Z hospodářských budov se v blízkosti zachovala část bývalého pivovaru, jedna z budov dvora a stáje, které jsou již přestavěny a slouží obchodním účelům. Prostor je oplocen, ale dobře přehlédnutelný.
L.P., 6.2. 2007
historie

Původním centrem této oblasti byl nejspíše hrad Luginsland, který byl opuštěn ji v polovině 14. stol. a centrem se stala tvrz, která se nacházela při západním okraji Města Albrechtice. První písemná zmínka o tvrzi je však až z roku 1474, kdy vojska Matyáše Korvína dobyla a vypálila tvrz. V té době byly Albrechtice v dědičném vlastnictví Jiřího Stoše z Kounic, který však spolu se synem Zikmundem stál na straně českých králů Jiřího z Poděbrad a později Vladislava Jagellonského proti uherskému králi Matyáši Korvínovi. To asi připravilo rod Štosů o tvrz a od roku 1492 patřily Albrechtice Adolfu Mrakotovi ze Studnic a po něm Arnoštu Mrákotovi. Tvrz byla nejspíše obnovena a Adolf Mrakota získal pro Albrechtice od krále Vladislava II. městská práva. Od roku 1503 se vlastníky Města Albrechtice stali Supové z Fulštejna. S největší pravděpodobností právě Supové z Fulštejna přestavěli albrechtickou tvrz ve druhé…  číst dále

L.P. (Musil F., Plaček M., Úlovec J.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, 2003), 6.2. 2007

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Město Albrechtice

Místa v okolí

 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Hynčice
 Linhartovy
 Eldorado
 Dolní Holčovice
 Hošťálkovy
 Kobylí
 kostel sv. Jiří
 Ježník
 Slezské Rudoltice
 Jindřichov
 Dívčí Hrad
 kosárna
 Tlustá Berta
 Hrozová
 Zátor
 evangelický kostel
 Brantice
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 Široká Niva
 Široká Niva
 Heřmanovice
 Fulštejn
 Freudenštejn
 Gebauerova hrobka
 Mnichov
 Vrbno pod Pradědem
 Matějovická jeskyně
 Cvilín
 Biskupská hora
 kašna
 evangelická zvonice
 Leuchtenštejn
 Cvilín
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 městské hradby
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Zlatorudné mlýny
 Vartnov
 kostel sv. Barbory
 Branice
Kontaktní informace
Zemědělský podnik, a.s.
Zámecká 83/1,
793 95 Město Albrechtice
Tel: 554 652 151
Základní informace místa
ID místa: 4960
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama