Současný klasicistní kaštel vznikl počátkem 19. stol. za barona Ferdinanda Horeckého přestavbou staršího sídla z 1. pol. 17. stol. V r. 1924 vyhořel, poté byl znovu obnoven a zvýšen o jedno poschodí. Od rekonstrukce v r. 1954 slouží jako domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Rohov se nachází na západním Slovensku v Trnavském kraji asi 5 km severozápadně od okresního města Senica. Nejvýraznější a také nejvýznamnější památkou obce je klasicistní kaštel (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek), který nemůžete při průjezdu Rohovem přehlédnout. Naproti přes silnici je bývalá zámecká zahrada. Zámek i zahrada slouží účelům sociálních služeb a jsou bohužel veřejnosti nepřístupné. Severovýchodně od zámku stojí katolický kostel. Kolem obce protéká Pasecký potok.
Luděk Vláčil, 23.4. 2016
historie

V roce 1471 se Rohov připomíná jako majetek hradu Branč. První sídlo zde mělo vzniknout již v roce 1611. Na počátku 19. století byla za barona Ferdinanda Horeckého z Moravy budova přestavěna na současný klasicistní kaštel (typ zámku). V roce 1899 se stává novým majitelem Hebert Lipót. Následně majetek koupil Alfréd Murány z Budapešti s manželkou. V roce 1919 jej od nich odkoupil baron Dr. Otto von Beck s manželkou Margaretou Schwitzerovou, kteří měli dva syny a rohovské panství jim sloužilo jako letní sídlo. V té době byl severozápadně od kaštela situován hospodářský dvůr, jehož součástí byly i skleníky. Ostatní plochy byly využity jako příruční a květinová zahrada. Po roce 1900 byly přistavěny další hospodářské budovy. V roce 1924 postihl zámek i celí Rohov velký požár. Traduje se, že jej zapříčinil sám baron Beck jako pomstu své manželce, která měla ubodat své dítě. Po požáru byl zámek znovu obnoven a zvýšen…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, http://www.historickeparky.eu a další, 23.4. 2016

Slovensko, Trnavský,  Senica  ( SE ),

Místa v okolí

 Sobotište
 Senica
 Branč
 Starý hrad
 kostel sv. Alžběty
 Jablonica
 Travičná
 větrný mlýn
 Vojšice
 karner sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 mariánský sloup
 radnice
 Mittákovská kúria
 Gvadányiho kúria
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 Skalica
 manufaktura
 megalitické kameny
 Holíč
 synagoga
 Šaštín
 textilní manufaktura
 větrný mlýn
 Dobrá Voda
Základní informace místa
ID místa: 12777
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama