V r. 1765 Horku koupil Jan Adolf z Trautmannsdorffu, který nechal starší tvrz přestavět na jednoduchý barokní zámek. V r. 1769 přistavěna kaple sv. Josefa. Za Štanglerů byl zámek klasicistně upraven. V r. 1949 zestátněn. Dnes slouží jako obecní úřad a zámecká restaurace.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Obec Horka II se nachází ve Středočeském kraji v okrese Kutná Hora, asi 2,5 km jihovýchodně od města Zruč nad Sázavou, kde je velmi zajímavý zámek. Obcí prochází modře značená turistická stezka. Protéká jí řeka Sázava, na jejímž břehu je autokemp s možností ubytování v chatkách a stanech. K nejvýznamnějším památkám Horky patří barokně-klasicistní zámek s kaplí sv. Josefa. Nově opravený zámek s přilehlým dvorem stojí na návrší ve středu obce. V současnosti již neslouží původnímu účelu, ale je v něm umístěn obecní úřad a je zde také zámecká restaurace s venkovním posezením.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.obec-horkaii.cz a další, 5.7. 2016
historie

Původně se na místě dnešní obce Horka II nacházela ves Sloupná prvně zmiňovaná v roce 1380, nad níž na vyvýšenině vznikl kmetcí (starý selský) dvůr zvaný Horka. Později při něm vznikla nejprve dřevěná a později kamenná tvrz. První známý majitel tvrze byl Liderius Horek. V roce 1552 ji koupil Jan Firšic z Nabdína. V roce 1559 od něj panství koupila majitelka zbraslavského panství Ofka Malovcová, vdova po Pavlovi Malovcovi z Malovic. Oldřich Malovec odňal poddaným pole a zřídil zde poplužní dvůr, který je prvně připomínán v roce 1571. Malovcům Horka patřila až do roku 1616, kdy se zde po smrti Věnka Malovce vystřídalo několik majitelů. Roku 1642 koupil Horku Litmír Viduna Obytecký z Obytec a připojil jí k soutickému panství. Od té doby přestala tvrz sloužit jako panské sídlo a začala upadat. Teprve když v roce 1748 koupil Horku František Antonín z Regensdorfu, byla opravena a stala se opět panským sídlem…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI. Východní Čechy, kolektiv autorů, nakladatelství Svoboda 1989 a další., 5.7. 2016

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Horka II

Místa v okolí

 Vlastějovice
 Zruč nad Sázavou
 lesní pramen
 Kounice
 Zruč nad Sázavou
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 rozhledna Babka
 Borovsko
 Borovsko
 kostel sv. Jiří
 most u Borovska
 vodní mlýn a pila
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 Ostrov
 Soutice
 kostel sv. Václava
 Černýš
 Dolní Kralovice
 Horní Kralovice
 železniční most
 Hněvkovice
 Bělá
 Chřenovice
 Čestín
 Bohdanka
 Huť Jakub
 pivovar
 Morány
 Losiny
 Trhový Štěpánov
 Přemilovsko
 Kácov
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Bohumilice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Alberovice
 Kácov
 Lacembok
 Petrovice II
 studánka sv. Anny
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Thunovský letohrádek
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Pelíškův most
 Otryby
 kostnice
 Psáře
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Otryby
 kaplička U Kněžny
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Březina
 Bolina
 Červené Janovice
 Vilémovice
 kostel sv. Michala
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiří
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Kateřiny
 Nelechov
 kostel sv. Václava
 Bilantova Lhota
 Vojslavický most
 Přítoky
 socha sv. Vendelína
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 Pravonín
 Rataje nad Sázavou
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Lomec
 Třebonín
 Hraběšín
 Třebonín
 Talmberk
 Proseč u Humpolce
Základní informace místa
ID místa: 12925
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama