kaple Nejsvětější Trojice

muzeum rodu skladatele Franze Schuberta
Prostá barokní kaple s obdélnou lodí a půlkruhovým závěrem byla vybudována r. 1786 z podnětu místního obyvatele Carla Schuberta, děda hudebního skladatele Franze Schuberta. Kaple slouží jako památník hudebního skladatele a jeho rodu. Kaple je zařazena do seznamu nemovitých kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Muzeum a kaple Nejsvětější Trojice v obci Vysoká
© Pavel Vítek 10/2013
Obec Vysoká je místní částí obce Malá Morava. Původní název byl Nová Ves. Vesnička leží v horách pod Kralickým Sněžníkem. Do obce vede místní komunikace odbočující ze silnice Králíky – Hanušovice u obce Vlaské. Kaple Nejsvětější Trojice stojí ve východní části obce. R. 1763 se v obci narodil otec německého hudebního skladatele Františka Schuberta. Skladatelův děd dal postavit u cesty mezi Vysokou a Vysokými Žibřidovicemi barokní sochu Krista. Možnost prohlídky památníku - kaple, kdykoli po předchozí telefonické dohodě (viz kontakt).
Pavel Vítek, 9.11. 2013
historie

Kapli Nejsvětější Trojice ve Vysoké zbudovala obec r. 1786. Podnět i finanční pomoc ke stavbě kaple dal obci v roce 1782 Carl Schubert, děd slavného rakouského hudebního skladatele Franze Schuberta. Jeho otec se v obci Vysoká narodil a část svého života zde prožil. Za přispění rakouských a německých sudetských obyvatel zde byl vybudován v devadesátých letech 20. století památník a muzeum Franze Schuberta a jeho rodu. V současné době údržbu kaple a muzea zajišťuje obec Malá Morava. Kaple a je zařazena do seznamu nemovitých kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecmalamorava.cz/o/kaple-nejsvetejsi-trojice-ve-vysoke, 9.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Vysoká

Místa v okolí

 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Aloise
 Pleče
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Michala
 fojtství
 Branná
 pramen Moravy
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel sv. Martina
 Bohdíkov
 kostel Všech svatých
 Křížová hora
 kostel Tří králů
 kostel sv. Matouše
 Kalvárie
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Velké Losiny
 Strážník
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 vodopád Wilczki
 Loučná nad Desnou
 Maršíkov
 hrobka rodiny Kleinů
 Suchý vrch
 Mlýnický dvůr
 Vikýřovice
 Rapotín
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Tel: +420 604930516 - Mgr. Straka Jaromír; +420 724186911 - Marinov Antonín
Základní informace místa
ID místa: 11517
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama