Hřbitov neznámého stáří, připomínán v souvislostí s činností pohřebního spolku Chevra Kadiša z roku 1865. Přibližně 200 hrobů, mimo jiné i židovských zajatců z I. světové války. Obřadní síň z 30. let 20. stol. Hřbitov je dodnes používán.
Hlavní obrázek místa
nejstarší náhrobky
© Milan Caha 11/2008
Hřbitov leží na západní straně města v Jesenského ulici. Má rozměry 40 x 180 metrů, vchází se na něj trojosou vstupní bránou a dále obřadní síní. Je zde přibližně 200 hrobů s kombinovanými hebrejsko-německými a hebrejsko-slovenskými, ale i hebrejsko-maďarskými nápisy. Náhrobky mají různé formy od jednoduchých stél, až bohatě zdobené secesní náhrobky. Zvláštní skupinu tvoří náhrobky přenesené ze hřbitova v Dolnom Kubíně a skupina jednoduchých vojenských náhrobků, označujících místo posledního odpočinku zajatců ze žilinského zajateckého tábora z doby první světové války. Obřadní síň byla postavena roku 1936 podle projektu architekta Júlia Steina. V síni jsou na mramorových tabulích vytesaná jména žilinských obětí holocaustu a památník v podobě pyramidy od ing. arch. Jozefa Zweigenthala. Hřbitov je stále používaný. Při vstupu do obřadní ...
© Milan Caha (zdroj: www.zilina-gallery.sk), 25.11. 2008
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

   Neologická synagoga
   Žilinský hrad
   Ortodoxní synagoga
   Budatín
   Divinka
   Teplička nad Váhom
   kostel sv. Jiří
   Lietava
   Gbeľany
   Hričov
   Gbeľany
   Šarkania diera
   Strečno
   Krasňany
   kostel sv. Heleny
   Suľovský hrad
   Starhrad
   Suľov
   synagoga
   kostel Všech svatých
   Sobášný palác
   Bytča
   Hradná
  Kontaktní informace
  Jesenského 1
  010 01 Žilina.
  Tel: 00 41 56214 58
  http://www.kehilazilina.sk
  zilina@kehilazilina.sk
  Základní informace místa
  ID místa: 7048
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 25.11.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama