Velká Hejšovina

Wielki Szczeliniec
Velká Hejšovina (polsky Wielki Szczeliniec) leží v Polsku asi 2 kilometry od českých hranic u města Karłów. Koncem 18. století se stal Szczeliniec turistickou atrakcí. V roce 1846 byla na vrcholu vybudována turistická chata v tyrolském stylu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 08/2014

Graficke pismenko Velká Hejšovina se nachází v Polsku u města Karłów, asi 2 km od českých hranic. Nejlépe se k Hejšovině dostanete od hraničního přechodu Náchod - Kudowa-Zdrój. Do Karłówa je to od hraničního přechodu 15 km po silnici. Přímo pod horou je několik velkých parkovišť. Na Velkou Hejšovinu se dá jít pouze ze západní strany, ze všech zbývajících stran je ohraničena několik desítek metrů vysokými skalními stěnami. Cesta na vrchol je dnes již celkem snadná a zvládne ji téměř každý. Připravte se však na dlouhé stoupání po schodech, výhled ale stojí za to. V letních měsících se na vrcholu vybírá vstupné, přes zimu je kvůli velkému množství ledu hora nepřístupná. Vrchol hory je tvořen velkými trhlinami, které vytváří labyrint.
Luděk Vláčil, 14.4. 2015

  historie

  První cesty skalním labyrintem na vrcholu hory vybudoval Franz Pabel, hostinský z Karlówa, ten se stal také prvním průvodcem. Koncem 18. století se stal Szczeliniec velkou turistickou atrakcí, jedním z návštěvníků byl i Johann Wolfgang Goethe. V roce 1846 byla na vrcholu postavena turistická chata v tyrolském stylu. Český výraz Velká Hejšovina pochází ze zkomolení původního německého názvu Heuscheuergebirge. O Hejšovině se můžete dočíst i v

  Luděk Vláčil, 14.4. 2015


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Polsko, dolnośląskie,
  OOO