Moje místa 0

Šarkania diera

Dračí díra, Jánošíkova jaskyňa
Mohutná jeskyně vytvořená prosakující povrchovou vodou a mrazovým zvětráváním ve slepencovém podloží skalního masivu oblasti Súĺovských skal pod vrcholem Roháč. Jeskyni dominuje 10 m široký vstup a následně 60 m dlouhý stoupající prostor. Je významným archeologickým a paleontologickým nalezištěm.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled do jeskyně
© Jan P. Štěpánek 09/2014
Graficke pismenko Volně přístupná mohutná jeskyně na jihozápadním svahu masívu Roháč (803 m.n.m.) v oblasti známých Súĺovských skal. Prohlídka jeskyně se může stát příjemným zpestřením delšího okruhu přes Súĺovské skály z obce Súĺov, přes zdejší skalní hrad po žluté turistické značce. Jeskyně se nachází takřka až na samotném závěru trasy, v místě, kde se již prudce sestupuje z vrcholového chodníku od vrchu Roháč zpět do vsi. Samotná jeskyně se nenachází při turistické stezce, ale vede k ní asi 10 až 15 minutová zacházka s poměrně náročným stoupáním těsně před ústím jeskyně. Okolí jeskyně je lemováno nádhernou přírodou s množstvím skalních stěn, bran a věží, takže její návštěva se opravdu i při troše námahy vyplatí. Opatrně však při pohybu po strmém podloží jeskyně, které je velmi sypké a podkluzuje.
© Jan P. Štěpánek, 6.9. 2014

  popis

  Jeskyně leží vysoko nad úpatím okolních skalních stěn a vede k ní krkolomný chodník, zabezpečený skobami a kramlemi. Skládá se z 60 m dlouhé, strmě stoupající chodby s dominantním až 10 m vysokým vchodem. Jeskyně se vytvořila postupem času ve slepencovém masivu činností prosakujících vod a následným odnosem materiálu. Kromě vody se na její tvorbě podílelo i mrazové zvětrávání. Jeskyně je rovněž významným paleontologickým a archeologickým

  © Jan P. Štěpánek dle informační cedule v jeskyni, 6.9. 2014

  Základní informace místa
  ID místa: 11865
  Typ místa: přírodní scenerie
  Podkategorie: jeskyně
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?11865
  Uveřejněno: 6.9.2014
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 10' 55.88"
  E 18° 36' 23.65"
  Země: Slovensko
  Kraj: Žilinský
  Okres:  Bytča  ( By )
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  © Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  , RSS, Vaše oblíbená místa,
  Zavřít reklamu