Barokní lovecký zámeček na místě sklárny nechal postavit František Kolowrat Libštejnský v roce 1742. Autorem projektu byl nejspíše Jan Blažej Santini. Od roku 1930 zde fungovaly Západočeské dřevařské závody Jindřicha Kolowrata.
Hlavní obrázek místa
centrální pavilon
© Alena Volná, 8/2003
Zámeček Diana je přístupný autem ve směru od Rozvadova (výjezd 144 z dálnice D5) úzkou lesní asfaltovou silnicí. V některých mapách je uvedena silnice z protějšího směru od vesnice Železná, ta je ovšem přehrazena závorou a objížďka na druhou stranu k Rozvadovu zabere dost času. Pěšky nebo na kole je ovšem možné dostat se k Dianě z obou stran. Lesní závod sice funguje, přesto jsme však při třech návštěvách Diany nepotkali lidskou bytost. Posezení na lavičce u kapličky s výhledem na ušlechtilou architekturu je nezapomenutelný zážitek.
Alena Volná , 14.11. 2010
historie

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Barokní lovecký zámeček Diana nechal na místě sklárny postavit František Kolowrat Libštejnský v roce 1742. Přestože neexistuje dokumentace, autorem projektu byl nejspíše Jan Blažej Santini, který pro Kolowraty přestavěl např. zámek a kostel v Rychnově nad Kněžnou. Od roku 1930 zde fungovaly Západočeské dřevařské závody Jindřicha Kolowrata, zestátněné r. 1943 a s celým panstvím převedené na Německou říši a posléze presidentským dekretem 1945 navrácené, díky prokazatelně protifašistickému postoji hraběte Jindřicha. Po roce 1948 bylo vše znárodněno a v roce 1950 závod zlikvidován a zámek přeměněn na domov důchodců. V restituci po roce 1989 se konečně majetek navrátil Kolowratům, správa lesů ale sídlí v nedalekém objektu a samotný zámek není využit a lehce chátrá. Zámeček stojící na samotě v lese resp. anglickém parku je architektonicky složitý (což svědčí ve prospěch Santiniho autorství) s centrálním patrovým pavilonem na…  číst dále

Alena Volná , 14.11. 2010

Půdorys místa

plán 1. patra
© Z. Procházka, J. Úlovec: Hrady, zámky a tvrze okresu Tachov, Okresní muzeum v Tachově, Tachom 1988-1990
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 1742

  Postavení zámečku inicioval František Kolowrat Libštejnský. Autorem projektu byl nejspíše Jan Blažej Santini.

 • 1930

  Objekt slouží jako západočeské dřevařské závody Jindřicha Kolowrata

 • 1943

  Zestátnění objektu a s celého panství. Převedeno na Německou říši.

 • 1945

  Navráceno díky prokazatelně protifašistickému postoji hraběte Jindřicha.

 • po roce 1948

  Znárodněno

 • 1950

  Závod zlikvidován a zámek přeměněn na domov důchodců.

 • po roce 1989

  V restituci navráceno Kolowratům, správa lesů sídlí v nedalekém objektu a samotný zámek není využit a lehce chátrá.

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Rozvadov

Místa v okolí

 Milíře u Rozvadova
 kostel sv. Apoleny
 Walddorf
 Přimda
 Bělá nad Radbuzou
 Velké Dvorce
 kamenný most
 Nové Sedliště
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Lesná
 Hostouň
 židovský hřbitov
 Bernartice
 židovský hřbitov
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Ostrůvek
 Šelmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Poběžovice
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 9537
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama