Barokní klášter s kostelem postaveným v letech 1723 –1731 pro řád františkánů, kteří v Žilině působili od roku 1703. Interiér je barokní, včetně dřevěného mobiliáře a varhan. Kostel je františkány propůjčen žilinské římsko-katolické farnosti.
Hlavní obrázek místa
klášter františkánů s kostelem sv. Barbory
© Milan Caha 10/2009
Klášter spolu s kostelem sv. Barbory postavili členové řádu františkánů v letech 1723 až 1731. Františkáni přišli do Žiliny roku 1703 na popud palatína Pavola Esterházy. Kolem roku 1728 byla přistavena k novostavbě kostela věž a byly zřízeny krypty za hlavním oltářem, pod věží (ty byly určeny řeholníkům) a pod loretánskou kaplí (určené laikům). Dnes kostel slouží římsko-katolické farnosti, které jej má pronajatý od řádu františkánů.
M.C. (zdroj: zilina-gallery.sk), 17.12. 2007

  popis

  V kostele se dochovalo původní barokní zařízení – oltáře, sochy, kazatelna, sloupy a oltářní obrazy. Na hlavním oltáři je obraz sv. Barbory od pátera Konráda Švestky z roku 1891. Unikátem je dvojice varhan z druhé poloviny 18. století od významného varhanáře pátera Peregrina Wernera. Součástí kostela je i loretánská kaplička.
  M.C. (zdroj: zilina-gallery.sk), 17.12. 2007
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

   Neologická synagoga
   Žilinský hrad
   Ortodoxní synagoga
   židovský hřbitov
   Budatín
   Divinka
   Teplička nad Váhom
   kostel sv. Jiří
   Gbeľany
   Lietava
   Gbeľany
   Hričov
   Strečno
   Šarkania diera
   Krasňany
   Starhrad
   kostel sv. Heleny
   Suľovský hrad
   Suľov
   kostel Všech svatých
   synagoga
   Bytča
   Sobášný palác
   Hradná
  Základní informace místa
  ID místa: 5841
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 17.12.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama