Pozdně gotické panské sídlo z přelomu 15. a 16. století vybudované za Jana ze Zedtwitz, přestavěné na pozdně renesanční zámek na počátku 17. století. Po roce 1767 byla část areálu zbořena, k další devastaci docházelo po roce 1945. Dnes se dochovala jen vyhořelá budova na severozápadním nároží.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2019
Vesnice Kopaniny (Krugsreut) byla založena pravděpodobně již ve 12. či 13. století. Roku 1315 je uváděna jako majetek Feiltschů ze Sachsgrünu. Nedlouho poté ji získali Neubergové a přičlenili k panství hradu Neuberg (Podhradí). V roce 1413 jsou Kopaniny poprvé uváděny jako majetek Zedtwitzů, v jejichž vlastnictví zůstaly až do 20. století. Pozdně gotické panské sídlo z přelomu 15. a 16. století zde bylo pravděpodobně vybudováno za Jana ze Zedtwitz. Stavebně historický průzkum v jádru objektu objevil konstrukce dvou gotických budov. Panské sídlo jedné z větví rodu Zedtwitz bylo na počátku 17. století přestavěno do podoby pozdně renesančního zámku s výraznými nárožními věžemi. V souvislosti s poškozením během třicetileté války proběhla v letech 1677 až 1678 za Josefa Adama ze Zedtwitz rekonstrukce a zámek byl rozšířen o nové křídlo zvané Nový dům. Po roce 1767 byla část areálu zbořena, zámek zejména přišel o nárožní věže. K dalším úpravám docházelo v 19. století, areál však měl stále charakter panského sídla, včetně přilehlé zámecké zahrady. Zásadní devastace přišla po roce 1945, kdy budova přešla do vlastnictví státního statku. K poslední devastaci došlo v roce 2007, kdy zchátralé budovy vyhořely. Roku 2010 byly Kopaniny zařazen na seznam nemovitých kulturních památek. Od roku 2013 probíhá rekonstrukce. Z celého bývalého zámeckého areálu v Kopaninách jsou dnes v nadzemních konstrukcích dochována pouze torza čtyř budov. Nejzachovalejší je budova na severozápadním nároží, obsahující torza dvou pozdně gotických až renesančních budov, velmi pravděpodobně pocházejících z původní kopaninské tvrze.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 20.11. 2019

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku, černě pozdně gotické zdivo, tmavě šedě renesanční, světle šedě barokní a mladší
© Tomáš Karel, Vilém Knoll: Zámek v Kopaninách u Aše - zbořený, nezbořený, Dějiny staveb 2009, Klub Augusta Sedláčka se Sdružením pro stavebněhistorický průzkum, Plzeň 2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kopaniny

Místa v okolí

 Doubravský pramen
 Doubrava
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Bad Elster
 minerální pramen
 Háj u Aše
 
 kostel sv. Mikuláše
 Goethovy skalky
 Kapellenberg
 Neuhaus
 Trojmezí
 Luby
 Hazlov
 Luby
 kostel sv. Ondřeje
 Skalná
 Skalná
 Starý Rybník
 Poustka
 Starý Rybník
 Libá (Liebenstein)
 Ostroh
 kostel sv. Volfganga
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 14405
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama