Zakladatelem evangelických pečovatelských ústavů byl pastor Hermann Graeve. Klášter byl dokončen v r. 1874 a v r. 1895 došlo k vysvěcení kostela. Později vznikl dům Elim a škola. Po 2. světové válce byl klášter upraven pro bytové účely. Kostel v 70. letech vyhořel a stal se zříceninou.
Hlavní obrázek místa
evangelický pečovatelský ústav diakonek s kostelem
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická radnice, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a mnoho dalších staveb. Nelze opomenout ani krásnou budovu novogotického sirotčince a bývalý pečovatelský ústav diakonek se zříceninou evangelického kostela v ulici Krzywa.
Luděk Vláčil, 27.12. 2021
historie

Kolem poledne 24. dubna 1858 vypukl ve Frankensteinu (dnes Ząbkowice Śląskie) velký požár, po němž zůstalo mnoho obětí, lidí bez domova a sirotků. Dva týdny po požáru daroval anonymní dárce 54 tolarů,19 stříbrných a 6 feniků Hermannovi Graeve (1818-1897), který v letech 1849-1896 řídil místní evangelickou obec. Pastor Hermann za darovanou částku v roce 1860 zřídil východně od zámku první evangelický útulek a sirotčinec, který byl nazván Tabeenstift. V roce 1868 byla v dnešní ulici Krzywa č. 10 otevřena nemocnice Betanie. Pro zajištění péče o nemocné pastor do města přivedl evangelické sestry diakonky, pro které byl postaven mateřský dům (Diakonissen Mutterhaus) s evangelickým kostelem. Dokončený klášter byl předán k užívání v roce 1874. První představenou diakonek se stala hraběnka Hedwiga von Stosch (1834-1920). Kostel byl vysvěcen v roce 1895. V roce 1899 byl v klášterní zahradě postaven dům Elim, sloužící pro…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule a další, 5.1. 2022

Půdorys místa

Část areálu v ulici Krzywa, Vlevo Elim stojící v zahradě, uprostřed klášter s kostelem a v pravo škola
© zdroj: https://polska-org.pl/964618,foto.html?id
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 15531
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama