klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže

klášter klarisek s kostelem Povýšení sv. Kříže, Ząbkowice Śląskie
Ve 13. století zde vznikl dominikánský klášter s kostelem prvně doložený k r. 1302. Areál byl mnohokrát poničen a přestavěn. Od r. 1815 jej využívali evangelíci a v r. 1946 jej převzaly sestry klarisky. Kostel slouží jako filiální.
Hlavní obrázek místa
kostel Povýšení sv. Kříže
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) se nalézá v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Frankenštejn má množství památek, mezi které patří například zřícenina zámku, Křivá věž, radnice, kostel sv. Hedviky, bývalý špitál s kostelem sv. Jiří, kostel sv. Anny a bývalý klášter dominikánů s filiálním kostelem Povýšení sv. Kříže.
Luděk Vláčil, 31.12. 2021
historie

Ve 13. století zde vznikl dominikánský klášter s kostelem. Prvním zmínka o něm pochází roku 1302. Za husitských válek, v roce 1428, klášter zničili husité. Následně byl kostel obnoven a v roce 1445 byla zahájena přestavba kláštera. V roce 1515 byl klášter znovu důkladně přestavěn. V roce 1541 byl klášter kvůli přijetí luteránství místním obyvatelstvem zrušen a budovy převzaly městské úřady. V letech 1546-1629 areál využívali evangelíci. V roce 1629 převzal klášter nový katolický farář a znovu jej obsadil dominikány. O tři roky později v klášteře vypukl požár. V roce 1639 byl klášter částečně opraven, ale skutečná přestavba požárem zničených budov začala až v roce 1655 za převora Remigiusze. Byla dokončena v roce 1687. Rok po dokončení prací, 16. srpna 1688, se však přední část kostela zřítila. Další přestavba po zřícení průčelí se vlekla až do roku 1701. Nová věž byla postavena až v roce 1714. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zabkowiceslaskie.pl/turysta/ciekawostki-i-atrakcje-zabkowic-slaskich/kosciol-podominikanski-pw-podwyzszenia-krzyza-swiK,64.html a další, 18.1. 2022

Základní informace místa
ID místa: 16154
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama