Bad Elster jedny z nejstarších lázní v Německu. Nachází se zde sedm lázeňských rehabilitačních klinik. Královský lázeňský dům, galerie Kunst Wandelhalle, divadlo krále Alberta. V roce 2007 nově otevřen divadlo v přírodě.
Hlavní obrázek místa
Lázně Bad Elster v německém Sasku.
© Pavel Vítek 05/2001
Bad Elster je německé lázeňské město v saském zemském okresu Vogtland. Město se nachází v blízkosti hranic mezi třemi historickými zeměmi; Saskem, Bavorskem a Čechami, a v blízkosti měst Aše, Hofu a Plavna. Město ležící v údolí podél řeky Bílého Halštrova (Weisse Elster), která pramení v Čechách u obce Výhledy nad Františkovými Lázněmi. Bad Elster je vzdálený 11 km severovýchodně od města Aš a 32 severně km od Chebu.
Pavel Vítek, 8.5. 2020
popis

Ve městě se nachází sedm lázeňských rehabilitačních klinik. Na procházku zve také historický lázeňský park, založený v roce 1850 ve stylu anglického krajinářského parku. Poblíž historických Albertových lázní v centru obce stojí za pozornost Královský lázeňský dům, galerie Kunst Wandelhalle, divadlo krále Alberta a tři hudební pavilóny. V roce 1911 v lesoparku Bad Elster, vzniklo divadlo v přírodě, NaturTheater, jako první svého druhu v Sasku. Jsou zde vedle slavnostního představení Goethovy hry pravidelně prováděny různé kulturní pořady. V roce 2007 bylo divadlo v přírodě znovu otevřeno a od té doby se na zde opět pořádají od května do září četná představení různých žánrů. V roce 2018 byl celý objekt kompletně modernizován a výrazně rozšířen a díky posuvnému zastřešení hlediště nyní zaručuje co největší nezávislost na počasí.

Pavel Vítek, 8.5. 2020

historie

Lázně Bad Elster jsou jedny z nejstarších minerálních a bahenních lázní v Německu. Písemně prvně jsou zmíněny již roku 1324. Bad Elster, česky Lázně Halštrov, obklopují vysoké lesní porosty, které ho chrání před extrémními teplotními výkyvy. Díky povýšení na královské saské státní lázně se městečko Bad Elster od poloviny 19. století vyvinulo do podoby mondénního světového léčebného střediska pro urozenou společnost z celé Evropy. Dokonce Goethe se zde měl prý najít inspiraci pro svůj veršovaný epos »Heřman a Dorota«. Město je proslavené svou kulturou a festivaly. První otevřená scéna v Německu se dodnes řadí, spolu s rozsáhlými parky a skvostnými stavbami, k nejzajímavějším atrakcím města.

Pavel Vítek, 8.5. 2020

Německo, Sasko,

Místa v okolí

 Doubrava
 Doubravský pramen
 Kopaniny
 Podhradí
 Neuberg
 Podhradí
 minerální pramen
 evangelický kostel
 Háj u Aše
 kostel sv. Mikuláše
 
 Luby
 Trojmezí
 Goethovy skalky
 Luby
 Kapellenberg
 Neuhaus
 židovský hřbitov
 Vysoký kámen
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Hazlov
 hrobka Hendrich
 Skalná
 Skalná
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Soos
Základní informace místa
ID místa: 14843
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama