Synagoga ortodoxní židovské obce postavená v roce 1927. V interiéru se zachoval původní mobiliář z 20. let s geometrickým dekorem. V ženské části synagogy je dnes expozice Múzea židovskej kultúry, součást Slovenského národ. múzea.
Hlavní obrázek místa
Ortodoxní synagoga
© Milan Caha 10/2009
V Žiline byly před válkou dvě židovské náboženské obce: neologická a ortodoxní. Ortodoxní obci sloužila jako synagoga jednoduchá budova postavená v roce 1927 uprostřed nové rezidenční zástavby nedaleko žilinského nádraží. Posledním ortodoxním rabínem v městě byl Martin Klein. Objekt se skládá ze sálu modlitebny orientované do ulice východní fasádou a dvorního traktu s bytem a dalšími prostorami. Ve sklepě byla rituální lázeň – mikve. Na průčelí jsou umístěny desky desatera. V interiéru se zachoval původní mobiliář z 20. let s geometrickým dekorem. V ženské části synagogy je dnes expozice Múzea židovskej kultúry. Výstavní síň je od dodnes používaného modlitebního sálu oddělena dřevěnou mříží, přes kterou je možné si modlitebnu prohlédnout.
Milan Caha (zdroj: www.snm.sk), 19.10. 2009
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

   Žilinský hrad
   Neologická synagoga
   židovský hřbitov
   Budatín
   Teplička nad Váhom
   kostel sv. Jiří
   Divinka
   Gbeľany
   Gbeľany
   Lietava
   Hričov
   Strečno
   Krasňany
   Šarkania diera
   Starhrad
   kostel sv. Heleny
   Suľovský hrad
   Suľov
   Bytča
   synagoga
   Sobášný palác
   kostel Všech svatých
   Hradná
  Kontaktní informace
  Múzeum židovskej kultúry
  Dlabačova 15
  Žilina
  Tel: +421 41 562 04 85
  http://www.snm.sk/?lang=svk&org=14§ion=expo&id=37
  mzk@snm.sk
  Základní informace místa
  ID místa: 8450
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 21.10.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama