Komentáře, diskuse

Zámek je skutečně v havarijním stavu,

17.1.2009 21:39 Zkumavka
jezdíme do Pravonína často.Je to velice smutný příběh.Dnes,kdy zatéká řadu let do objektu,sochy v průčelí aspirují na zřícení,není radno se byť jen přiblížit.Pamatuju si,zámek se dřevěným schodištěm,průjezdem v zámku,bylo dřvem \"dlážděné\",měl tajemnou atmosféru a údajnou chodbu na poměrně vzdálený Blaník.Je v soukromých rukách,ale není zajištěna ani základní stavební ochrana,střecha,okna,nic.Byl tak krásný!
H.H.

Stav zámku a přístupnost

26.9.2008 21:20 Marv87
Na Podblanicku je opravdu krásně. Zámek v Pravoníně je však v žalostném stavu a jeho stav bych popsal spíše jako chátrající (zde opět názorně vidíme výsledky komunismu). Nebyl jsem tu už asi dva roky, a tak mě překvapilo \"přístupno v návštěvních hodinách\". Opravdu je tomu tak? Nějak se mi tomu nechce věřit...

Něco zajímavého

31.10.2006 11:17 František Studnička
Po příjezdu do Pravonína vás určitě upoutá náves, kterou ohraničují jednotlivé domy přesně navazující na sebe. I přes jejich průběžné přestavby si náves dodnes dochovala zvláštní vesnický charakter. Náves je dlouhá 550 m o šířce 50 až 80 m, které dominuje pečlivě udržovaná kaštanová alej. Ta dovede návštěvníky až k historické dominantě - románské rotundě sv. Jana Křtitele. Pravonín a blízké okolí opravdu stojí za návštěvu.V okolí obce je mnoho míst, které zvou k zastavení. Většinou se jedná o skupiny lip, křížky a kapličky s krásnými výhledy do krajiny. Vede tudy i cyklistická stezka „Kraj blanických rytířů“. Pro ty, kdo mají rádi přírodu a klid, je zdejší krajina ideální k pěším túrám, cykloturistice nebo houbaření. V zimě je možno využít podobné sněhové nadílky, jako na Vysočině, pro lyžování na běžkách. Po celý rok je příjemná procházka na památnou horu Blaník. Z rozhledny na vrcholu je nádherný výhled na celé „Podblanicko“.

14.11.2008 23:50
jsem pravoňák žijící mimo obec, ale mám to tam pořád rád
Vložit nový komentář

Stará bašta v Novém Městě nad Metují
Stará bašta v Novém Městě nad Metují
August Sedláček VII