Byvalý kostel sv. Ignáce v areálu jezuitské koleje je dominantou jižního cípu náměstí 1. máje v Chomutově. Areál jezuitské koleje nechal založit Jiří Popel Lobkowitz roku 1590. Dnes slouží pro účely kulturního střediska.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Ignáce - letecký snímek
© Radovan Smokoň 06/2006

Areál jezuitské koleje

Jiří Popel Lobkowitz, nejvyšší purkrabí království , povolal jako horlivý šiřitel katolické víry do Chomutova zástupce řádu v čele s provinciálem Georgem Baderem, a to již v roce 1589. Po prvních úspěších se rozhodl ve městě založit kolej, kterou nadal rozsáhlým majetkem. Jezuitský areál v Chomutově měl mít nejen vliv na bezprostřední region, ale měl stát v cestě aktivitám sousedního protestantského saska. Po příslušných jednáních a vyhledání vhodného místa spojeného s výkupem řady měšťanských domů při koutu jižní strany hlavního náměstí, byl dne 14. srpna 1590 slavnostně položen a vysvěcen základní kámen náročně koncipovaného rozlehlého areálu. Pro potřeby koleje založil Jiří Popel i nadaci, která byla schválená až v roce 1592. Zmíněná nadace byla určena především pro vznikající gymnasium, kde mělo být z jejích výnosů vydržováno 100 chudých studentů bydlících v semináři, nazvaném od roku 1623 seminářem sv. Františka Xaverského. Gymnasium mělo v podstatě charakter university, studující mohli získat titul doktora či magistra. Této etapě předcházely dramatické dny roku 1591, kdy rasantní postup jezuitů vyvolal u místního, vesměs luteránského měšťanstva silný odporvrcholící vypleněním dosavadního provizorního sídla řádu ve městě. Po tvrdém potlačení vzpoury bylo působení tovaryšstva ihned obnoveno. Prvotní stavební činnost se soustředila do objektu v rohu náměstí při navazující ulici, kde vznikl nad klenutým přízemím první provizorní sakrální prostor (nově citlivě obnoven pro potřeby galerie). Za ním, směrem do hloubky parcely směřující až za městskou hradbu, byla budována náročně řešená vlastní kolej s pozoruhodným arkádovým nádvořím. Jeho detailní členění odpovídá řadě pozdně renesančních a manýristických staveb ve městě. Tato výrazně profilovaná tvorba tvoří jednu z méně známých, pro dějiny města i celých Čech ale podstatnou kapitolu. Dokládá prvotní nepochybné…  číst dále
Radovan Smokoň, zdroj Muzeum města Chomutova, 3.12. 2006

Půdorys místa

Kostel sv. Ignáce
zdroj. Muzem města Chomutova
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Chomutov

Místa v okolí

 Kamencové jezero
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Údlice
 židovský hřbitov
 Bergrutsch
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 Hausberk
 Červený Hrádek
 Najštejn
 radnice
 Skřivánčí vrch
 Blatno
 smírčí kříž
 Bílence
 kamenný kříž
 synagoga
 Ahníkov
 kostel sv. Václava
 Maják
 Škrle
 Vičice
 Skalní okno
 kostel sv. Marka
 Nový Žeberk
 Starý Žeberk
 železniční most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Hasištejn
 Soběsuky
 Jezeří
 Velemyšleves
 Dieterova štola
 kaple sv. Antonína
 Švédské šance
 kostel sv. Václava
 Albrechtická štola
 Josefinina skála
 kostel sv. Vavřince
 Eduardova skála
 železniční most
 Žiželice
 kostel sv. Martina
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 Dřevařský rybník
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 Poláky
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Šlikovský dům
 Kadaň
 socha sv. Šebestiána
 Ptačí domky
 křížová cesta
 Rokle
 smírčí kříže
 Ressl
 Lniště
 Libočany
 kostel Všech svatých
 socha sv. Vavřince
 Matylda
 socha sv. Jiří
 Dreherův pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 silniční most
 kostel sv. Václava
 Staňkovice
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Stülpnerův pomník
 synagoga
 Úhošť
 evangelický kostel
 Janov
 Chmelový maják
 kostel sv. Jakuba
 milník
 Stará papírna
 Rybňany
 Stekník
Základní informace místa
ID místa: 4806
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama