Zcela zaniklý barokní lovecký zámek vybudovaný pravděpodobně ve 2. polovině 18. století majitelem hošťálkovského panství Karlem Traugottem Skrbenským z Hříště. Během I. světové války zde byl umístěn vojenský lazaret. Po roce 1945 přechází do majetku státu a počátkem 90. let 20. století byl zbořen.
Hlavní obrázek místa
Pohled na areál od příjezdové cesty z Karlovic
© Dušan Dohňanský 08/2019
První prokazatelná zpráva o Holčovicích je z roku 1478, kdy se připomínají jako příslušenství Linhartov. V roce 1578 připadly Holčovice k nově vytvořenému panství Hošťálkovy. Majitelé tohoto panství - pravděpodobně Karel Traugott Skrbenský z Hříště - vybudovali v Dolních Holčovicích na pravém břehu Opavice pozdně barokní lovecký zámek sloužící i jako sídlo lesní zprávy. Byla to dvoukřídlá jednopatrová budova, jejíž západní křídlo bylo opatřeno arkádou. K zámku přináležely hospodářské budovy. Po roce 1837 se dcera zemřelého držitele Hošťálkov Karla Strachwitze provdala za Jindřicha z Arco, který se spolu se svým synem Karlem Antonínem Jindřichem zasloužil o rozvoj lesnictví na tomto panství. Během I. světové války byla v zámku zotavovna pro vojáky, po válce se v něm zřídil hotel Hubertus. V roce 1945 zámek přešel do majetku státu a byl využíván jako rekreační středisko, hotel a naposled jako Dětský výchovný ústav, který jej využíval do roku 1985. Poté přesídlil do Krnova a zámek, který už byl ve špatném stavebním stavu, byl v 90. letech 20. století zbořen. Dnes je na jeho místě pěkně provedena parková úprava.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.5. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Holčovice

Místa v okolí

 Eldorado
 Hynčice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Burkvíz
 kosárna
 Heřmanovice
 Hraniční vrch
 Tlustá Berta
 Mnichov
 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 evangelická zvonice
 kašna
 Široká Niva
 Široká Niva
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Jindřichov
 Kobylí
 kaple sv. Anny
 Fürstenwalde
 Quinburk
 Edelštejn
 Ježník
 Biskupská hora
 Rabenštejn
 Zátor
 Pustý zámek
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Rocha
 Koberštejn
 kostel sv. Jiří
 Lurdská jeskyně
 radnice
 Zlatorudné mlýny
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Barbory
 Dívčí Hrad
 Brantice
 Slezské Rudoltice
 chata Rejvíz
 evangelický kostel
 hudební pavilon
 Kalich hořkosti
 Maxmiliánův pramen
 městské hradby
 vodopád
 Krnov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 kaple sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 14863
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama