Dřevěná kaple, pod vrcholem Stožecké skály (Stožeckým hradem) v I. zóně Šumavského chráněného území, je ukázkou lidové řežbářské práce. Byla postavena v první polovině 19. století při prameni léčivé vody a obnovená v roce 1988.
Hlavní obrázek místa
Čelní strana kaple
© Petr Vaculčík 01/2009
U pramene vedle kaple se vyléčil ze slepoty volarský kovář Jakub Klauser, který zde nechal postavit malou dřevěnou kapličku, r. 1791, a ta byla doplněna 1804. V roce 1815 přibyl obraz Panny Marie s růží a děťátkem od volarského malíře Ignáze Schramla. R. 1867 navštívil kapli pražský arcibiskup Bedřich Schwarzenberg, bratr Jana Adolfa – majitele českokrumlovského panství, který ji nechal rozšířit. Pro oltář namaloval vzácný obraz Madonu s růží Ignac Schraml. Obraz snad nakonec skončil v Bavorsku. Ke kapli vedly 3 křížové cesty (stožecká, cesta z Dobré a česko-žlebská se zasklenými obrazy na dřevě). U dnes vyschlého pramene stával dřevěný kříž. Od jara do zimy sem přicházela procesí s kapelami a družičkami někdy až z Vídně nebo Pasova. Po odsunu sudetských Němců kaple upadala v zapomnění. Po roce 1948, podobně jako většina sakrálních památek, byla Stožecká kaple zdevastována. Přesídlení Němci to těžce nesli a postavili naprosto věrnou kopii kaple v nedalekém Philippsreutu. V roce 1988 zásluhou Jana Kocourka z Prachatic a dalších nadšenců byla Stožecká kaple znovu postavena. Slavnostní otevření bylo 9. listopadu 1988 a znovuvysvěcení 25. srpna 1990 dnešním kardinálem Miloslavem Vlkem. Hlavní pouť se koná vždy první neděli po 14. srpnu. Dnes se zde Němci a Češi zase setkávají. Kaple v hlubokém lese má krásnou atmosféru.
P. Vaculčík - více pramenů z Internetu, 4.1. 2009
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Stožec

Místa v okolí

 Volarské šance
 rechle
 chlebová pec
 Lenora
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Kunžvart
 silniční most
 Třístoličník
 Boubínský prales
 Stifterův obelisk
 Trojmezná
 Trojmezí
 Hus
 vodní rozdělovač
 Boubín
 Hausberk
 Knížecí stolec
 kostel Jména Ježíš
 kaple
 kostel sv. Anny
 Libín
 Chalupská slať
Základní informace místa
ID místa: 7245
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama