Ząbkowice Śląskie

klášter kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Frankenstein, Frankenštejn
Barokní zámek jindřichovských opatů v tehdejším Frankenštajnu vznikl někdy v I. třetině 18. stol. V letech 1792-1803 objekt vlastnil malíř Bernard Krause. Od r. 1893 slouží jako klášter.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8. 11. 2019
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická radnice, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a několik dalších panských sídel jako palác Kauffungů nebo zámek jindřichovských opatů. Posledně zmiňovaná stavba č. p. 12 se nachází nedaleko starého zámku v ulici Krzywa a slouží jako klášter.
Luděk Vláčil, 26.2. 2021
popis

Zámek je nevelká samostatně stojící dvoupodlažní barokní bloková stavba s menší přístavbou krytá mansardovou střechou. Hlavní fasáda má pět okenních os s centrálně umístěným vchodem, nad nímž je velký vikýř, po jehož obou stranách vystupují menší vikýře. Fasády jsou členěny pilastrovými pásy s hlavicemi. V prvním patře se nachází kaple, která má strop zdobený štukovou výzdobou.

Luděk Vláčil, 25.2. 2021

historie

Oblast dnešní ulice Krzywa, spojující starý frankenštejnský zámek s farním kostelem sv. Anny, nepodléhala působnosti městské rady a šlechta si zde budovala své rezidence. Jednou z nich je nevelký, volně stojící barokní zámek (polsky dwór) opatů z cisterciáckého kláštera v Jindřichově (polsky Henryków, německy Heinrichau). Údaje o době vzniku zámku se rozcházejí. Zřejmě byl postaven někdy po roce 1700 (uvádí se kolem r. 1700, 1710 a 1714–1728). V letech 1681-1702 byl jindřichovským opatem Heinrich Kahlert, následně v letech 1702-1722 Tobias Ackermann, poté v letech 1723-1724 Anton Niklas a v letech 1725-1732 Gregor Regnard. V roce 1792 zámek koupil vynikající slezský malíř Bernard Krause (1743-1803). Po malířově smrti 29. července 1803 majetek získala vdova po jeho bratrovi Armandovi, Florentina rozená Moroni. V roce 1893 se, díky úsilí faráře Hermanna a farní rady, objekt stal sídlem šesti milosrdných sester…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_opatów_henrykowskich_w_Ząbkowicach_Śląskich a další, 24.2. 2021

Komentáře

Základní informace místa
ID místa: 15533
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Naposledy navštívené

reklama