zámek Ząbkowice Śląskie

klášter kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Frankenstein, Frankenštejn
Barokní zámek jindřichovských opatů v tehdejším Frankenštajnu vznikl někdy v I. třetině 18. stol. V letech 1792-1803 objekt vlastnil malíř Bernard Krause. Od r. 1893 slouží jako klášter.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8. 11. 2019
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická radnice, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a několik dalších panských sídel jako palác Kauffungů nebo zámek jindřichovských opatů. Posledně zmiňovaná stavba č. p. 12 se nachází nedaleko starého zámku v ulici Krzywa a slouží jako klášter.
Luděk Vláčil, 26.2. 2021
popis

Zámek je nevelká samostatně stojící dvoupodlažní barokní bloková stavba s menší přístavbou krytá mansardovou střechou. Hlavní fasáda má pět okenních os s centrálně umístěným vchodem, nad nímž je velký vikýř, po jehož obou stranách vystupují menší vikýře. Fasády jsou členěny pilastrovými pásy s hlavicemi. V prvním patře se nachází kaple, která má strop zdobený štukovou výzdobou.

Luděk Vláčil, 25.2. 2021

historie

Oblast dnešní ulice Krzywa, spojující starý frankenštejnský zámek s farním kostelem sv. Anny, nepodléhala působnosti městské rady a šlechta si zde budovala své rezidence. Jednou z nich je nevelký, volně stojící barokní zámek (polsky dwór) opatů z cisterciáckého kláštera v Jindřichově (polsky Henryków, německy Heinrichau). Údaje o době vzniku zámku se rozcházejí. Zřejmě byl postaven někdy po roce 1700 (uvádí se kolem r. 1700, 1710 a 1714–1728). V letech 1681-1702 byl jindřichovským opatem Heinrich Kahlert, následně v letech 1702-1722 Tobias Ackermann, poté v letech 1723-1724 Anton Niklas a v letech 1725-1732 Gregor Regnard. V roce 1792 zámek koupil vynikající slezský malíř Bernard Krause (1743-1803). Po malířově smrti 29. července 1803 majetek získala vdova po jeho bratrovi Armandovi, Florentina rozená Moroni. V roce 1893 se, díky úsilí faráře Hermanna a farní rady, objekt stal sídlem šesti milosrdných sester…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_opatów_henrykowskich_w_Ząbkowicach_Śląskich a další, 24.2. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 radnice
 Kamieniec Ząbkowicki
 Błotnica
 Błotnica
 Chałupki
Základní informace místa
ID místa: 15533
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama