Pozdně gotické panské sídlo z přelomu 15. a 16. století vybudované za Jana ze Zedtwitz, přestavěné na pozdně renesanční zámek na počátku 17. století. Po roce 1767 byla část areálu zbořena, k další devastaci docházelo po roce 1945. Dnes se dochovala jen vyhořelá budova na severozápadním nároží.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2019
Vesnice Kopaniny (Krugsreut) byla založena pravděpodobně již ve 12. či 13. století. Roku 1315 je uváděna jako majetek Feiltschů ze Sachsgrünu. Nedlouho poté ji získali Neubergové a přičlenili k panství hradu Neuberg (Podhradí). V roce 1413 jsou Kopaniny poprvé uváděny jako majetek Zedtwitzů, v jejichž vlastnictví zůstaly až do 20. století. Pozdně gotické panské sídlo z přelomu 15. a 16. století zde bylo pravděpodobně vybudováno za Jana ze Zedtwitz. Stavebně historický průzkum v jádru objektu objevil konstrukce dvou gotických budov. Panské sídlo jedné z větví rodu Zedtwitz bylo na počátku 17. století přestavěno do podoby pozdně renesančního zámku s výraznými nárožními věžemi. V souvislosti s poškozením během třicetileté války proběhla v letech 1677 až 1678 za Josefa Adama ze Zedtwitz rekonstrukce a zámek byl rozšířen o nové křídlo zvané Nový dům. Po roce 1767 byla část areálu zbořena, zámek zejména přišel o nárožní věže. K dalším úpravám docházelo v 19. století, areál však měl stále charakter panského sídla, včetně přilehlé zámecké zahrady. Zásadní devastace přišla po roce 1945, kdy budova přešla do vlastnictví státního statku. K poslední devastaci došlo v roce 2007, kdy zchátralé budovy vyhořely. Roku 2010 byly Kopaniny zařazen na seznam nemovitých kulturních památek. Od roku 2013 probíhá rekonstrukce. Z celého bývalého zámeckého areálu v Kopaninách jsou dnes v nadzemních konstrukcích dochována pouze torza čtyř budov. Nejzachovalejší je budova na severozápadním nároží, obsahující torza dvou pozdně gotických až renesančních budov, velmi pravděpodobně pocházejících z původní kopaninské tvrze.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 20.11. 2019

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku, černě pozdně gotické zdivo, tmavě šedě renesanční, světle šedě barokní a mladší
© Tomáš Karel, Vilém Knoll: Zámek v Kopaninách u Aše - zbořený, nezbořený, Dějiny staveb 2009, Klub Augusta Sedláčka se Sdružením pro stavebněhistorický průzkum, Plzeň 2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kopaniny

Místa v okolí

 Doubravský pramen
 Doubrava
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Bad Elster
 minerální pramen
 Háj u Aše
 
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Neuhaus
 Trojmezí
 Luby
 Hazlov
 židovský hřbitov
 Luby
 kostel sv. Ondřeje
 hrobka Hendrich
 Skalná
 Skalná
 Vysoký kámen
 kaple Panny Marie
 Poustka
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Libá (Liebenstein)
 Ostroh
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Jiljí
 Soos
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 14405
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama