zámek Ząbkowice Śląskie

klášter kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Frankenstein, Frankenštejn
Barokní zámek jindřichovských opatů v tehdejším Frankenštajnu vznikl někdy v I. třetině 18. stol. V letech 1792-1803 objekt vlastnil malíř Bernard Krause. Od r. 1893 slouží jako klášter.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8. 11. 2019
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická radnice, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a několik dalších panských sídel jako palác Kauffungů nebo zámek jindřichovských opatů. Posledně zmiňovaná stavba č. p. 12 se nachází nedaleko starého zámku v ulici Krzywa a slouží jako klášter.
Luděk Vláčil, 26.2. 2021
popis

Zámek je nevelká samostatně stojící dvoupodlažní barokní bloková stavba s menší přístavbou krytá mansardovou střechou. Hlavní fasáda má pět okenních os s centrálně umístěným vchodem, nad nímž je velký vikýř, po jehož obou stranách vystupují menší vikýře. Fasády jsou členěny pilastrovými pásy s hlavicemi. V prvním patře se nachází kaple, která má strop zdobený štukovou výzdobou.

Luděk Vláčil, 25.2. 2021

historie

Oblast dnešní ulice Krzywa, spojující starý frankenštejnský zámek s farním kostelem sv. Anny, nepodléhala působnosti městské rady a šlechta si zde budovala své rezidence. Jednou z nich je nevelký, volně stojící barokní zámek (polsky dwór) opatů z cisterciáckého kláštera v Jindřichově (polsky Henryków, německy Heinrichau). Údaje o době vzniku zámku se rozcházejí. Zřejmě byl postaven někdy po roce 1700 (uvádí se kolem r. 1700, 1710 a 1714–1728). V letech 1681-1702 byl jindřichovským opatem Heinrich Kahlert, následně v letech 1702-1722 Tobias Ackermann, poté v letech 1723-1724 Anton Niklas a v letech 1725-1732 Gregor Regnard. V roce 1792 zámek koupil vynikající slezský malíř Bernard Krause (1743-1803). Po malířově smrti 29. července 1803 majetek získala vdova po jeho bratrovi Armandovi, Florentina rozená Moroni. V roce 1893 se, díky úsilí faráře Hermanna a farní rady, objekt stal sídlem šesti milosrdných sester…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_opatów_henrykowskich_w_Ząbkowicach_Śląskich a další, 24.2. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 radnice
 Kamieniec Ząbkowicki
 Błotnica
 Błotnica
 Chałupki
Základní informace místa
ID místa: 15533
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama