klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže

klášter klarisek s kostelem Povýšení sv. Kříže, Ząbkowice Śląskie
Ve 13. století zde vznikl dominikánský klášter s kostelem prvně doložený k r. 1302. Areál byl mnohokrát poničen a přestavěn. Od r. 1815 jej využívali evangelíci a v r. 1946 jej převzaly sestry klarisky. Kostel slouží jako filiální.
Hlavní obrázek místa
kostel Povýšení sv. Kříže
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) se nalézá v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Frankenštejn má množství památek, mezi které patří například zřícenina zámku, Křivá věž, radnice, kostel sv. Hedviky, bývalý špitál s kostelem sv. Jiří, kostel sv. Anny a bývalý klášter dominikánů s filiálním kostelem Povýšení sv. Kříže.
Luděk Vláčil, 31.12. 2021
historie

Ve 13. století zde vznikl dominikánský klášter s kostelem. Prvním zmínka o něm pochází roku 1302. Za husitských válek, v roce 1428, klášter zničili husité. Následně byl kostel obnoven a v roce 1445 byla zahájena přestavba kláštera. V roce 1515 byl klášter znovu důkladně přestavěn. V roce 1541 byl klášter kvůli přijetí luteránství místním obyvatelstvem zrušen a budovy převzaly městské úřady. V letech 1546-1629 areál využívali evangelíci. V roce 1629 převzal klášter nový katolický farář a znovu jej obsadil dominikány. O tři roky později v klášteře vypukl požár. V roce 1639 byl klášter částečně opraven, ale skutečná přestavba požárem zničených budov začala až v roce 1655 za převora Remigiusze. Byla dokončena v roce 1687. Rok po dokončení prací, 16. srpna 1688, se však přední část kostela zřítila. Další přestavba po zřícení průčelí se vlekla až do roku 1701. Nová věž byla postavena až v roce 1714. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zabkowiceslaskie.pl/turysta/ciekawostki-i-atrakcje-zabkowic-slaskich/kosciol-podominikanski-pw-podwyzszenia-krzyza-swiK,64.html a další, 18.1. 2022

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 16154
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama