hrad Hanselburg

Lostorff, Hausberg, Johannesburg, Fallbach
Historie středověkého hradu není prokazatelně známa. Lze jej snad spojit s fortifikací ze 14. stol. vzpomínanou prvně r. 1416. Kolem r. 1800 byla na místě hradního jádra postavena umělá romantická zřícenina.
Hlavní obrázek místa
Hanselburg
© Luděk Vláčil 05/2019
Ves Loosdorf je místní částí obce Fallbach nacházející se v dolnorakouském Weinviertelu (vinné čtvrti) v okrese Mistelbach. Nejvýznamnější památkou vsi je zámecký areál s parkem a kostelem Nejsvětější Trojice stavebně propojeným s čtyřkřídlou budovou zámku. Umělá zřícenina hradu zvaná Hanselburg se nachází na 320 m vysokém zalesněném kopci nad vsí Loosdorf asi 1 km jihovýchodně od zámku severně od silnice do Frättingsdorfu. Dnes na lokalitu vedou dvě cesty, jedna od zmíněné silnice (cca 300 m) a druhá z východní části Loosdorfu (cca 1 km). Prostor fortifikace je volně přístupný. Vstup do zříceniny zakazuje cedule upozorňující na nebezpečný pád zdiva. Kdo ale neumí německy, tak se o zákazu nedoví. Na vrcholu hradního vrchu je posezení s ohništěm.
Luděk Vláčil, 27.11. 2019
popis

Jádro hradu tvoří plošina o velikosti 26 x 50 m. Z východní strany byl hrad chráněn třemi příkopy. Třetí, nejmohutnější příkop dosahující hloubky 5-7 m chránil hradní kopec z nejpřístupnější strany. Vstup se předpokládá v jihozápadní části fortifikace. Průměr vnějšího opevnění je asi 150 m. Uprostřed hradního jádra jsou ruiny umělé zříceniny tzv. „Hanselburgu“ nebo „Johannesburgu“. Ruiny byly vytvořeny v duchu vznikajícího historismu. Vnější stěny jsou postaveny z lomového kamene a cihel. Interiéry jsou vyzděny z cihel. Částečně se dochovala vnitřní omítka. Centrální stavbou je mohutná kruhová věž ve tvaru komolého kužele s průměrem 7-8 m. Zda byly do této stavby začleněny zbytky původního hradu nebo byl stavební materiál použit druhotně, není známo.

Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at a další, 27.11. 2019

historie

Loosdorf vznikl pravděpodobně v době bavorské kolonizace Weinviertelu v polovině 11. století. Ves se prvně uvádí v roce 1150. Prvními majiteli byli Machländerové, kterým později kníže majetek zabavil. V roce 1380 je panství ve vlastnictví rodu von Fallbach, který vystřídal rod von Streubesitz, jenž měl majetek propůjčený lénem. Roku 1394 získává zboží Jan Schenk von Ried a od roku 1411 je v majetku Jorga a Jana Schenka von Seebarn. V roce 1416 se v dokumentech uvádí pevnost „Lostorff“. Tento hrad snad založil již na počátku 14. století Konrád Gnauzz. V roce 1432 měl být zdejší hrad zničen husity. Od roku 1443 vlastnil panství rod von Eytzing. V poslední čtvrtině 15. století měl být na úpatí kopce vybudován v podstatě nový hrad, který úspěšně odolal útoku vojsk uherského krále Matyáše Korvína. Podle Neugebauera lze fortifikaci, na jejímž místě dnes stojí zřícenina „Hanselburg", považovat za předchůdce „Starého zámku“ (někdy…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.apsida.cz, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at a další, 25.11. 2019

Půdorys místa

Půdorys hradu s naznačením umělé zříceniny Hanselburg
©https://www.apsida.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 14212
Typ místa: hrad
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama