Ząbkowice Śląskie

klášter kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Frankenstein, Frankenštejn
Barokní zámek jindřichovských opatů v tehdejším Frankenštajnu vznikl někdy v I. třetině 18. stol. V letech 1792-1803 objekt vlastnil malíř Bernard Krause. Od r. 1893 slouží jako klášter.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8. 11. 2019
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická radnice, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a několik dalších panských sídel jako palác Kauffungů nebo zámek jindřichovských opatů. Posledně zmiňovaná stavba č. p. 12 se nachází nedaleko starého zámku v ulici Krzywa a slouží jako klášter.
Luděk Vláčil, 26.2. 2021
popis

Zámek je nevelká samostatně stojící dvoupodlažní barokní bloková stavba s menší přístavbou krytá mansardovou střechou. Hlavní fasáda má pět okenních os s centrálně umístěným vchodem, nad nímž je velký vikýř, po jehož obou stranách vystupují menší vikýře. Fasády jsou členěny pilastrovými pásy s hlavicemi. V prvním patře se nachází kaple, která má strop zdobený štukovou výzdobou.

Luděk Vláčil, 25.2. 2021

historie

Oblast dnešní ulice Krzywa, spojující starý frankenštejnský zámek s farním kostelem sv. Anny, nepodléhala působnosti městské rady a šlechta si zde budovala své rezidence. Jednou z nich je nevelký, volně stojící barokní zámek (polsky dwór) opatů z cisterciáckého kláštera v Jindřichově (polsky Henryków, německy Heinrichau). Údaje o době vzniku zámku se rozcházejí. Zřejmě byl postaven někdy po roce 1700 (uvádí se kolem r. 1700, 1710 a 1714–1728). V letech 1681-1702 byl jindřichovským opatem Heinrich Kahlert, následně v letech 1702-1722 Tobias Ackermann, poté v letech 1723-1724 Anton Niklas a v letech 1725-1732 Gregor Regnard. V roce 1792 zámek koupil vynikající slezský malíř Bernard Krause (1743-1803). Po malířově smrti 29. července 1803 majetek získala vdova po jeho bratrovi Armandovi, Florentina rozená Moroni. V roce 1893 se, díky úsilí faráře Hermanna a farní rady, objekt stal sídlem šesti milosrdných sester…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_opatów_henrykowskich_w_Ząbkowicach_Śląskich a další, 24.2. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15533
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama