kaple Nejsvětější Trojice

muzeum rodu skladatele Franze Schuberta
Prostá barokní kaple s obdélnou lodí a půlkruhovým závěrem byla vybudována r. 1786 z podnětu místního obyvatele Carla Schuberta, děda hudebního skladatele Franze Schuberta. Kaple slouží jako památník hudebního skladatele a jeho rodu. Kaple je zařazena do seznamu nemovitých kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Muzeum a kaple Nejsvětější Trojice v obci Vysoká
© Pavel Vítek 10/2013
Obec Vysoká je místní částí obce Malá Morava. Původní název byl Nová Ves. Vesnička leží v horách pod Kralickým Sněžníkem. Do obce vede místní komunikace odbočující ze silnice Králíky – Hanušovice u obce Vlaské. Kaple Nejsvětější Trojice stojí ve východní části obce. R. 1763 se v obci narodil otec německého hudebního skladatele Františka Schuberta. Skladatelův děd dal postavit u cesty mezi Vysokou a Vysokými Žibřidovicemi barokní sochu Krista. Možnost prohlídky památníku - kaple, kdykoli po předchozí telefonické dohodě (viz kontakt).
Pavel Vítek, 9.11. 2013
historie

Kapli Nejsvětější Trojice ve Vysoké zbudovala obec r. 1786. Podnět i finanční pomoc ke stavbě kaple dal obci v roce 1782 Carl Schubert, děd slavného rakouského hudebního skladatele Franze Schuberta. Jeho otec se v obci Vysoká narodil a část svého života zde prožil. Za přispění rakouských a německých sudetských obyvatel zde byl vybudován v devadesátých letech 20. století památník a muzeum Franze Schuberta a jeho rodu. V současné době údržbu kaple a muzea zajišťuje obec Malá Morava. Kaple a je zařazena do seznamu nemovitých kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecmalamorava.cz/o/kaple-nejsvetejsi-trojice-ve-vysoke, 9.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Vysoká

Místa v okolí

 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Aloise
 Pleče
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Isidora
 fojtství
 kostel sv. Michala
 radnice
 Branná
 pramen Moravy
 Vojenské muzeum
 městské muzeum
 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 Dalimilova rozhledna
 kostel sv. Martina
 Bohdíkov
 kostel Všech svatých
 Křížová hora
 kostel Zjevení Páně
 kostel sv. Matouše
 Kalvárie
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Strážník
 Velké Losiny
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 vodopád Wilczki
 Loučná nad Desnou
 Maršíkov
 hrobka rodiny Kleinů
 Suchý vrch
 Mlýnický dvůr
 Vikýřovice
 Rapotín
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Tel: +420 604930516 - Mgr. Straka Jaromír; +420 724186911 - Marinov Antonín
Základní informace místa
ID místa: 11517
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama