kostel sv. Hedviky

kościół św. Jadwigi, Sadlno, Ząbkowice Śląskie
Podle legendy byl chrám založen kolem r. 1200 sv. Hedvikou. První zmínka je z r. 1240. V r. 1754 byl starý gotický kostel z poloviny 15. století částečně zbořen a barokně přestavěn. Dne 16. října 1756 slavnostně vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Hedviky - Sadlno, Ząbkowice Śląskie
© Luděk Vláčil 07/2020
Dříve samostatná ves Sadlno dnes tvoří jihovýchodní část města Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) ležícího v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Nejvýznamnější stavbou Sadlna je barokní kostel zasvěcený sv. Hedvice, patronce Slezska.
Luděk Vláčil, 5.5. 2021
popis

Kostel je jednolodní orientovanou stavbou s presbytářem a třípatrovou věží na západě. Klenby v interiéru jsou vyzdobeny freskami od Johanna Michaela Steinera, dokončené v roce 1758. Nad presbytářem je obraz znázorňující sv. Hedviku a prince Jindřicha I. uctívající ukřižovaného Krista. Na klenbě lodi je hlavní scéna zobrazující sv. Hedviku krmící chudé. Nad galerií varhan je scéna s výjevem Korunování Matky Boží Nejsvětější Trojicí. Na hlavním oltáři je obraz sv. Hedviky od Karla Müllera z Mnichova. Na barokní kazatelně je reliéfní postava sv. Víta. Jedná se o odkaz na původní patrocinium chrámu. Na severní straně lodi je barokní boční oltář s obrazem Narození Krista a na jižní straně oltář sv. Víta. Mezi vybavení chrámu patří také rokokové varhany přestavěné ve 20. století Karlem Spiegelem z Opole.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.perlypolski.pl/miasta-i-wsie/warto-zobaczyc-obiekt/158-zabkowice-slaskie/297/168-kosciol-sw-jadwigi-w-sadlnie297 a další, 6.5. 2021

historie

Sadlno mělo vzniknout jako slovanská osada při jantarové stezce. Kdy zde vznikl kostel, není známo. Podle legendy byl chrám založen kolem roku 1200 sv. Hedvikou. V listině ze dne 9. listopadu 1240 vydané biskupem Tomášem I. se v Sadlnu uvádí farář Aleksandrz a kostel sv. Víta. Tento záznam je první zmínkou o existenci kostela. Původní chrám zpočátku užívali i obyvatelé z nedalekého Frankenštejnu (Ząbkowice Śląskie) a až do poloviny 14. století sloužil jako farní. Podle Marcina Koblitze, zdejšího kronikáře ze 17. století, byla při demolici starého dřevěného kostela v roce 1447 objevena tabule s nápisem informujícím, že zakladatelkou chrámu byla samotná sv. Hedvika Slezská (1174-1243). Proto měl nový zděný kostel se šindelovou střechou, postavený na místě původní stavby, získat současné patrocinium. V letech 1560-1629 byl stejně jako ostatní okolní kostely protestantský. Roku 1646 byl od kostela císařským dělostřelectvem ostřelován…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.perlypolski.pl/miasta-i-wsie/warto-zobaczyc-obiekt/158-zabkowice-slaskie/297/168-kosciol-sw-jadwigi-w-sadlnie297 a další, 5.5. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15389
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama