Novogotická budova se 72 metrů vysokou věží byla postavena na místě starší renesanční radnice v letech 1862–1864 podle návrhu vratislavského architekta Alexise Langera.
Hlavní obrázek místa
Pohled na radnici z Křivé věže
© Luděk Vláčil 07/2020
Polské město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží ve Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a několik dalších panských sídel. Dominantou náměstí i celého města je novogotická radnice s vysokou věží.
Luděk Vláčil, 2.3. 2021
popis

Radnice je třípodlažní stavba se 72 metrů vysokou věží s hodinami a prostornou vstupní halou na západě. Nad hlavním vchodem do budovy je staroměstský erb a erby pánů z Poděbrad a Aueršperků - dvou rodů, které významně přispěly k rozvoji města. Radnice má novogotické kamenné detaily vysoké architektonické hodnoty jako jsou například květinové věže, kružby či chrliče. Interiér je bohatě vyzdobený portály, obložením a nástěnnými malbami. Na 72 metrů vysoké věži jsou hodiny z roku 1864 se zachovalým, ale dnes již nefunkčním mechanismem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pl.wikipedia.org/ a další, 2.3. 2021

historie

Doba vzniku města Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) není známa. Nejstarší zmínkou je listina z 10. ledna 1287 zmiňující civitas Frankenstein. První zmínka o radnici pochází z 1. září 1345. V roce 1351 se město, v českých textech nazývané Frankenštejn, stalo součástí české koruny. V roce 1428 byla původní radnice zničena husity. Následně byla obnovena, ale zanedlouho došlo opět k jejímu zničení. V roce 1532 radnici zničil požár, ale již v letech 1533–1534 byla vybudována nová renesanční radnice. Během třicetileté války byla budova vypálena a v roce 1661 již stála nová radnice. Roku 1742 připadlo město Prusku. V letech 1718 a 1799 byla radniční budova opravována barokně a v letech 1827–1828 klasicistně. Dne 24. dubna 1858 zasáhl Frankenštejn velký požár, při němž vyhořela i radnice. V letech 1862–1864 byla podle návrhu Alexise Langera z Vratislavi vybudována na stejném místě…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zabkowiceslaskie.pl/, https://pl.wikipedia.org/ a další, 2.3. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15530
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama