Hrad pocházející pravděpodobně ze 13. století, jako pustý uváděn 1397, poslední zmínka o něm je z r. 1454. V květnu 2008 objeven při archeologickém průzkumu, v červenci 2008 definitivně zlikvidován investorem obchodního centra Hrad.
Hlavní obrázek místa
pohled na odkryté zbytky zdí hradu - stav 27. 6. 2008
zdroj: http://zilina-gallery.sk, publikováno s laskavým svolením autora
© Jozef Feiler 06/2008
Nejstarší historie Žiliny není dostatečně objasněna. První písemná zmínka o Žilině je z roku 1208, která toto území označuje Terra de Selinan. Podle převládajícího mínění historiků první středověké osídlení v této oblasti vzniklo ve 13. století kolem kostela sv. Štěpána. Samotné město pak začali budovat na počátku 14. století – před rokem 1312 – kolonisté ze Slezska v místě současného historického jádra. Nejasná byla existence a případná lokalizace panského sídla, které by bylo správním centrem oblasti. Už v roce 1235 se objevuje doklad o tom, že Žilinu společně s Tepličkou a Varínem vyměnil trenčínský župan Jakub za majetky zvolenského župana Detrika. Na základě smluvních podmínek lze předpokládat, že v Žilině již v té době hrad a přilehlá osada existovaly. Tomu odpovídá i doložená existence takzvaného druhého žilinského ...
© Milan Caha (zdroj: texty Jozefa Feilera a Petra Šimka na www.zilina-gallery.sk), 25.11. 2008
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

   Neologická synagoga
   Ortodoxní synagoga
   židovský hřbitov
   Budatín
   Divinka
   Teplička nad Váhom
   kostel sv. Jiří
   Gbeľany
   Gbeľany
   Lietava
   Hričov
   Strečno
   Šarkania diera
   Krasňany
   Starhrad
   kostel sv. Heleny
   Suľovský hrad
   Suľov
   synagoga
   kostel Všech svatých
   Sobášný palác
   Bytča
   Hradná
  Základní informace místa
  ID místa: 7000
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 26.11.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama