Bad Elster jedny z nejstarších lázní v Německu. Nachází se zde sedm lázeňských rehabilitačních klinik. Královský lázeňský dům, galerie Kunst Wandelhalle, divadlo krále Alberta. V roce 2007 nově otevřen divadlo v přírodě.
Hlavní obrázek místa
Lázně Bad Elster v německém Sasku.
© Pavel Vítek 05/2001
Bad Elster je německé lázeňské město v saském zemském okresu Vogtland. Město se nachází v blízkosti hranic mezi třemi historickými zeměmi; Saskem, Bavorskem a Čechami, a v blízkosti měst Aše, Hofu a Plavna. Město ležící v údolí podél řeky Bílého Halštrova (Weisse Elster), která pramení v Čechách u obce Výhledy nad Františkovými Lázněmi. Bad Elster je vzdálený 11 km severovýchodně od města Aš a 32 severně km od Chebu.
Pavel Vítek, 8.5. 2020
popis

Ve městě se nachází sedm lázeňských rehabilitačních klinik. Na procházku zve také historický lázeňský park, založený v roce 1850 ve stylu anglického krajinářského parku. Poblíž historických Albertových lázní v centru obce stojí za pozornost Královský lázeňský dům, galerie Kunst Wandelhalle, divadlo krále Alberta a tři hudební pavilóny. V roce 1911 v lesoparku Bad Elster, vzniklo divadlo v přírodě, NaturTheater, jako první svého druhu v Sasku. Jsou zde vedle slavnostního představení Goethovy hry pravidelně prováděny různé kulturní pořady. V roce 2007 bylo divadlo v přírodě znovu otevřeno a od té doby se na zde opět pořádají od května do září četná představení různých žánrů. V roce 2018 byl celý objekt kompletně modernizován a výrazně rozšířen a díky posuvnému zastřešení hlediště nyní zaručuje co největší nezávislost na počasí.

Pavel Vítek, 8.5. 2020

historie

Lázně Bad Elster jsou jedny z nejstarších minerálních a bahenních lázní v Německu. Písemně prvně jsou zmíněny již roku 1324. Bad Elster, česky Lázně Halštrov, obklopují vysoké lesní porosty, které ho chrání před extrémními teplotními výkyvy. Díky povýšení na královské saské státní lázně se městečko Bad Elster od poloviny 19. století vyvinulo do podoby mondénního světového léčebného střediska pro urozenou společnost z celé Evropy. Dokonce Goethe se zde měl prý najít inspiraci pro svůj veršovaný epos »Heřman a Dorota«. Město je proslavené svou kulturou a festivaly. První otevřená scéna v Německu se dodnes řadí, spolu s rozsáhlými parky a skvostnými stavbami, k nejzajímavějším atrakcím města.

Pavel Vítek, 8.5. 2020

Komentáře

Německo, Sasko,

Místa v okolí

 Doubrava
 stará papírna
 Kopaniny
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 minerální pramen
 evangelický kostel
 Háj u Aše
 
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Trojmezí
 Luby
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Luby
 Neuhaus
 židovský hřbitov
 Vysoký kámen
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Hazlov
 hrobka Hendrich
 Skalná
 Skalná
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Soos
Základní informace místa
ID místa: 14843
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Miranovy duby připomínají tragédii z doby selského povstání

Historie

Na památku obětí potlačené selské rebelie z roku 1775 bylo vysazeno poblíž Přezletic celkem jedenáct dubů. Po téměř 250 letech je však již zcela pohltil Vinořský háj

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Naposledy navštívené

reklama