První kostel vystavěn v románském slohu. Datum výstavby není známo. Roku 1727 byl úplně zničen požárem. Nově vystavěn roku 1747. Původní ráz kostela byl při přestavbě setřen. Nový kostel vysvěcen v roce 1767 a zasvěcen Stětí sv. Jana Křtitele.
Hlavní obrázek místa
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele ve Vrbovci
© Pavel Vítek 04/2007
Obec Vrbovec leží 8 km jižně od města Znojma v moravsko-rakouském pohraničí. V roce 1230 se tu prý na pozvání premonstrátů z kláštera v Louce u Znojma usadili němečtí kolonisté z rýnské oblasti, kteří s sebou údajně přinesli vinnou révu. Od té doby je celá oblast vyhlášená pěstováním vinné révy. Charakteristickými stavbami v nejbližším okolí jsou vinné sklepy s lisovnami. Nejvýznamnější sklepní lokalitou je řada sklepů kolem silnice, spojující Vrbovce se silnicí Znojmo - Vídeň.
Pavel Vítek, 24.4. 2007
historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1137. Po Vrbovci se psal domácí vladycký rod, jehož jméno se často objevuje v 13. a 14. století. První kostel v obci byla stavba v románském slohu. Datum jeho výstavby není známo. Roku 1727 byl však úplně zničen požárem. Znovu vystavěn byl roku 1747 nákladem kláštera v Louce u Znojma. Původní starobylý ráz kostela byl při této přestavbě téměř úplně setřen. Nový kostel byl v roce 1767 vysvěcen olomouckým biskupem hrabětem Hamiltonem. Zasvěcen je Stětí sv. Jana Křtitele. Koncem 19. století proběhla další přestavba a oprava kostela. V kostelní věži jsou tři zvony, pocházející ze 17. a 18. století. Nejstarší zvon je z roku 1626.

Pavel Vítek, 24.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vrbovec

Místa v okolí

 Chvalovice
 boží muka
 Tasovice
 Dyje
 boží muka
 Louka
 Lampelberk
 Louka
 malovaný sklep
 socha sv. Floriána
 Popice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Vlkova věž
 Červený most
 Vrbkův kámen
 boží muka
 Daunův palác
 boží muka
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 vodní mlýn
 Ugartův palác
 Panská rybárna
 sousoší Piety
 Znojmo
 kaple sv. Kateřiny
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 kostel sv. Volfganga
 Králův stolec
 Papírna
 Šobes
 židovský hřbitov
 Svatý Kámen
 Seefeld
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Galgen/šibenice
 Lechovice
 Allein
 Bohunice
 Tvořihráz
 Božice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Žerotice
 Nový Hrádek u Lukova
 Dyjákovice
 Plenkovice
 Niederfladnitz
 Mailberg
 Kravsko
 Želetice
 Šenkenberk
Kontaktní informace
671 24 Vrbovec 148
Tel: 515 230 117
Základní informace místa
ID místa: 5179
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama