kostel sv. Hedviky

kościół św. Jadwigi, Sadlno, Ząbkowice Śląskie
Podle legendy byl chrám založen kolem r. 1200 sv. Hedvikou. První zmínka je z r. 1240. V r. 1754 byl starý gotický kostel z poloviny 15. století částečně zbořen a barokně přestavěn. Dne 16. října 1756 slavnostně vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Hedviky - Sadlno, Ząbkowice Śląskie
© Luděk Vláčil 07/2020
Dříve samostatná ves Sadlno dnes tvoří jihovýchodní část města Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) ležícího v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Nejvýznamnější stavbou Sadlna je barokní kostel zasvěcený sv. Hedvice, patronce Slezska.
Luděk Vláčil, 5.5. 2021
popis

Kostel je jednolodní orientovanou stavbou s presbytářem a třípatrovou věží na západě. Klenby v interiéru jsou vyzdobeny freskami od Johanna Michaela Steinera, dokončené v roce 1758. Nad presbytářem je obraz znázorňující sv. Hedviku a prince Jindřicha I. uctívající ukřižovaného Krista. Na klenbě lodi je hlavní scéna zobrazující sv. Hedviku krmící chudé. Nad galerií varhan je scéna s výjevem Korunování Matky Boží Nejsvětější Trojicí. Na hlavním oltáři je obraz sv. Hedviky od Karla Müllera z Mnichova. Na barokní kazatelně je reliéfní postava sv. Víta. Jedná se o odkaz na původní patrocinium chrámu. Na severní straně lodi je barokní boční oltář s obrazem Narození Krista a na jižní straně oltář sv. Víta. Mezi vybavení chrámu patří také rokokové varhany přestavěné ve 20. století Karlem Spiegelem z Opole.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.perlypolski.pl/miasta-i-wsie/warto-zobaczyc-obiekt/158-zabkowice-slaskie/297/168-kosciol-sw-jadwigi-w-sadlnie297 a další, 6.5. 2021

historie

Sadlno mělo vzniknout jako slovanská osada při jantarové stezce. Kdy zde vznikl kostel, není známo. Podle legendy byl chrám založen kolem roku 1200 sv. Hedvikou. V listině ze dne 9. listopadu 1240 vydané biskupem Tomášem I. se v Sadlnu uvádí farář Aleksandrz a kostel sv. Víta. Tento záznam je první zmínkou o existenci kostela. Původní chrám zpočátku užívali i obyvatelé z nedalekého Frankenštejnu (Ząbkowice Śląskie) a až do poloviny 14. století sloužil jako farní. Podle Marcina Koblitze, zdejšího kronikáře ze 17. století, byla při demolici starého dřevěného kostela v roce 1447 objevena tabule s nápisem informujícím, že zakladatelkou chrámu byla samotná sv. Hedvika Slezská (1174-1243). Proto měl nový zděný kostel se šindelovou střechou, postavený na místě původní stavby, získat současné patrocinium. V letech 1560-1629 byl stejně jako ostatní okolní kostely protestantský. Roku 1646 byl od kostela císařským dělostřelectvem ostřelován…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.perlypolski.pl/miasta-i-wsie/warto-zobaczyc-obiekt/158-zabkowice-slaskie/297/168-kosciol-sw-jadwigi-w-sadlnie297 a další, 5.5. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15389
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama