špitál s kostelem sv. Jiří

pravoslavný chrám sv. Jiří, cerkiew prawosławna św. Jerzego, Ząbkowice Śląskie
Špitál s kostelem sv. Jiří založili v r. 1319 Johann Secklin a Hermann von Reichenbach. Během třicetileté války byl špitál s kostelem vypálen. Později mnohokrát přestavován. Kostel od r. 1967 slouží jako farní chrám polské pravoslavné církve a budova špitálu je využívána jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Bývalý špitál a chrám sv. Jiří
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství světských, ale zejména sakrálních památek, mezi které patří například kostel sv. Anny, kostel sv. Hedviky, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže a bývalý špitál s kostelem sv. Jiří v současnosti sloužící jako pravoslavný chrám sv. Jiří (polsky cerkiew św. Jerzego). Pro pravoslavné a řeckokatolické svatostánky se v Polsku na rozlišení od římskokatolických užívá slova cerkiew stejně jako například na Slovensku cerkev, cerkva či chrám nebo u nás chrám.
Luděk Vláčil, 7.12. 2021
popis

Chrám je stavba obdélného půdorysu tvořená lodí a presbytářem. Vstup vede hrotitým gotickým portálem ze severní strany do nezastřešeného prostoru lodi. Pozdně gotické kněžiště je zaklenuté dvěma poli křížové klenby. V presbytáři se nachází novodobý ikonostas. Na východním rizalitu jižní stěny presbytáře jsou gotické fresky: Kristus s Annášem, Kristus s Kaifášem a fragment zničené třetí části. Nad nimi je částečně zničené vyobrazení postavy P. Marie a sv. Jana, Přibíjení na kříž a Cesta na Golgotu. Ve třetí řadě jsou Vzkříšení, Pohřeb a fragment Snímání z kříže. Ve čtvrté řadě se dochoval pouze výjev Nanebevstoupení Páně. Všechny malby pocházejí z 3. čtvrtiny 14. století. V západním poli jižní stěny kněžiště je velká freska zobrazující Boj sv. Jiří s drakem. Od jihu k presbytáři přiléhají budovy bývalého špitálu. V současné době se jedná o obytný dům.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.perlypolski.pl/miasta-i-wsie/warto-zobaczyc-obiekt/158-zabkowice-slaskie/297/169-kosciol-i-szpital-sw-jerzego297 a další, 7.12. 2021

historie

Původně farní kostel sv. Jiří se špitálem založili v roce 1319 Johann Secklin a Hermann von Reichenbach. Špitál byl podřízen převorství konventu Křižovníků Božího hrobu v Nise a roku 1320 nadaci schválil vratislavský biskup Jindřich I. z Vrbna. V roce 1538 probošt prodal budovu špitálu městu. Během třicetileté války byl špitál s kostelem vypálen. V 18. století byla přistavěna nová loď. V první polovině 19. století byl kostel několikrát upraven. V té době vznikla také nová budova špitálu sv. Jiří přiléhající ke kostelu z jihu. V roce 1905 byl špitál přemístěn do nové nemocnice sv. Antonína a budova u sv. Jiří poté sloužila jako útulek. V roce 1931 byly při restaurování kostela sv. Jiří nalezeny první gotické fresky. Roku 1965 byl objet prohlášen kulturní památkou. V letech 1966–1967 byla stavba adaptována pro potřeby pravoslavné liturgie. Při rekonstrukci byla odkryta a zrestaurována velká gotická…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.perlypolski.pl/miasta-i-wsie/warto-zobaczyc-obiekt/158-zabkowice-slaskie/297/169-kosciol-i-szpital-sw-jerzego297 a další, 28.11. 2020

Půdorys místa

půdorys kostela, křížkovaně gotické zdivo ze 14. století tečkovaně barokní zdivo 18. století
© S. Marchwicki, 1959 (in Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 15387
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama