zámek Ząbkowice Śląskie

klášter kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Frankenstein, Frankenštejn
Barokní zámek jindřichovských opatů v tehdejším Frankenštajnu vznikl někdy v I. třetině 18. stol. V letech 1792-1803 objekt vlastnil malíř Bernard Krause. Od r. 1893 slouží jako klášter.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 8. 11. 2019
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, Křivá věž, novogotická radnice, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku a několik dalších panských sídel jako palác Kauffungů nebo zámek jindřichovských opatů. Posledně zmiňovaná stavba č. p. 12 se nachází nedaleko starého zámku v ulici Krzywa a slouží jako klášter.
Luděk Vláčil, 26.2. 2021
popis

Zámek je nevelká samostatně stojící dvoupodlažní barokní bloková stavba s menší přístavbou krytá mansardovou střechou. Hlavní fasáda má pět okenních os s centrálně umístěným vchodem, nad nímž je velký vikýř, po jehož obou stranách vystupují menší vikýře. Fasády jsou členěny pilastrovými pásy s hlavicemi. V prvním patře se nachází kaple, která má strop zdobený štukovou výzdobou.

Luděk Vláčil, 25.2. 2021

historie

Oblast dnešní ulice Krzywa, spojující starý frankenštejnský zámek s farním kostelem sv. Anny, nepodléhala působnosti městské rady a šlechta si zde budovala své rezidence. Jednou z nich je nevelký, volně stojící barokní zámek (polsky dwór) opatů z cisterciáckého kláštera v Jindřichově (polsky Henryków, německy Heinrichau). Údaje o době vzniku zámku se rozcházejí. Zřejmě byl postaven někdy po roce 1700 (uvádí se kolem r. 1700, 1710 a 1714–1728). V letech 1681-1702 byl jindřichovským opatem Heinrich Kahlert, následně v letech 1702-1722 Tobias Ackermann, poté v letech 1723-1724 Anton Niklas a v letech 1725-1732 Gregor Regnard. V roce 1792 zámek koupil vynikající slezský malíř Bernard Krause (1743-1803). Po malířově smrti 29. července 1803 majetek získala vdova po jeho bratrovi Armandovi, Florentina rozená Moroni. V roce 1893 se, díky úsilí faráře Hermanna a farní rady, objekt stal sídlem šesti milosrdných sester…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwór_opatów_henrykowskich_w_Ząbkowicach_Śląskich a další, 24.2. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Hedviky
 Kamieniec Ząbkowicki
 Błotnica
 Błotnica
 Chałupki
 radnice
 městské opevnění
Základní informace místa
ID místa: 15533
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama