kostel sv. Anny

kościół św. Anny, Ząbkowice Śląskie
Nejstarší zmínky o kostele jsou z konce 13. století. Současná gotická stavba založená českým králem Karlem IV. pochází převážně ze 14. a 15. století. Menší stavební úpravy v 16. a 19. století. V letech 1895-1897 byl opraven interiér a chrám byl obložen pálenými cihlami.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) jsou město ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Ve městě se nachází množství památek, mezi které patří například zřícenina zámku, Křivá věž, radnice, kostel sv. Hedviky, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže nebo bývalý špitál s kostelem sv. Jiří. Nejvýznamnější sakrální stavbou je zřejmě římskokatolický farní kostel sv. Anny.
Luděk Vláčil, 22.12. 2021
popis

Kostel je gotickou trojlodní stavbou s bočními kaplemi. Interiér je zaklenut křížovými, žebrovými, hvězdicovými a síťovými klenbami. Hlavní oltář pochází z r. 1754, na něm je umístěn obraz sv. Anny s rodinou od Johanna Clayssense z r. 1701 pocházející ze staršího oltáře. V kapli sv. Anny je oltář z r. 1880 s obrazem od Bernarda Krause. Renesanční kazatelna pochází z roku 1619 a jejím autorem je Jan Grunberger. V Kauffungově kapli se nachází renesanční náhrobky Karla I. Minsterberského (z Poděbrad) a jeho manželky Anny. Autorem náhrobků je Jan Ulryk. Tyto náhrobky se původně nacházely uprostřed kněžiště. Ve stěně kaple je zasazena kamenná renesanční deska Sigmunda Kauffunga von Chlum. Kostelní varhany vyrobil mistr Hans Jakob z Nysy v r. 1731 a v roce 1863 byly renovovány Moritzem Müllerem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zabkowiceslaskie.pl/turysta/ciekawostki-i-atrakcje-zabkowic-slaskich/kosciol-parafialny-pw-sw-anny,67.html a další, 22.12. 2021

historie

Kostel vznikl snad již krátce po založení města, které se prvně vzpomíná v listině z 10. ledna 1287, kde se uvádí jako civitas Frankenstein. První zmínka o kostele ve Frankensteinu pochází z 27. září 1292, kdy byl filiálním a náležel pod farnost v Sadlně, které dnes tvoří místní součást města. Původní kostel pravděpodobně již v polovině 14. století zničil požár. V roce 1351 se již Frankenstein, v českých textech nazývaný Frankenštejn, stal součástí české koruny a král Karel IV. zde nedlouho poté založil nový gotický farní kostel. Stavba byla dokončena někdy v letech 1413-1415. V tomto období bylo do města přemístěno také sídlo arcibiskupství (děkanství). Již v roce 1428 město i s kostelem vypálili husité. V té době byl farní kostel zasvěcen Blahoslavené Panně Marii. Při přestavbě chrámu zahájené v roce 1444 bylo ke starému kněžišti přistavěno velké trojlodí a dvě boční kaple. Práce byly dokončeny…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zabkowiceslaskie.pl/turysta/ciekawostki-i-atrakcje-zabkowic-slaskich/kosciol-parafialny-pw-sw-anny,67.html a další, 22.12. 2021

Půdorys místa


zdroj: https://medievalheritage.eu- wg Pilch J, Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 15390
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama