
Radnice je třípodlažní stavba se 72 metrů vysokou věží s hodinami a prostornou vstupní halou na západě. Nad hlavním vchodem do budovy je staroměstský erb a erby pánů z Poděbrad a Aueršperků - dvou rodů, které významně přispěly k rozvoji města. Radnice má novogotické kamenné detaily vysoké architektonické hodnoty jako jsou například květinové věže, kružby či chrliče. Interiér je bohatě vyzdobený portály, obložením a nástěnnými malbami. Na 72 metrů vysoké věži jsou hodiny z roku 1864 se zachovalým, ale dnes již nefunkčním mechanismem.
Doba vzniku města Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) není známa. Nejstarší zmínkou je listina z 10. ledna 1287 zmiňující civitas Frankenstein. První zmínka o radnici pochází z 1. září 1345. V roce 1351 se město, v českých textech nazývané Frankenštejn, stalo součástí české koruny. V roce 1428 byla původní radnice zničena husity. Následně byla obnovena, ale zanedlouho došlo opět k jejímu zničení. V roce 1532 radnici zničil požár, ale již v letech 1533–1534 byla vybudována nová renesanční radnice. Během třicetileté války byla budova vypálena a v roce 1661 již stála nová radnice. Roku 1742 připadlo město Prusku. V letech 1718 a 1799 byla radniční budova opravována barokně a v letech 1827–1828 klasicistně. Dne 24. dubna 1858 zasáhl Frankenštejn velký požár, při němž vyhořela i radnice. V letech 1862–1864 byla podle návrhu Alexise Langera z Vratislavi vybudována na stejném místě… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.