Současný klasicistní kaštel vznikl počátkem 19. stol. za barona Ferdinanda Horeckého přestavbou staršího sídla z 1. pol. 17. stol. V r. 1924 vyhořel, poté byl znovu obnoven a zvýšen o jedno poschodí. Od rekonstrukce v r. 1954 slouží jako domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Rohov se nachází na západním Slovensku v Trnavském kraji asi 5 km severozápadně od okresního města Senica. Nejvýraznější a také nejvýznamnější památkou obce je klasicistní kaštel (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek), který nemůžete při průjezdu Rohovem přehlédnout. Naproti přes silnici je bývalá zámecká zahrada. Zámek i zahrada slouží účelům sociálních služeb a jsou bohužel veřejnosti nepřístupné. Severovýchodně od zámku stojí katolický kostel. Kolem obce protéká Pasecký potok.
Luděk Vláčil, 23.4. 2016
historie

V roce 1471 se Rohov připomíná jako majetek hradu Branč. První sídlo zde mělo vzniknout již v roce 1611. Na počátku 19. století byla za barona Ferdinanda Horeckého z Moravy budova přestavěna na současný klasicistní kaštel (typ zámku). V roce 1899 se stává novým majitelem Hebert Lipót. Následně majetek koupil Alfréd Murány z Budapešti s manželkou. V roce 1919 jej od nich odkoupil baron Dr. Otto von Beck s manželkou Margaretou Schwitzerovou, kteří měli dva syny a rohovské panství jim sloužilo jako letní sídlo. V té době byl severozápadně od kaštela situován hospodářský dvůr, jehož součástí byly i skleníky. Ostatní plochy byly využity jako příruční a květinová zahrada. Po roce 1900 byly přistavěny další hospodářské budovy. V roce 1924 postihl zámek i celí Rohov velký požár. Traduje se, že jej zapříčinil sám baron Beck jako pomstu své manželce, která měla ubodat své dítě. Po požáru byl zámek znovu obnoven a zvýšen…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, http://www.historickeparky.eu a další, 23.4. 2016

Komentáře

Slovensko, Trnavský,  Senica  ( SE ),

Místa v okolí

 Sobotište
 Senica
 Branč
 Starý hrad
 kostel sv. Alžběty
 Jablonica
 Travičná
 větrný mlýn
 Vojšice
 karner sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 mariánský sloup
 radnice
 Mittákovská kúria
 Gvadányiho kúria
 loretánská kaple
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 Skalica
 manufaktura
 megalitické kameny
 Holíč
 synagoga
 Šaštín
 textilní manufaktura
 větrný mlýn
 Dobrá Voda
Základní informace místa
ID místa: 12777
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama