Novogotická budova se 72 metrů vysokou věží byla postavena na místě starší renesanční radnice v letech 1862–1864 podle návrhu vratislavského architekta Alexise Langera.
Hlavní obrázek místa
Pohled na radnici z Křivé věže
© Luděk Vláčil 07/2020
Polské město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží ve Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a několik dalších panských sídel. Dominantou náměstí i celého města je novogotická radnice s vysokou věží.
Luděk Vláčil, 2.3. 2021
popis

Radnice je třípodlažní stavba se 72 metrů vysokou věží s hodinami a prostornou vstupní halou na západě. Nad hlavním vchodem do budovy je staroměstský erb a erby pánů z Poděbrad a Aueršperků - dvou rodů, které významně přispěly k rozvoji města. Radnice má novogotické kamenné detaily vysoké architektonické hodnoty jako jsou například květinové věže, kružby či chrliče. Interiér je bohatě vyzdobený portály, obložením a nástěnnými malbami. Na 72 metrů vysoké věži jsou hodiny z roku 1864 se zachovalým, ale dnes již nefunkčním mechanismem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pl.wikipedia.org/ a další, 2.3. 2021

historie

Doba vzniku města Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) není známa. Nejstarší zmínkou je listina z 10. ledna 1287 zmiňující civitas Frankenstein. První zmínka o radnici pochází z 1. září 1345. V roce 1351 se město, v českých textech nazývané Frankenštejn, stalo součástí české koruny. V roce 1428 byla původní radnice zničena husity. Následně byla obnovena, ale zanedlouho došlo opět k jejímu zničení. V roce 1532 radnici zničil požár, ale již v letech 1533–1534 byla vybudována nová renesanční radnice. Během třicetileté války byla budova vypálena a v roce 1661 již stála nová radnice. Roku 1742 připadlo město Prusku. V letech 1718 a 1799 byla radniční budova opravována barokně a v letech 1827–1828 klasicistně. Dne 24. dubna 1858 zasáhl Frankenštejn velký požár, při němž vyhořela i radnice. V letech 1862–1864 byla podle návrhu Alexise Langera z Vratislavi vybudována na stejném místě…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zabkowiceslaskie.pl/, https://pl.wikipedia.org/ a další, 2.3. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Ząbkowice Śląskie
 Kamieniec Ząbkowicki
 Błotnica
 Błotnica
 Chałupki
 radnice
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 15530
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama