Zcela zaniklý barokní lovecký zámek vybudovaný pravděpodobně ve 2. polovině 18. století majitelem hošťálkovského panství Karlem Traugottem Skrbenským z Hříště. Během I. světové války zde byl umístěn vojenský lazaret. Po roce 1945 přechází do majetku státu a počátkem 90. let 20. století byl zbořen.
Hlavní obrázek místa
Pohled na areál od příjezdové cesty z Karlovic
© Dušan Dohňanský 08/2019
První prokazatelná zpráva o Holčovicích je z roku 1478, kdy se připomínají jako příslušenství Linhartov. V roce 1578 připadly Holčovice k nově vytvořenému panství Hošťálkovy. Majitelé tohoto panství - pravděpodobně Karel Traugott Skrbenský z Hříště - vybudovali v Dolních Holčovicích na pravém břehu Opavice pozdně barokní lovecký zámek sloužící i jako sídlo lesní zprávy. Byla to dvoukřídlá jednopatrová budova, jejíž západní křídlo bylo opatřeno arkádou. K zámku přináležely hospodářské budovy. Po roce 1837 se dcera zemřelého držitele Hošťálkov Karla Strachwitze provdala za Jindřicha z Arco, který se spolu se svým synem Karlem Antonínem Jindřichem zasloužil o rozvoj lesnictví na tomto panství. Během I. světové války byla v zámku zotavovna pro vojáky, po válce se v něm zřídil hotel Hubertus. V roce 1945 zámek přešel do majetku státu a byl využíván jako rekreační středisko, hotel a naposled jako Dětský výchovný ústav, který jej využíval do roku 1985. Poté přesídlil do Krnova a zámek, který už byl ve špatném stavebním stavu, byl v 90. letech 20. století zbořen. Dnes je na jeho místě pěkně provedena parková úprava.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.5. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Holčovice

Místa v okolí

 Eldorado
 Hynčice
 Na Skalce
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Burkvíz
 kosárna
 Heřmanovice
 Hraniční vrch
 Tlustá Berta
 Mnichov
 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 evangelická zvonice
 kašna
 Široká Niva
 Široká Niva
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Jindřichov
 kaple sv. Antonína
 Strážnice
 Kobylí
 Fürstenwalde
 kaple sv. Anny
 Quinburk
 Edelštejn
 Ježník
 Biskupská hora
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Zátor
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Rocha
 Koberštejn
 kostel sv. Jiří
 Lurdská jeskyně
 radnice
 Zlatorudné mlýny
 kostel sv. Kříže
 Dívčí Hrad
 Brantice
 kostel sv. Barbory
 Slezské Rudoltice
 chata Rejvíz
 evangelický kostel
 hudební pavilon
 Kalich hořkosti
 Maxmiliánův pramen
 městské hradby
 vodopád
 Krnov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 kaple sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 14863
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama