Pozdně barokní kostel Navštívení Panny Marie vznikl v letech 1747-1752 na místě původního kostela z r. 1610, který r. 1746 vyhořel. Stavitelem cihlového kostela byl krnovský měšťan Georg Friedrich Gans. Jeho dnešní podoba pochází z poslední čtvrtiny 18. století. Je kostelem farním.
Hlavní obrázek místa
Město Albrechtice-kostel
© Infocentrum Krnov 09/2018
Město Albrechtice (něm. Olbersdorf) je jako ves doloženo r. 1377, od 18. stol. má status města, který byl obnoven r. 2002. Leží při polské hranici na řece Opavici. Má nyní asi 3500 obyvatel a přísluší k němu ještě 10 místních částí. Prochází jím silnice I/57 z Krnova do polského Prudniku, z níž tu odbočuje silnice II/453 do Jeseníku. Je tu nádraží na železniční trati 292 Krnov-Jeseník-Šumperk. Z města vycházejí značené turistické trasy, a to modrá k rozhledně na Hraničním vrchu a zelená do Holčovic. Farní kostel Navštívení Panny Marie se nachází na náměstí, kde je také parkoviště.
2.10. 2021
historie

Současný pozdně barokní kostel Navštívení Panny Marie vznikl na místě původního kostela z r. 1610, který v r. 1746 vyhořel. Obnova kostela byla provedena v letech 1747-1752. Stavitelem kostela byl krnovský měšťan a stavitel Georg Friedrich Gans. Jeho dnešní podoba pochází z poslední čtvrtiny 18. století. Architektonicky nejhodnotnější je průčelí kostela směrem do náměstí, kde je dominantní hranolová věž. Kostel je postaven z cihel. Jeho půdorys je jednolodní ve tvaru kříže a ukončen půlkruhovým závěrem. Na západním průčelí je vtažená hranolová věž. Při jižní straně je umístěna obdélná půlkruhová uzavřená kaple a na severní straně obdélná sakristie. Průčelí je členěno pilastry, které jsou ukončeny kompozitními hlavicemi. Střední osa průčelí předstupuje s pilastry a je ukončena trojúhelníkovým štítem. Boční fasádu člení lizénové rámy. V kostele jsou na oltáři umístěny obrazy od malíře Alberta Adama. Fresková výmalba je ornamentální…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.10. 2021

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Město Albrechtice

Místa v okolí

 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 Linhartovy
 Hynčice
 Eldorado
 Hošťálkovy
 Dolní Holčovice
 Kobylí
 kostel sv. Jiří
 Strážnice
 Ježník
 Na Skalce
 Slezské Rudoltice
 Dívčí Hrad
 Jindřichov
 kosárna
 Hrozová
 evangelický kostel
 Brantice
 Zátor
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Tlustá Berta
 Krnov
 radnice
 Fulštejn
 Gebauerova hrobka
 Široká Niva
 Široká Niva
 Heřmanovice
 Freudenštejn
 Matějovická jeskyně
 Cvilín
 Vrbno pod Pradědem
 Mnichov
 Biskupská hora
 Cvilín
 kašna
 evangelická zvonice
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Antonína
 městské hradby
 Edelštejn
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kostel sv. Kříže
 zvonice
 Vartnov
 kostel sv. Barbory
 Branice
Základní informace místa
ID místa: 12010
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama